Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransız Pasaportu Şanlı’yı Kurtarmış

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fransız pasaportu Şanlı’yı kurtarmış

Fransız pasaportu Şanlı’yı kurtarmış

Alman polisi, Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’ne saldırı düzenleyen DHKP-C’li canlı bomba Ecevit Şanlı’yı yakalamasına rağmen üstünde Fransız pasaportu çıkınca serbest bıraktı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba eylemi gerçekleştiren yasadışı DHKP/C örgütü üyesi Ecevit Şanlı’nın 2012’de Alman polisince şüphe üzerine durdurulduğu, ancak üzerinden çıkan Fransız pasaportu nedeniyle serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Şanlı’nın bir süre Almanya’da kaldıktan sonra Türkiye’ye yola çıktığı anlaşıldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in konuğu olarak Ankara’ya gelen Almanya Kamu Güvenliği Bakanı Hans-Peter Friedrich başkanlığındaki Alman heyeti ile Türk heyeti arasındaki görüşmede ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Türk heyeti, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba eylemi gerçekleştiren Ecevit Şanlı’nın bir süre Almanya’da yaşadığının bilindiğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Alman heyeti, Şanlı’nın geçen yıl Almanya’da yakalandığını bildirdi.

Fransız pasaportu çıkmış

Konuk heyet, yerel polis tarafından durdurulan Şanlı’nın üzerinden Fransız pasaportu çıkması nedeniyle serbest bırakıldığını açıkladı. Heyet, Şanlı’nın daha sonra ülkeden ayrılması konusunda ise bilgilerinin olmadığını söyledi. Bu açıklama, Şanlı‘nın geçmişini araştıran ve Türk heyetinde yer alan polis yetkililerinde şaşkınlığa yol açtı. Türk heyeti, Şanlı’yla ilgili Almanya’da görev yapan Türk irtibat görevlisine bilgi verilmediğini belirtti. Alman heyeti, Şanlı hakkında şimdiye kadar bilinmeyen bir bilgiyi paylaştıktan sonra iki ülkenin terörle mücadele çerçevesinde ortak çalışma yapmasını teklif etti. Bu teklife Türk heyeti olumlu görüş verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraMuammer GülerPolis
Görüş Bildir