Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Filistin'de

 > Avrupa-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Filistin'de

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Filistin'de

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u Ramallah'taki ofisinde kabul eden Abbas, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada,"İsrail'in yasal olmayan Yahudi yerleşim birimleri faaliyetlerini durdurmasını ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluları serbest bırakmasını umuyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler'de (BM) "Gözlemci devlet statüsü" konusunda Filistin'e destek veren Fransa'ya teşekkür eden Abbas, müzakerelere yeniden başlama sürecinde ABD başta olmak üzere taraflara uluslararası ve bölgesel destek sağlayanların çabalarını överek, barış görüşmelerinin başarıyla sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

Abbas, "İsrail ile müzakerelere devam edeceğiz ve 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulması için kapsamlı barış anlaşması imzalamaya hazırız" dedi.

"Yahudi yerleşimleri yasal değildir"

Fabius da Abbas'la görüşmesinde İsrail Filistin müzakerelerini ve son gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, "Uzun bir aradan sonra İsrail Filistin barış müzakerelerine yeniden başlama kararı alan Abbas ile Netanyahu'yu kutluyorum. Fransa Cumhurbaşkanı France Hollande, barış sürecine destek vermek için yakında bölgeye bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyor" diye konuştu.

Ülkesinin Filistin'e siyasi ve mali destek sunmaya devam edeceğini dile getiren Fabius, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te yaptığı Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin ise "Fransa'nın tutumu, uluslararası hukukla aynı eksendedir. Yahudi yerleşimleri yasal değildir. Mısır ve Suriye'deki çatışmalara rağmen Ortadoğu'daki çatışmaların asıl kaynağı Filistin meselesidir ve çözülmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin'in bağımsızlığına değinen Fabius, Filistin bağmsız bir devlet statüsüne kavuşmadan adaletin eksik kalacağını ifade etti.

"Şam'daki kimyasal saldırı"

Öte yandan Filistin Başbakanı Rami Hamdullah'la da bir araya gelen Fabius, bu görüşme sonrasındaki açıklamasında da Suriye'nin başkenti Şam'daki kimyasal silah saldırısına ilişkin "Elimizdeki tüm bilgiler, Şam yakınında kimyasal saldırı düzenlendiği yönünde. Bu kimyasal katliama karşı tepkisiz kalınamaz" dedi.

Fabius, Suriye'de bulunan BM ekibinin, "Aksi yönde operasyonlar yapılmadan", kimyasal silah izlerini araştırmak üzere bölgeye hızla girip, gerekli denetimleri yapabilmesini istediklerini kaydetti.

(AA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerFilistinFransaİsrailMısırSuriye
Görüş Bildir