İlk Ziyarette Gündem 'Heybeliada'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Diyanet'ten Bir İlk

Diyanet'ten Bir İlk

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'ni ziyaret edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, bugün gerçekleştirecek ziyarette Görmez, Patrik I. Bartholomeos ile görüşecek.

Haberin Tamamı İçin:

Buluşma öncesi önemli mesaj

Buluşma öncesi önemli mesaj

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in bugün yapacağı Fener Rum Patrikhanesi ziyareti sonrası, Ruhban Okulu’nun açılması için destek açıklaması yapması bekleniyor. Hükümetten de okulun açılabileceğine yönelik net mesajlar geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik, okulun açılmasının insani ve İslami bir görev olduğunu söyledi. Çelik, “Ruhban Okulu’nun kapatılması hataydı, açılmaması başka bir hata. Açılmaması için hiçbir yasal engel yok. Bu bir haktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bugün İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'ni ziyaret edecek. Ziyarette Görmez, Patrik I. Bartholomeos ile görüşecek. Görüşme, Diyanet İşleri Başkanı düzeyinde Patrikhane'ye yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle önem taşıyor. Patrik I. Bartholomeos, geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'na gelerek, Görmez'i yeni görevinden dolayı kutlamış ve Patrikhane'ye davet etmişti.

İşte bu görüşme öncesi yıllardır tartışma konusu olan Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için ilk defa ciddi bir umut doğdu. Radikal Gazetesi'nden Ömer Şahin'e konuşan Çelik, Ruhban Okulu’nun açılması önünde anayasal ve yasal engel olmadığı, istenirse 24 saat içinde açılabileceği görüşünde. Ruhban Okulu’nun, Lozan Antlaşması ile verilmiş özel bir hak olduğunu vurgulayan Çelik, “Buranın açılmaması için ileri sürülen argümanların geçerliliği yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı ortaöğretim kurulması isteniyor. Her yönüyle makuldür. Milli Eğitim Bakanlığım döneminde devletin mekanizmaları, rezervi söz konusu olmasa, yetkim olsa 24 saatte açardım. Yeniden açılmaları için yasaya da gerek yok. Karar alınması yeterli” diye konuştu.

Çelik, Ruhban Okulu’na İslam adına karşı çıkanların ise büyük yanlışlık içinde olduğunu söyledi. Türkiye’deki dindarları ‘empati’ yapmaya davet eden Çelik şöyle devam etti: “Şu anda Rotterdam İslam Üniversitesi var, 500 öğrenci ilahiyat eğitimi görüyor. Tarikat ve cemaatlerin Avrupa’da uzantıları, kurumları var. Avrupa’da 5 bin cami var, üçte biri kiliseden çevrilmiş. Dürüst olmak, empati yapmak gerekiyor. Müslümanlar açacak, Avrupa tamam diyecek, Türkiye ’de 100 papaz yetiştirilince kıyamet mi kopacak? Böyle bir şey var mı? Kendi dininden emin olan, başkasının inancını yaşamasından çekinmez. Buna karşı çıkmak insani de, İslami de olmaz.”

Haberin Tamamı İçin:

Gündem: Ruhban Okulu ve Atina'da Cami

Gündem: Ruhban Okulu ve Atina'da Cami

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İlk Ziyarette Gündem 'Heybeliada'

Fener Rum Patrik-hanesi'nde bir ilk yaşandı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Patrik Bartholomeos'u ziyaret etti. 1.5 saatlik ziyaretin ana konusu Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasıydı.

Balat’taki Fener Rum Patrikanesi dün ilk kez bir Diyanet İşleri Başkanı’nı ağırladı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, “Her dinden insanın özgürce din adamları yetiştirmesinin onların bir hakkı olduğunu düşünüyoruz” derken, Patrik Bartholomeos’sa “Ruhban Okulu konusunda ümitli olmaya devam edeceğiz” dedi.

Görmez’i patriklik binasının ikinci katındaki asansör kapısında Fener Rum Patriği Bartholomeos karşıladı. Kabul salonunda basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret, Diyanet TV ’den canlı olarak yayınlandı. Görmez ve Bartholomeos’un kabul salonunda gerçekleştirdiği görüşmenin öne çıkan konusu Heybeliada Ruhban Okulu’nun durumu oldu. Samimi bir havada gerçekleşen görüşmede Bartholomeos, ziyaretten dolayı büyük sevinç ve onur duyduklarını ifade ederek, Görmez’in Ruhban okulunun tekrar açılması doğrultusunda yaptığı açıklamaları memnuniyetle izlediklerini kaydetti.

Görmez’se Bartholomeos’a Atina’da bir cami yapılması konusundaki isteklerini iletti. Görmez ve Bartholomeos, ilerleyen süreçte Ortodoks dünyasındaki Müslümanlar ile İslam dünyasındaki Ortodoks Hıristiyanların durumlarını konuşmak için sık sık bir araya gelme kararı aldı.

Ziyaretin ardından Görmez ve Bartholomeos birlikte bir basın açıklaması yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gecikmiş bir ziyarete geldiklerini dile getirerek, Bartholomeos’un geçen yıl ramazan ayı öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaret ederek, hem hayırlı olsun dileklerini ilettiğini, hem ramazan ayını tebrik ettiğini hem de kendilerini patrikhaneye davet ettiğini anlattı. Bu davete ancak bir yıl sonra icabet etmiş bulunduğunu söyleyen Görmez, şöyle konuştu:

“Din özgürlükleri konusunda, inanç özgürlüğü konusunda, eğitim özgürlüğü konusunda, mabet masumiyeti konusunda kendimiz için hangi hakları istiyorsak, onların da aynı haklara sahip olmasını, sadece ülkemizde değil, bütün dünyada her kimliği taşıyan, her dine inanan insanın özgürce kendi inancının gereklerini, ibadetlerini ve inancına uygun olarak eğitimini çocuklarına vermesini, aynı zamanda din adamları yetiştirmesini, onların bir hakkı olduğunu düşünüyoruz. Kimlikleri, kültürleri sayılarla ifade etmek, ‘azınlık’, ‘çoğunluk’ diye ifade etmek dile yakışmıyor”

‘Umutlu olmaya devam’

Bartholomeos da önceki günkü Berat Kandili’ni ve yaklaşan ramazanı kutladı ve şunları söyledi: “Ruhban okulunun tekrar açılmasıyla ilgili bize müteaddit defalar umut verildi. Maalesef bugüne kadar gerçekleştirilmedi. İzin bugün çıkarsa, biz okulu yarın faaliyete geçirebiliriz. Her zaman ümitli olmaya devam edeceğiz.”

Birbirlerine tespihlerini verdiler

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile Patrik Bartholomeos manastır bölümünde öğle yemeği yedi. Yemek sonrasında Bartholomeos, Görmez’e ‘Allah’ yazılı bir hat ve gümüş tepsi, Görmez de 3 dinde aynı anlama gelen ayetlerin bulunduğu bir pano hediye etti. Görmez, tespih tutkusunu bildiği Bartholomeos’a bir de tespih hediye edince Bartholomeos da cebinden çıkardığı kendi tespihini Görmez’e verdi.

Bakan Bağış: Çalışma var

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiHüseyin Çelikİstanbulgündem
Görüş Bildir