Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Penguen'e Başörtüsü Yalan Çıktı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hangi Hayvana Türban Takıldı

İlkokul birinci sınıfların kaynak kitapları arasında yer alan hikaye kitabından türbanlı penguenler çıktı.

‘Paytak Penguenler ile Tanışalım’ isimli hikaye kitabı Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Timaş Yayınları tarafından çıkarıldı. Hikaye kitabındaki dikkat çeken husus ise dişi penguenlere türban takılması.

"HAYVANLARA BİLE BAŞÖRTÜSÜ TAKILIYOR"

Konuya ilişkin konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı, kitapların denetlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklar üzerinde bir yaşam biçimi inşa edilmeye çalışılıyor. Çeviri metinlerine müdahale ediliyor, hikaye kitaplarında hayvanlara bile başörtüsü takılıyor. Bu uygulamalar çok yaygınlaştı. Çocukların ilk 4 yıl soyut düşünme becerileri gelişmez. Bu nedenle karşılaştıkları kavramlar onlarda izler bırakacak. Uygulamalar bilimsel eğitime uygun değil” dedi.

"ÇOCUKLAR İLERİDE BAŞÖRTÜSÜNE ALIŞKIN OLACAK"

Konuya ilişkin konuşan diğer isim ise Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Oktay.

Okay, “Küçük yaşta çocuğun karşılaştığı her şey bilinçaltına yerleşir. İlkokul birinci sınıfta çocuğun maruz kaldığı bu görseller de aklında kalacak. Böylece ileride başörtüsüne daha alışkın olacak. Bu nedenle onları bir tarafa doğru yönlendirmek doğru değil. Kitaplar, belli fikirleri çocuğa aşılamamalı” şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

"Penguenlerimiz Başörtülü Geldi"

'Başörtülü Penguenler' haberlerine Timaş Yayınları tepki gösterdi: Penguenlerin başörtülerini biz takmadık.

Timaş Yayınları’ndan çıkan “Paytak Penguenler ile Tanışalım” adlı hikâye kitabında yer alan penguenlere başörtüsü çizildiği haberlerine yayınevinden itiraz geldi. Timaş Yayınları'nı kendisini, 'kitabın orijinal baskılarında da penguenlerin başörtülü olduğunu' belirterek savundu.

Haberin Tamamı İçin:

Penguen'e Başörtüsü Yalan Çıktı

Salı günü Hürriyet gazetesinde 'Penguen'e Başörtüsü' başlığıyla yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Kitabın 2011 yılında yayımlanan 'Sevimli Hayvanlar' adlı serinin bir parçası olduğu, ancak iddia edildiği gibi bir ders kitabı olmadığı ortaya çıktı. Kitap ilk olarak Hindistan menşeli, Virginia merkezli Amerikan Kapps Books tarafından İngilizce olarak yayınlandı, ardından kitabın Fransızca ve diğer dillerdeki versiyonları birçok ülkede çocuklarla buluştu. Herhangi bir art niyet içermeden orijinal dilinden eksiksiz bir şekilde ve aynı görsellerle Türkçe'ye çevirilen eserin "şeriat geliyor!" mantığıyla servis edilmesi, geçmişte yaşanan 28 Şubat medyasının bir tezahürü olarak görüldü.

Yayınevi de bugün resmi sitesinden bu haberleri yalanlayan orijinal fotoğrafları paylaştı.

Hürriyet gazetesinin atladığı gerçek ise, dünyadaki masallarda dişi hayvan karakterlerde başörtüsü kullanıldığı.. Hangi çocuk 'Kırmızı Başlıklı Kız'daki kurt karakterinin nine taklidi yaparken taktığı başörtüsünü hatırlamaz. Başörtüsü çocuk kitaplarında bir nevi hayvanlara cinsiyet kazandırma amacı taşır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanKitap
Görüş Bildir