Böcekli Soğuk Savaş

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Böcekli Soğuk Savaş

Böcekli Soğuk Savaş

Guardian gazetesinin ABD’nin Türkiye dahil 38 temsilciliği dinlediği haberi bomba etkisi yarattı.

AB, Washington’dan açıklama istedi. ABD, “Bunun neresi garip” yanıtını verdi. AB Komisyonu, AB binalarında dinleme amaçlı böcek taraması yaptırıyor. Telekulağın hedefinin ise ABD ile Avrupa arasında imzalanması planlanan trilyon dolarlık serbest ticaret anlaşması olduğu sanılıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın taşeron bir firmasında çalışan Edward Snowden’ın elindeki belgeleri sızdırmasıyla ortaya çıkan küresel dinleme skandalı büyüyor. Alman Der Spiegel’in ABD’nin Avrupa Birliği’nin dinlediği haberinin ardından, İngiliz Guardian gazetesi önceki akşam ABD’nin Türk elçiliği dâhil ABD’deki 38 yabancı elçilik ve konsolosluğu “telekulak” yöntemiyle dinlendiğini yazdı. Belgelerden, eskiden ticari çıkarları için savaşmayı göze alan ülkelerin şimdilerde müttefik ve rakiplerinin taktiklerini önceden kestirebilmek giderek daha fazla dinleme yöntemlerine başvurduğu anlaşılıyor. Nitekim uzmanlar, “Soğuk Savaşa geri döndük, ama bu kez atom bombasız” yorumları yapıyor. Almanya Federal Savcılığı, ülkedeki dinlemelerle ilgili soruşturma açmaya hazırlanıyor.

Hedef ticaret anlaşması

Skandal, AB ile ABD arasında “güveni” sarsarken iki müttefiğin yapmayı planladığı trilyon dolarlarla ifade edilen dev serbest ticaret anlaşmasını da tehlikeye atabilir. Anlaşma yapılırsa, dünya tarihinin en büyük ticaret anlaşması olacak, ilk tur görüşmeler 8 Temmuz’da ABD’de Washington DC’de başlayacak. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Böyle bir durumu kabul edemeyiz. İddialar planlanan dev anlaşmayı tehlikeye sokabilir” dedi. Alman Başkan Merkel’in sözcüsü de “Almanya anlaşmayla ilgili sürecin devam etmesini istiyor. Fakat anlaşma yapılabilmesi için karşılıklı güven gerekli” dedi.

ABD ne dedi?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: “Dünyada her ülke, ulusal güvenlik konusundaki uluslararası ilişkilerinde, kendi güvenliğini sağlamak için pek çok farklı çalışma yapar. Bu hiçbir ülke için garip değildir.”

Kimi hedef alıyor?

Der Spiegel, ABD’nin ülkesindeki AB temsilciliklerine böcek yerleştirdiğini ortaya çıkarmıştı. Guardian’a göre Fransa için ‘Blackfoot’ ve ‘Wabash’; İtalya için ‘Bruneau’ ve ‘Hemlock’; Yunanistan için ‘Powell’ ve ‘Klondyke’ kod isimleri kullanılıyordu. Seçilen hedeflerden bilgi toplamak için ‘böcekler’, iletişim kablolarına bağlanan özel donanımlar ve antenler gibi cihazlar kullanıldı.

Neden Almanya?

Belgelere göre Avrupa’da en çok Almanlar dinleniyor. NSA, her ay Almanya’da en az 500 milyon ‘hedefin” telefon konuşmaları, e-posta yazışmaları ve SMS mesajlarını takip ediyordu. ABD istihbarat servisleri uzmanı Jim Bamford, “Almanya, Avrupa’nın en önemli ekonomik gücü, dinleme girişimi daha çok ticaret politikalarıyla ilgili olabilir” dedi.

Kim ne dedi

Türkiye (diplomatik bir kaynak): “Daha önce, G-20 toplantısındaki dinleme skandalıyla İngiltere’den nasıl bir açıklama beklediğimizi ifade ettiysek, son iddialar da doğruysa ABD’den de açıklama bekleriz.”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz: “ABD’nin, çok yakın dostlarına, sanki bir düşman gibi muamele yapması beni çok üzdü.”

AB Adalet Komiseri Viviane Reding: “Ortağımızın, pazarlığı yürüten kişinin ofisini dinlediğine dair en küçük bir şüphe varken büyük transatlatik bir pazarını müzakere edemeyiz.”

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'yi de Dinlemişler

Eski CIA mensubu Snowden'ın ifşa ettiği son belgeye göre, ABD sadece AB'yi değil Türkiye dahil 38 ülkenin büyükelçiliğini dinlemiş. ABD ise kendini savundu: Her ülke böyle çalışmalar yapar ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dünya çapında milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediğini ortaya çıkaran Edward Snowden, bu kez de dinlenen büyükelçilikler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu açıkladı. İngiliz Guardian gazetesi, manşetten verdiği "özel" haberinde kaçak Edward Snowden'in sızdırdığı gizli belgelerden birinde, Türkiye dahil çok sayıda ülkenin ABD'deki diplomatik misyonların "hedef" alındığını yazdı. Gazete, Eylül 2010 tarihli belgede sıralanan "hedef"lere karşı kullanılan "olağanüstü yelpazede casusluk yöntemleri"ne ilişkin ayrıntılı bilgi verildiğine dikkat çekti.

HER BİRİNİN KOD ADI VAR

Eski CIA ajanı Snowden, önceki gün NSA'nın Avrupa Birliği'nin (AB) ABD'de ve Brüksel'deki ofislerini dinlediğini ve bilgisayarlara sızarak e-postaları izlediğini iddia etmiş, bilgileri de Alman Der Spiegel dergisine vermişti. AB'nin skandalla ilgili ABD'den açıklama beklediklerini açıkladığı gün ise aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 38 büyükelçliğin de dinlendiği ortaya çıktı. 8 gündür Rusya'nın başkenti Moskova'daki havaalanında saklanan Snowden'ın verdiği Eylül 2010 tarihli belgede, elektronik cihazların içine yerleştirilen "böceklerle" ve özel antenlerle dinleme yapıldığı kaydediliyor. Haberde, ABD'nin Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerin büyükelçiliklerini dinlediği belirtildi. Listede İngiltere, Almanya ve diğer Batı Avrupa ülkeleri ise yer almıyor. Belgeyle ABD'nin birçok ülkeye yönelik operasyonlar için ayrı kod adları belirlediği de kaydedildi. Guardian, BM'deki AB misyonunu hedef alan böcek operasyonunun kod adının "Perdido" olduğunu yazdı. Fransa'nın BM'deki misyonuna yönelik operasyonun kod adının "Blackfoot", Washington'daki Büyükelçiliği'ne yönelik operasyonunun kod adının ise "Wabash" olduğu kaydedildi. İtalya'nın Washington Büyükelçiliği için "Bruneau" ve "Hemlock", Yunanistan'ın BM misyonu ve Washington Büyükelçiliği içinse sırasıyla "Powell" ve "Klondyke" kod adları verilmiş. Guardian'daki haberde ayrıca 38 ülke büyükelçiliklerinin dinlenmesini NSA'nın mı yoksa CIA ya da FBI'nın mı yaptığının kesin olarak bilinmediği kaydedildi.

OBAMA: HER İSTİHBARAT YAPAR

Yeni skandallarla ilgili ABD'den ilk tepki Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi. Brunei'de bulunan Kerry, Der Spiegel ve Guardian'daki iddiaların doğruluğuyla ilgili bilgisi olmadığını ifade ederek, "Bu faaliyetler uluslararası ilişkilerde anormal değildir. Her ülke, ulusal güvenlik konusundaki uluslararası ilişkilerinde, kendi güvenliğini sağlamak için farklı çalışmalar yapar" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da istihbarat dahil tüm konularda Avrupalılarla birlikte çalıştıklarını, iddiaların araştırıldığını müttefiklerin tüm bilgi taleplerinin karşılanacağını söyledi. Obama, tüm istihbarat servislerinin dünya genelindeki başkentlerde neler olup bittiğini öğrenmek için medya dışındaki bazı kaynaklara başvurduğunu da kaydetti. Obama, eski ajan Snowden'le ilgili olarak da "İadesi için Rusya'yı ikna etmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

ANKARA: DOĞRUYSA KABUL EDİLEMEZ GEREĞİNİ YAPARIZ ABD'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkelerin ABD'deki elçiliklerini dinlediği iddiasını Türkiye de takibe aldı. SABAH'a konuşan Dışişleri'nden bir yetkili, "Eğer Türk temsilcilikleri dinlendiyse bunu kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir şey ortaya çıkarsa ABD'den izahat isteriz. Ancak şu ana kadar yayımlanan ifadelerinde sadece ülkelerin adı geçiyor. Dosyaların yayınlanmasını bekliyoruz" dedi.

ALMANYA: DOSTLUĞA SIĞMAZ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAnkaraAvrupa BirliğiBarack ObamaBirleşmiş MilletlerCasusFransaHindistanİngiltereİtalyaJaponyaKoreRusyaSavaşYunanistan
Görüş Bildir