Bir Garip Dünya: Uyuşturucuyla Değil, Uyuşturucu Karşıtlığıyla Mücadele Eden Ülkeler

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

500 milyar doların üzerinde bir hacme sahip olan uyuşturucu ticaretinin ülkelerin yeraltı ve kayıt dışı ekonomilerine yaptığı muazzam etki tartışılmaz. Dünyada yaklaşık 200 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor ve artık pek çok ülke, uyuşturucu kullanımını düzenleyen yasaklar konusunda değişikliklere gidilmesi, hatta bir kısmı yasakların tamamen kaldırılması yönünde uygulamalara geçiyor; seslerini yükseltiyor.

The Economist'in Britanya editörü ve yazar Tom Wainwright konuyu biraz incelemiş:

Kaynak: http://idpc.net/theme/ungass-2016

1. "Uyuşturucusuz bir dünya mümkün!"

1998’de yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun uyuşturucu politikası üzerine yaptığı özel oturumun (UNGASS) iyimser sloganıydı bu.

18 yıl sonra dünya, uyuşturucudan arınmış olmaktan hiç olmadığı kadar uzak. Esrar ve kokain tüketimi yarı yarıya, uyku ilacı kullanımı ise neredeyse 3 kat arttı ve inanılmaz sayıda sentetik uyuşturucu insanları yeni yollarla uyuşturmaya devam ediyor.

2. 2016’da çok sayıda ülke yeni bir UNGASS toplantısı için bir araya gelecek.

New York'ta Nisan ayında gerçekleşecek oturumda bu kez herhalde iyimserden ziyade daha farklı bir yaklaşım hakim olacak; çünkü giderek artan sayıda ülke, artık uyuşturucu yasaklarına açıkça karşı çıkıyor:

3. Portekiz tüm uyuşturucuların kullanımını suç olmaktan çıkardı.

Birleşmiş Milletler'in, "bir ülkenin uyuşturucu kullanımını suç olarak kabul edip etmemesi anayasal prensiplerin konusudur" maddesindeki boşluktan yararlanarak kendi kanunlarını yeniden düzenliyor.

4. 2015'te Uruguay esrarı tamamen, Jamaika kısmen yasallaştırdı.

Bu ülkeler bir zamanlar ABD başta olmak üzere tüm dünyanın gazabına uğrarlarken şimdi kimse buralarda uyuşturucu konusunda olan bitenle pek fazla ilgilenmiyor gibi görünüyor.

5. Bolivya koka yaprağı piyasası kurdu.

Bolivya önce uyuşturucuyla ilgili tüm uluslararası anlaşmalardan çekildiğini açıklamıştı. Ancak sonra koka yaprağını tüm yasaklardan muaf tutacak biçimde birkaç akıllı ve yaratıcı manevrayla anlaşmalara tekrar katıldı.

6. Kolombiya ve Meksika ise yasaklamayı yasaklama çağrısı yaptı.

Dünya uyuşturucu ticaretinin merkezinde bulunan bu 2 ülke de tabii dünyadaki yeni trendi kendi lehlerine döndürmek için buldukları fırsatı sonuna kadar değerlendiriyor.

7. ABD 4 eyalette esrarı yasallaştırdı ve 2016’da daha fazlası onları izleyecek.

1998’de yasağın en büyük destekçisi olan ABD; şimdi dünyanın en popüler uyuşturucusu esrarda yükselişteki resmi pazarları bizzat yönetiyor. Kaliforniya dahil pek çok eyalette, esrarın yasallaşması için yapılan halk oylamalarına talep çok artmış vaziyette.

8. Hollanda bildiğimiz gibi.

Uyuşturucuyla mücadelenin en sert olduğu yıllarda bile Hollanda, "kahve dükkanları" ile tüm dünyaya karşı ciddi muhalefet ve radikal bir tavır sergilemişti. Halen kafelerde esrar sağlamanın ve kullanmanın yasadışı olduğu hikayesinde ısrarcı görünse de, kullanımına karışmıyor.

9. Kanada'nın yeni başbakanı Justin Trudeau da 2016'da esrarı serbest bırakacağını açıklamıştı.

Marihuana kullanımının yasadışı olmaktan çıkarılması, ekim ayında göreve gelen liberal başbakan Trudeau'nun seçim vaatleri arasındaydı. Başbakanın sözünü tutması halinde Kanada marihuana içmenin yasal olduğu ilk G7 ülkesi olacak.

10. Kuşkusuz yasaklara karşı verilen mücadele UNGASS toplantısında duvara toslayacak.

Çünkü uyuşturucuyu yasaklayan anlaşmaları değiştirmek için oy çokluğu yetmiyor. 200'ü aşkın tarafın oy birliği gerekiyor.

11. Peki dünyanın geri kalanında durum ne?

Rusya, her yıl yüzlerce uyuşturucu suçlusunu idam eden Çin ve İran gibi müttefiklerin de desteğiyle, Amerika'nın eski "baş düşman" rolünü takınmış durumda. Japonya muhafazakar, Afrika'nın çoğu ikna edilememiş durumda; Avrupa'nın özellikle de kuzey bölgeleri ise gayet aldırmaz görünüyor.

12. İngiltere'nin tavrı net.

David Cameron, bazı uyuşturucuları serbest bırakmayı değerlendirmesi için bir grup milletvekilinin yaptığı çağrıyı reddederek şöyle demişti: "Uyuşturucu zararlı olduğu için yasak. İnsanları, toplumları mahvediyor. Mevcut yasalar, elimizdeki en kapsamlı veriler temel alınarak hazırlanmıştır ve esrarı serbest bırakma gibi bir niyetimiz yok".

13. Yasakların yeniden düzenlenmesini savunan ülkelerin argümanları şöyle işliyor:

Uyuşturucu yasakları, suçu (hırsızlık, şiddet, yolsuzluk), uyuşturucu fiyatlarını ve suç potansiyelini artırıyor. Ve pek çok gelişmekte olan ülkede uyuşturucu üretimi, yoksulluktan kurtulmak için bir yol sunuyor.

14. Ekonomik tartışmalar ise, talep eğrisi ve uyuşturucu fiyatlarındaki değişikliklere tüketicilerin duyarlılığı etrafında toplanmakta.

Uyuşturucuyu yasallaştırma savunucuları çoğunlukla, bağımlılık yapıcı maddelerin tüketim miktarının fiyat değişimlerine bağlı olmadığını varsayıyor. Ancak alkol ve sigara gibi, yasal bağımlılık yapıcı  maddeler için yapılan çalışmalar, tüketim miktarının, fiyatlardaki değişikliklere oldukça duyarlı olabileceğini gösteriyor.

*Harita: Çeşitli uyuşturucu maddelerin dünyadaki ticaret yolları (Türkiye'ye dikkat)

15. Yasakları kaldırmadan yasallaştırabilme çabaları da ayrıca gündemde.

Ülkelerde uyuşturucunun kişisel kullanımının cezaevi yerine para cezasına dönüştürülmesi uygulamaları artıyor. 

ABD'nin uyuşturucudan sorumlu bakanı William Brownfield uzunca bir süredir, uyuşturucu yasaklarını kaldırmak zorunda kalmadan esrarın nasıl ticarileştirilip vergilendirilebileceği üzerine çalışıyor.

Bir grup İngiliz milletvekili ise, uyuşturucuyu serbest bırakacak düzenlemelerin bir "sosyal-bilim deneyi" olarak savunulabileceğini söylemişti! Bu tabii, biraz çaresizce.

16. UNGASS toplantısından ne sonuç çıkacak?

Ülkelerde durum böyleyken, dünyanın tüm büyük sorunlarını konu eden her görüşmenin olduğu gibi, muhtemelen bu görüşmenin de ana sonucu “daha fazla görüşme yapalım” olacak.

Sonuç olarak, gelecekte giderek artan sayıda ülke, anlaşmaların tarafı olduğu halde tersini yapmaya devam edecek.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jubilation

Hoba! Diyar pala says : Yeşilimi ver kafam güzel olsun bağlılık yok eğlence olsun.

infoguner

uyku bozuklukları, adet sancıları, ms, kanser, epilepsi nöbetleri, iştahsızlık gibi daha bir çok rahatsızlığı tedavi ettiği klinik olarak ispatlanmaya başladı..türkiye'de esrar devlet kontrolünde hollanda gibi belli miktarlarda satışa sunulup kontrolü yapılsa cari açık 2 sene içinde kapanır, kaçakçılığın ve tacirliğin önüne geçilir.

semresen

gençlere fidan dikmenin önemini başka türlü kavratamayız..

yigit-yigitsoy

bazı uyuşturucu sınıfına giren maddelerin bazı tıbbi işlemlerde-tedavilerde kullanılması yasal olmalı bence

yusufisman

yeşili sev o bize verilen en doğal mutluluktur.

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBilimBirleşmiş MilletlerÇinİdamİngiltereİranJaponyaPortekizRusyaUyuşturucu
Görüş Bildir