Başbakan Erdoğan: “Sömürü Değil Kardeşlik İçin Buradayız”

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan Nijer'de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki öğle yemeğinin ardından Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile bir süre baş başa görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Daha sonra iki ülke arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

'Ekonomik, ticari ve teknik işbirliği', 'İçme suyu tedariki ve sağlıklama (sanitasyon) alanlarında işbirliği', 'Su alanında işbirliği', 'Ormancılık alanında işbirliği', 'Diplomatik pasaportlara vizelerin karşılıklı kaldırılması' alanlarında anlaşmalar karşılıklı imzalandı.

-Özürlü gence Türkiye'den akülü araç-

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki görüşmelerin ardından Türkiye Nijer İş Forumuna katılmak üzere Palais Des Kongre Merkezi'ne geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin ikinci durağı olan Nijer'de...

Başbakan Erdoğan Nijer'de

Afrika seyahati kapsamında THY'ye ait ''Ankara'' adlı uçakla Nijer'e gelen Başbakan Erdoğan'ı karşılama töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Erdoğan'ı Niamey Diori Hamani Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ve eşi tarafından resmi törenle karşılandı. Törende, Türkiye'nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve diğer ilgililer de hazır bulundu.

Töreninin ardından Nijer'deki kabileleri temsil eden gruplar, Türk heyetine apronda yerel dans gösterileri sundu.

Karşılama törenin ardından duyduğu memnuniyeti ifade eden Başbakan Erdoğan, izlediği son gösteride güzelliğe önem veren kabilenin yılda bir kez yüzlerini boyayarak müstakbel eşlerini aramak için bu dansı yaptıklarını anlattı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Ömer Çelik, milletvekilleri ve işadamları da Nijer'e geldi.

Onuruna verilen yemeğe katıldı

Başbakan Erdoğan, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf'un onuruna verdiği yemeğe katıldı.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki yemeğe Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Ekonomi Bakanı Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Kurtulmuş ile Çelik de katıldı.
Yemeğin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi.

5 anlaşma imzalandı

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki öğle yemeğinin ardından Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile bir süre baş başa görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Daha sonra iki ülke arasında ''Ekonomik, ticari ve teknik işbirliği'', ''İçme suyu tedariki ve sağlıklama (sanitasyon) alanlarında işbirliği'', ''Su alanında işbirliği'', ''Ormancılık alanında işbirliği'', ''Diplomatik pasaportlara vizelerin karşılıklı kaldırılması'' alanlarında anlaşmalar karşılıklı imzalandı.

NİAMEY / AA

Haberin Tamamı İçin:

Gabon'dan sonra THY'ye ait ''Ankara'' adlı uçakla Nijer'e giden Erdoğan, Niamey Diori Hamani Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ve eşi tarafından resmi törenle karşılandı.

Başbakan Erdoğan: “Sömürü Değil Kardeşlik İçin Buradayız”

Nijer'e giderek bir ilke imza atan Erdoğan, bu ülkede sıcak mesajlar verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Nijer'de Türk - Nijer iş forumuna katıldı. Burada iki ülke iş adamlarına hitap eden Başbakan, "Biz Afrika'yı sömürenler gibi düşünmüyoruz. Biz sömürü anlayışına karşı kardeşlik nasıl olur onu göstermek için buradayız" dedi.

Başbakan Erdoğan'dan bir ilk

Başbakan Erdoğan, tarihi Afrika ziyaretinin ilk ayağı olan Gabon'un ardından Nijer’e geçti.

Kara kıtanın sıcak ülkesi Nijer'de renkli görüntülerle karşılanan Başbakan Erdoğan, bu ziyaretiyle bir ilke de imza attı. Zira Erdoğan, Nijer'e ziyaret gerçekleştiren ilk Türk Başbakan oldu.

Türk ve Nijer iş adamları, iş forumunda 700 görüşmeye imza attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da görüşmelerin ardından Türk-Nijer iş forumuna katıldı ve iş adamlarına hitap etti.

"Sömürgeci bir mantıkla değil, karşılıklı fayda için buradayız"

Başbakan Erdoğan, "Biz Afrika ile sömürgeci bir mantıkla tek taraflı olarak değil, karşılıklı fayda temeli ile iki taraflı kazanç elde etmek istiyoruz. Biz Nijer’de onun için varız. Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması bunların ötesinde, biz kardeşliğimizi dostluğumuzu on yıllarca burada oluşturulan sömürü anlayışına karşı kardeşlik nasıl olur, özgürlük mücadelesi nasıl olur biz bunu gösterebilmek için Nijer'deyiz" dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin hızla arttığına dikkati çeken Başbakan, ticaret hacminin daha iyi seviyelere gelebileceğine işaret etti.

"Ticaret hacmimiz artıyor"

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Afrika’da hala 16 iş kolumuz faaliyet gösteriyor. Nijer ile ilişkilerimiz devamlı artış gösteriyor. 2009’dan bu yana artış görüyoruz. 2009’da 11 milyon olan ticaret hacmimiz 2012’de 34 milyon dolara çıktı, son iki ayda bu rakam 39 milyona ulaşmış vaziyette. Bunu daha ileriye taşımamız gerekiyor."

Türk iş adamlarına Nijer'in temel sorunlarını çözme konusunda çağrıda bulunan Başbakan Erdoğan, "Şu anda Nijer’in çok çok önem verdiği ama farklı ülkelerin ilgilenmediği barajlar konusunda sıkıntısı var. Burada girişimcilerimiz barajlara girebilir. Hidroelektrik santraller konusunda buraya girebilirsiniz. İçme suyu kullanma suyuna buraya girebilirsiniz" diye konuştu.

"Afrika'daki büyükelçilik sayımız bu yıl 34'e ulaşacak"

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Afrika'ya verdiği önemi ise şu sözlerle özetledi:

"Afrika'da halen 26'sı sahra altı Afrika'da olmak üzere toplam 31 büyükelçiliğimiz bulunuyor. 2013 yılında da Çad, Cibuti büyükelçiliklerimizin faaliyete geçmesi ile bu sayı 34'e ulaşacak. Bizim bu çabalarımızın yanında Afrikalı kardeşlerimizin de karşı adım atmasını bekliyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağNuman KurtulmuşÖmer ÇelikRecep Tayyip ErdoğanTürk Hava YollarıZafer Çağlayan
Görüş Bildir