Balyoz'da Gerekçeli Karar: 'Çetin Doğan Cunta Lideri'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Balyoz Davası'nın Gerekçeli Kararı Tamamlandı

Balyoz Davası'nın Gerekçeli Kararı Tamamlandı

Balyoz Darbe Planı Davası'nda gerekçeli karar açıklandı.

Her sanık için ayrı ayrı değerlendirme yapıldı.

Darbe, darbeye teşebbüs ve darbeye eksik teşebbüs anlatılıyor.

Dijital verilerin sahte olduğu iddiaları madde madde çürütülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Balyoz Davası'nın Gerekçeli Kararı Tamamlandı

Balyoz Davası'nın Gerekçeli Kararı Tamamlandı

Balyoz Davasının gerekçeli kararı tamamlandı. Savcılık açıklama yapacak.

Balyoz Davasının gerekçeli kararı 1435 sayfadan oluşuyor. 1 kişi için kırmızı bülten, 14 kişi hakkında yakalama kararı çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

Balyoz'da Gerekçeli Karar Tamamlandı

Balyoz'da Gerekçeli Karar Tamamlandı

Balyoz Davası'nda gerekçeli karar 1435 sayfadan oluşuyor.Her sanık için ayrı ayrı değerlendirme yapılmasına karar verilen davada hakkında yakalama kararı bulunan 14 kişi ise henüz teslim olmadı. Dava dosyasının 1 ay içerisnde Yargıtay'a gönderilmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

‘Balyoz’da Gerekçe: 'Bilirkişiye Gerek Duymadık'

‘Balyoz’da Gerekçe: 'Bilirkişiye Gerek Duymadık'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Balyoz davasında gerekçeli karar hazır

Balyoz davasında gerekçeli karar hazır

Balyoz davasında gerekçeli kararın hazırlandığı, savcılığın açıklama yapacağı açıklandı. Balyoz davasında gerekçeli karar 1435 sayfadan oluşuyor. Kararda '20 madde ile test edilen dijital belgeler gerçektir' deniliyor.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın 20’şer yıl hapis cezasına çarptırıldığı ‘Balyoz Planı’ davasının gerekçeli kararının taslak metni tamamlandı. Mahkeme, 1500 sayfaya yakın gerekçeli karara 15 gün içinde son şeklini vererek, taraf avukatlarına CD içerisinde tebliğ edecek. Dosyası ayrılan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına ise 5 Şubat 2013’te başlanacak.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi , 21 Eylül’de karara bağladığı davanın gerekçeli kararında, 362 sanık üzerinden değerlendirme yapıldı. Kararın, ‘Genel Değerlendirme’ başlıklı ve 100 sayfayı aşan bölümünde, dava aşamasında tanıkların neden dinlenilmediği, neden bilirkişi raporu taleplerinin kabul edilmediği, sanık avukatlarının neden duruşmalara katılmadığı ve sanıklara verilen hapis cezalarında neden takdir indirimi uygulanmadığına ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu belirtildi.

Mahkeme, 21 Eylül’de verdiği kararla, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı 20’şer yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Çetin Doğan Kalp Ameliyatı Olunca Darbe Gerçekleşmemiş

Balyoz Planı davasının gerekçeli kararında Orgeneral Çetin Doğan'ın önce kalp ameliyatı olması ardından emekliye ayrılması nedeniyle darbenin gerçeklemediği ifade edildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz darbe planı davasında kararın açıklanmasının ardından yazımına başlanan gerekçeli kararı tamamladı. Mahkeme, "Kesin kanaate vardığımızdan bilirkişi heyeti oluşturulmadı" açıklaması yaptı.

1435 sayfadan oluşan gerekçeli kararda sanıkları darbeye teşebbüs ve eksik teşebbüs ile suçlandı.

Kalp ameliyatı olunca darbe olmadı
Gerekçeli kararda davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’a ayrı bir bölüm ayrıldı. Doğan’ın Mayıs 2003’te kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003’te emekli edilmesi gibi nedenlerle, cunta yapılanmasının darbe harekatını ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığı anlatıldı.

Belgelerin aslı Genelkurmay'da
Kararda, Balyoz davasına delil teşkil eden tüm dijital verilerin gerçek olduğu belirtildi. Kararda yaklaşık 100 sayfa dijital verilere ayrıldı. Dijital delillerle ilgili olarak "Davadaki belgelerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asıllarının bulunduğunun belirtilmesiyle, sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşmuştur" denildi.

Karar doğrultusunda bir kişi için kırmızı bülten, 14 kişi için de yakalama emri çıkartıldı.

Mahkemenin, gerekçeli kararı 1 ay içerisinde Yargıtay'a göndermesi bekleniyor.

T24

Haberin Tamamı İçin:

“Çetin Doğan Cunta Lideri”

''Balyoz Planı'' davasına ilişkin gerekçeli karar tamamlandı. Davaya ilişkin kararını 21 Eylül 2012'de açıklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararının yazımını da bitirdi. Mahkemenin 1435 sayfadan oluşan gerekçeli kararı, sanık avukatlarına da dağıtılmaya başlandı.

Gerekçeli kararın ilk 148 sayfasında sanıkların isimleri ile kimlik bilgileri ve adresleri yer alırken, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 148 ile 232 sayfalar arasında ise birlikte görülen 3 ayrı iddianamenin özetleri yapıldı.

Mahkeme şu değerlendirmelere yer verdi:

ÇETİN DOĞAN'A 'CUNTA LİDERİ' NİTELEMESİ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Balyoz darbe davası ile ilgili hazırladığı 1435 sayfadan oluşan gerekçeli kararda 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, “cunta lideri” olarak nitelendiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde Balyoz Harekât Planı kapsamında bir cunta yapılanmasının oluştuğunun dile getirildiği gerekçeli kararda, şu ifadelere yer veriliyor: "Söz konusu yapılanma Ağustos 2003 tarihinde cunta lideri Çetin Doğan’ın emekli olmasından sonra darbeyi gerçekleştirecek elverişli ortamı nasıl bulduğu sorusu akla gelmektedir. Ancak TSK’da genel olarak daha önceki planlardan yola çıkarak yeni planlar hazırlanması yönünde bir alışkanlık vardır. Hatta Balyoz darbe planı hazırlanırken 12 Eylül 1980 darbesinden yola çıkılmıştır.”

GEREKÇELİ KARARDAN

''Balyoz Planı'' davasının gerekçeli kararında, ''Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, yazışmaların bir düzen ve intizam içerisinde olması, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez'' ifadelerine yer verildi.

'HUKUK DIŞI YAPILANMA'

''Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, yazışmaların bir düzen ve intizam içerisinde olması, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez. Teslim edilen yazılı belgeler ile asıllarının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asılları bulunduğu belirtilen taranmış belgelerin, dijitaller içerisinde yer alması, delillerin doğruluğu konusunda sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşturmuştur.

Mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen hareketleri ile neden olan sanıklar, bu durumdan lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler.''

ÇETİN DOĞAN

Gerekçeli kararda, emekli Orgeneral Çetin Doğan liderliğindeki yapılanmanın, darbe harekatını ''ellerinde olmayan nedenlerle'' tamamlayamadığı bildirildi ve 'Mayıs 2003'te Çetin Doğan'ın kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003'te emekli edilmesi gibi nedenlerle Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanması, darbe harekatını, ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadı' denildi.

GENELKURMAY'IN YOLLADIĞI BELGELER

Mahkeme heyeti, ayrıca sanıkların öne sürdükleri 'belgeler sonradan oluşturuldu' iddiasına cevap verdi.

Gerekçeli kararda, "Teslim edilen yazılı belgeler ile asıllarının Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asılları bulunduğu belirtilen taranmış belgelerin dijitaller içerisinde yer alması, delillerin doğruluğu konusunda sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek mahkemede tam bir kanaat oluşturmuştur." ifadesine yer verildi.

Sanıklar ile avukatları tarafından, delillerin askeri yazım kuralları içerisinde hazırlanmadığı, dolayısıyla da hukuksuz delil olduğu iddialarına ise gerekçede şu cevap verildi: "Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde yazışmaların, bir düzen ve intizam içerisinde olmasının, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olmasının beklenemeyeceği..."

Kararda sanıklar için, "Kendi mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen kendi hareketleriyle neden olan sanıklar, bu durumdan kendi lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler." denildi.

'DARBE PLANLARINDA GÖREV ALDILAR'

Delillerin değerlendirilmesi bölümünde, suçları sübuta erdiği kabul edilen sanıkların her birinin darbe harekatıyla ilgili çeşitli görev aldıkları, harekattan ve boyutundan haberdar oldukları vurgulandı. Kararda, bu nedenlerle sanıklar hakkında mahkumiyet kararı verildiği anlatıldı.

''Milli Mutabakat Hükümeti ismiyle harekat sonrasında iş başına getirilmesi planlanan hükümetin dizayn edilmesi gibi icra aşamasına geçildi ancak icra hareketleri tamamlanamadı'' ifadelerine yer verilen gerekçeli kararda, ''Balyoz Harekat Planı''nın Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca da öğrenildiği kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıDarbeFırtınaİstanbulTürk Silahlı KuvvetleriYargıtay
Görüş Bildir