Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Paris'te Buluştu

 > Avrupa-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Azerbaycan Ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Paris'te Buluştu

Azerbaycan Ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Paris'te Buluştu

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının girişimi ile Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.

Toplantıya, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Minsk grubu eşbaşkanları ABD temsilcisi Ian C. Kelly, Rusya temsilcisi İgor Popov, Fransa temsilcisi Jacques Faure'nin yanı sıra AGİT Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk katıldı.

AGİT'ten yapılan açıklamada, görüşmede Ekim 2012'de taraflara sunulan barış süreci için teklifler paketinin tartışıldığı ve eşbaşkanların taraflar arasında karşılıklı güven ortamının sağlanması için yapılacak işlerle ilgili tavsiyelerde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Yukarı Karabağ'da yapılması planlanan sivil uçuşların masaya yatırıldığı görüşmelerde, Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecinde AGİT Minsk Grubu'nun faaliyetinin öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Bakanların barış sürecini destekledikleri, müzakereleri sürdürmeye kararlı oldukları ve görüşmelerin gelecek haftalarda da devam ettirilmesi için mutabakata varıldığı ifade edildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanlar arasında yapılan görüşmeden önce Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov'un, Minsk Grubu eşbaşkanları ve AGİT Başkanı Özel Temsilcisi ile bir araya geldiği ve bu görüşmede, Suriye'den kaçan Ermenilerin Yukarı Karabağ'a yerleştirilmesi ve Hocalı Havaalanı konularının gündeme geldiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Memmedyarov'un, Azerbaycan'ın, Suriyeli Ermenilerin işgal altındaki Azerbaycan topraklarına yerleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği ve bu girişimlerin kendileri için kabul edilmez olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Memmedyarov'un, Hocalı Havaalanı'ndan yapılacak uçuşların yasal olmayacağı ve buradan yapılacak uçuşlara işgal sona ermediği sürece müsaade etmeyeceklerini söylediği ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAzerbaycanFransaRusyaSuriye
Görüş Bildir