Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AİHM'ye ‘Balyoz’ Yanıtları

 > -

Aihm'ye ‘Balyoz’ Yanıtları

Aihm'ye ‘Balyoz’ Yanıtları

Ankara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Balyoz davası’ ile ilgili sorduğu bazı soruları yanıtladı ve ‘ciddi darbe senaryoları’nın varlığından söz etti.

AİHM, Balyoz davası sanığı Çetin Doğan’ın başvurusu sonrası verdiği ‘ara karar’da, savcıların sunduğu delillerin görünürde tutukluluğu ‘meşru’ kılacak ciddiyette ve vasıfta olduğuna hükmetmiş, ancak Ankara’ya sanığın ‘tutukluluk hali’ ve bu haline itirazla ilgili bazı sorular yönlendirmişti. Ankara ise Strasbourg’a gönderdiği yanıtını, AİHM’in sorusu ile sınırlamadı ve davanın esasına ve kanıtlarına girerek cevaplandırdı. Yanıtta Balyoz davasıyla ilgili ‘seminer konuşmaları’, tanıkların Çetin Doğan hakkındaki ifadeleri ‘kısmen’ olarak sunuldu. Davaya konu olan seminerlerin 19 adet CD’de kayıtlı olduğundan söz edildi ve bu kanıtların savcılığa gazeteci Mehmet Baransu aracılığıyla ulaştırıldığı kaydedildi. Hükümet cevabında, seminerdeki konuşmalardan alıntılar iletildi ve burada ‘darbe müzakeresi’ yapıldığı görüşü dile getirildi. Cevapta yer alan bazı bölümler şöyle:

? Jenerik senaryoya göre düzenlenen seminerde, bir subayın söz alarak, şunları söylediği tespit edilmiştir: “Komutanım, harekat, askerlerin, tank ve zırhlı araçların sokağa inmesi ile başlıyor.”

? İddianamede belirtildiği üzere, bir Ordu generali, sözlü sunumu sırasında, şu şekilde kendini ifade eder: “İlk önce liderleri toplamak lazım. Gece yapılacak özel bir operasyonu hemen düzenlemek ve liderleri bir araya getirmek ve bir seferde tüm sorunları çözmek gerekiyor.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBalyoz DavasıDarbeMehmet Baransu
Görüş Bildir