ABD Mahkemesinden NSA Kararı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dinleme Anayasa'ya Aykırı

Milyonlarca Amerikalının telefonlarını dinleyip internet üzerinden takip eden NSA'ya Federal Mahkeme'den fren geldi

ABD'de de ve uluslararası camiada büyük yankı uyandıran ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gizli telefon dinleme skandalını Washington Federal Mahkemesi anayasaya aykırı buldu.

Freedom Watch adlı bir sivil toplum kuruluşunun NSA'in yürüttüğü dinleme programı ile ilgili açtığı davaya bakan Federal Hakim Richard J. Leon, anayasanın dördüncü düzenlemesi olan 'özel hayatı koruma' maddesine aykırı olduğuna karar kıldı.

Mahkeme kararı ile NSA'nın dinleme programı bloke edilmiş oldu. Ancak Federal Mahkeme'nin aldığı karara Obama hükümetinin itiraz etmesi bekleniyor. Hükümetin, mahkeme kararına NSA dinlemelerini 'ulusal güvenlik gerekçesi' ile itiraz edeceği tahmin ediliyor. Hakim Leon, kararını 68 sayfalık yorumu ile açıkladı.

Habertürk

Haberin Tamamı İçin:

ABD Mahkemesinden NSA Kararı

ABD Mahkemesinden NSA Kararı

ABD'de federal bölge mahkemesi, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını toplamasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Başkent Washington'daki Federal Bölge Mahkemesi yargıcı Richard Leon, müşterek davacılar Larry Klayman ve Charles Strange'in NSA'nın bir zamanlar gizli uygulamasını durdurmaya yönelik müracaatlarını değerlendirerek, davacıları haklı buldu. Yargıç Leon, Klayman ve Strange'in mahremiyetinin, hükümetin bilgi toplamadaki çıkarlarından daha önemli olduğuna karar verdi. Leon, milyonlarca kişinin bilgilerini toplayan programın, ABD Anayasası'nın Dördüncü Düzenlemesi'ne göre “gerekçesiz izleme” anlamı taşıdığını kaydetti.

Leon'ın verdiği karar, hükümet tarafından temyize götürülebilecek.

NSA'nın kamuoyunda bir hayli tartışma yaratan programı, eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından basına sızdırılmasıyla açığa çıkmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu dünyanın önce gelen birçok liderinin de dinlendiğinin ortaya çıkarılmasının ardından Beyaz Saray'ın birçok ülke ile ilişkilerinde sıkıntılar baş göstermişti.

Haberedikkat

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelBarack Obama
Görüş Bildir