8 Türk'ün Öldürülmesiyle İlgili Şok Tahliye

 > -

Neonazi soruşturmasında Holger G. serbest | ALMANYA | DW.DE

Neonazi soruşturmasında Holger G. serbest  | ALMANYA | DW.DE

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polis memurunun ölümünden sorumlu tutulan Neonazi hücresi hakkındaki soruşturmanın baş şüphelilerinden Holger G. serbest bırakılıyor.

Holger G., “Nasyonal Sosyalist Yeraltı" (NSU) adlı aşırı sağcı terör hücresinin üyelerine yaklaşık 10 yıl önce silah, para ve kimlik temin etmekle suçlanıyordu. Şüpheli, geçen kasım ayında tutuklanmıştı.

Deutsche Welle'nin haberine göre mahkeme, 1990’ların sonundan itibaren aşırı sağcı grupla birlikte hareket eden Holger G.’nin, NSU’nun terör eylemlerinde rolü olduğunu kanıtlayacak güçlü kanıtlar bulunamadığı gerekçesiyle, tutuklama kararını kaldırdı. Mahkeme, Holger G.'nin sağladığı silahın terör eylemlerinde kullanılmadığını tespit ederken; bugün açıkladığı kararında, şüphelinin grubun cinayet planlarından haberdar olmadığı ve bunları onaylamadığı ifadesini de dikkate aldı.

Almanya'da 2000-2006 döneminde işlenen 8 Türk ve 1 Yunan vatandaşının, 1 Alman polis memurunun öldüğü cinayetler uzun süre karanlıkta kalmıştı. Cinayetlerin yaklaşık 7 ay önce, esrarengiz bir dizi olay sonrasında açığa çıkması ve bir Neonazi terör hücresine ulaşılması, kamuoyunu sarsmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaPolisTerörYunanistandiziolaytahliye
Görüş Bildir