10 Evlilik Klişesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

10 Evlilik Klişesi

İyi günde kötü günde’ birlikte yürümeye, bir yastıkta yaşlanmaya karar verdiğiniz adamı/kadını buldunuz diyelim. Tebrikler ve geçmiş olsun! Peki, imzayı atacağınız ana kadar başınıza geleceklere hazır mısınız?

  • Aİleyle tanışma

En gergin adımlardan biri. Yaş 20’lerin başıysa kolay atlatılabilir ama her yıl zorlaşır, 30’lara yaklaştıkça azap halini alır. Hiç tanımadığınız iki insanla bütün gece sevgilinizin çocukluğunda ne şahane bir şey olduğunu konuşmaktan gına gelir. O yemek, çay, her ne ise bitmez, bitmez!

  • Hitap sorunsalı

Eşin annesine, babasına nasıl hitap edileceği kasıcı bir durumdur. Bir annenizle bir babanız daha mı olacaktır, yoksa onlar sadece isimlerinin önüne ‘hanım’ ve ‘bey’ mi alacaktır? “Benim zaten annem-babam var” diyemezsin, çık çık’lar devreye girer. Kaynanaya-kayınvalideye hitap, büyük derttir.

Daha önce evlenenlerİn öğütleri

Kabul, iyi niyetliler. Deneyimlerini aktarmak, müstakbel gelinle damadı rahatlatmak istiyorlar. Ama “Stres yapmayın, tadını çıkarın, iş yükünü paylaşın… Olur, olur…” türü aslında hepsi aynı kapıya çıkan ve somut olarak pek bir işe yaramayan nasihatler iç bayar.

Kim hangİ masada oturacak?

Düğün organizasyonunun en çetrefilli işi masa düzenidir. 10 kişilik aile masasına küs kuzenleri, ayrılmış çiftleri yerleştirmeye çalışmak evrenin sırrını çözmek kadar zordur. Sağır dedenin yanına çok konuşan yengeyi oturtmak gibi garip kombinasyonlar ortaya çıkabilir.

Düğüne çocuk gelsİn mi?

İlk hangi çift, oyun alanında koşturan çocuk görmek istemediği için davetiyeye ‘Çocuklara iyi uykular!’ yazdı acaba? Öncesinde en fazla çocuk getirilmemesi rica edilirdi. ‘İyi uykular’ dileği bir tuhaf, kabul ama çocuk bağırtısının olmadığı bir düğün istemek de hak değil mi?

Yeni akrabalar

Muhtemelen sizinkileri de zaten ayda yılda bir görüyorsunuz. Ama evlilik sürecinde bir de müstakbel eşinizin sonu gelmezmiş gibi görünen büyüklü küçüklü akrabalarıyla tanışmak, haklarında bilgi edinmek, hâl hatır sormak zorunda kalırsınız.

Çeyiz sandığı

Her annenin vardır kızı için iğneoyalarıyla, dantel örtülerle doldurduğu bir sandığı. İstediğiniz kadar ‘Dantel koymuycam salonuma!’ diye mızırdanın, o sandık yeni evinize taşınacak sizinle. Anne gözünün nurunu akıtıp ördüğü dantelleri yatak odasına, laptop’ın üzerine pek güzel yapıştırıverir.

İsteme gerginliği

Aileler ilk kez tanışacaksa büyük endişe kaynağı olabilecek bir gündür. Gelin adayının kahve yapmak, hanım hanımcıklıktan ödün vermemek gibi görevleri sıkıntı yaratabilir. “Aileler anlaşacak mı, tuhaf sessizlikleri kim bozacak?”, “Lokum mu çikolata mı?” gibi dertleri getirir.

Davetli listesi krizi

Erkek tarafından kimler gelecek, kız tarafı kaç kişi? Rukiye Hala gelmese olmuyor mu, Reşit Amca kim ya? Benzeri balonların havada uçtuğu, insanların üstünün bir kalemde çizildiği veya arkalarından dakikalarca konuşulduğu kafa sayma anları. Sorular birikir, mideler düğümlenir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇikolataEvlilikçayoyun
Görüş Bildir