"Tecavüzün Başkenti"

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

"Tecavüzün Başkenti"

"Tecavüzün Başkenti"

Bu niteleme Hindistan'ın başkent Yeni Delhi için kullanılıyor. İşte vahim tablo.

Toplu tecavüz olayıyla dünyanın gündemine oturan Hindistan'da kadınların yaşadığı farklı sorunlar da bir bir gündeme geliyor. Bu sorunlardan en önemlisi kız çocuklarının kaçırılması... Her yıl 10 binlerce kız çocuğunun kaçırılarak fuhuşa, köleliğe ve zorla evliliğe sürüklendiği ülkede kadınların sorunları bitmiyor.

Otobüsteki vahşet gözleri Hindistan'a çevirdi

Dünya, Hindistan'da yaşanan akıl almaz toplu tecavüz ve cinayet olayını konuşuyor. Genç bir üniversite öğrencisinin arkadaşıyla bindiği otobüste uğradığı vahşet, dikkatleri kadının Hint toplumundaki yerine çekti.

Suçluların deşifre edilmesi ve gereken cezaları alması için sesini yükselten halk, ülkede kadınların yaşadığı sorunların zannedildiğinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Yeni Delhi "tecavüzün başkenti" olarak anılıyor

"Tecavüzün başkenti" olarak anılan başkent Yeni Delhi'de kadınlara yönelik işlenen tüm suçlar bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.

Kız çocukları 2. sınıf

Ülkede ikinci sınıf vatandaş olarak görülen kız çocuklardan onlarcasının henüz annelerinin karnındayken öldürüldüğü, doğanların ise doğumun hemen sonrasında öldürüldüğü belgeleriyle ortaya konmuş ve uzun süre tartışılmıştı.

UNICEF: "Bu soykırımdır" diyor

Birleşmiş Milletler çocuk örgütü UNICEF, dişi cenine yönelik kürtaj ve kız bebeklerin öldürülmesi uygulamaları yüzünden Hindistan nüfusunda 50 milyon civarında kadın açığı meydana geldiğini bildiriyor. Ve bunun "soykırım" boyutlarında bir sorun olduğunu söylüyor.

Her yıl 10 binlerce kız çocuğu kaçırılıyor

Ülkede kanayan yaralardan en önemlisi olan kaçırılan kız çocukları sorunu ise son tartışmalarla gündeme geldi. Her yıl on binlerce kız çocuğunun kaçırıldığı ve fuhuşa, ev köleliğine ya da zorla evliliğe mecbur edildiği ülkede rakamlar korkutucu...

2011'de 35 bin çocuk kaçırma olayı yaşandı

Son resmi rakamlara göre Hindistan'da 2011 yılı içinde yetkililere 35 bin çocuk kaçırma vakası bildirilmiş.

Gerçek kayıp kız çocuğu sayısı 100 binin üzerinde

Bunların 11 bini Batı Bengal eyaletinden. Üstelik polis, kaçırma olaylarının sadece üçte birinin yetkililere bildirildiğini tahmin ediyor. Yani gerçek kayıp kız çocuğu sayısının yılda 100 binin üzerinde olması mümkün.

Polise tedbirle çözmek zor

Çözüm için polis karakollarında kurulan çocuk kaçakçılığı büroları çalışıyor . Sivil toplum örgütleri yürüttükleri kampanyalarla kaçırılan kız çocuklarının kurtarıldıktan sonra rehabilite edilmesi için uğraş veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerHindistanPolisTecavüz
Görüş Bildir