“Suriyeli Kürtler Devlet Kurma Peşinde”

 > -

“Suriyeli Kürtler Devlet Kurma Peşinde”

“Suriyeli Kürtler Devlet Kurma Peşinde”

18'inci ayını geride bırakan Suriye'deki çatışmalar sonucunda oluşan boşluk nedeniyle, ülkenin kuzeyinde bulunan Kürtler de facto bir otonomiye kavuştu. Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan bir haber Kürtlerin yoğun yaşadığı yerlerde oluşan yeni yapıyı gözler önüne seriyor.

Loveday Morris imzasıyla yayınlanan "Suriyeli Kürtler Esad sonrasına hazırlanıyor" başlıklı yazıda, Kürt azınlığın bugüne dek Baas rejimine karşı tek organze muhalif grup olduğu belirtildi.

Ülkedenin az sayıdaki petrol rezervlerinin yakınında bulunan Girkilij'de yaşadıklarını aktaran Loveday Morris, kasabada Kürtçe tabelaların asıldığı yeni kamu binalarının yapıldığına dikkat çekti.

SURİYELİ YETKİLİLERİN GÖZÜ ÖNÜNDE

Yazıda dikkat çeken bir başka nokta da 'özerk idare oluşumu' olarak adlandırılan bu çabaların, Suriyeli yetkililerin bilgisi dahilinde yapılması. Morris'e refakat eden Reyzan Türkmani adlı bir yerel komutan, kasabada Suriye bayrağının dalgalandığı bir binayı işaret ederek, "Beşar'ın polis istasyonu. Bütün gün orada kâğıt oynuyorlar, yapacak işleri yok" diye konuştu.

DUVARLARDA ÖCALAN POSTERLERİ

Bölgede yaşanan gelişmelerin Türkiye için önemini ise açılan yeni konsey binasında Washington Post'un dikkat çektiği bir ayrıntı ortaya koyuyor. Dağıtılan yardımları almak için önünde kuyrukların oluştuğu binanın duvarlarında Abdullah Öcalan'ın posterleri yer alıyor.

Yeni açılan halkevinde çalışan Daham Ali adlı bir kişinin, Öcalan için "o tüm Kürtler için bir kahraman" sözleri de haberde yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBeşer EsadPolisSuriye
Görüş Bildir