'NSU Soruşturması Önyargılarla Dolu'

 > -

'NSU Soruşturması Önyargılarla Dolu'

'NSU Soruşturması Önyargılarla Dolu'

Alman makamlarının NSU terör hücresiyle ilgili soruşturma sürecinde tamamen başarısız olduğu yönündeki eleştirilere bir destek de NSU terör hücresi cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu’ndan geldi.

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yer altı (NSU) terör hücresinin cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Sebastian Edaty polis ve istihbarat makamlarının aşırı sağcı terör hücresi NSU hakkındaki soruşturmayı önyargılarla dolu ve at gözlükleriyle yürüttüğünü kaydetti.

Sebastian Edaty, "Bu bir hukuk devletine hiç yakışmayan bir durumdur ve tekrarlanmasına izin verilemez" şeklinde konuştu. Edaty federal ve eyalet istihbarat teşkilatlarının gerektiği şekilde bilgi paylaşımı yapmadığını, buna ek olarak aşırı sağ terörü tehdidini de aşırı derecede küçümsediğini belirtti.

Komisyonun araştırması bir yıldan uzun süredir devam ediyor. Son kanıt toplama oturumunda Almanya'nın iç isithbarat birimi Anayasayı Koruma Dairesi'nin bir çalışanının tanıklığına başvurdu.

Komisyon Neonazi kurbanlarının yakınlarına danışmanlık yapan Barbara John'un da aralarında bulunduğu birçok kişinin görüşlerini de aldıktan sonra önümüzdeki aylarda sonuç raporunu hazırlamaya koyulacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaPolisTerör
Görüş Bildir