'Medeniyetler Çatışması' İçin Eco'dan Yorum

 > -

'Medeniyetler Çatışması' İçin Eco'dan Yorum

'Medeniyetler Çatışması' İçin Eco'dan Yorum

İtalyan filozof-romancı Umberto Eco, İstanbul ziyareti sırasında Karaköy'deki 500. Yıl Türk Musevileri Müzesi'ni eşi ve arkadaşlarıyla gezdi. Eco, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki Yahudiler'e Türk pasaportu sağlayıp onları toplama kamplarına gitmekten kurtaran diplomatlara ayrılan 'onur köşesi'ni yakından inceledi.

İtalyan filozof-romancı Umberto Eco’nun İstanbul ziyaretinin duraklarından biri, Türkiye ’nin ilk ve tek Yahudi müzesi oldu. Yayımlanan son romanı ‘Prag Mezarlığı’nda, antisemit literatürün tartışılan metinlerinden ‘Siyon Liderlerinin Protokolleri’nin Avrupa popüler kültüründe ve edebiyatındaki kaynaklarının izini süren Eco, 500. Yıl Türk Musevileri Müzesi’ni de İstanbul ziyareti kapsamında gezdi. Müzede yaklaşık 1 saat kalan Eco, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’daki Yahudiler’e Türk pasaportu sağlayıp onları toplama kamplarına gitmekten kurtaran diplomatlara ayrılan ‘onur köşesi’ni yakından inceledi. Eco’nun ilgisini çeken bir obje de 1512’de İstanbul’da basılan kitap oldu. Yazar ve eşi, müzenin etnografya bölümünde yer alan fotoğraf galerisine de büyük ilgi gösterdi.

Müze gezisinin ardından Anadolu Ajansı’na son 20 yılın çok tartışılan konularından ‘medeniyetler çatışması’ hakkında görüşlerini de açıklayan Eco, “Medeniyetler çatışması, ‘tarihin sonu’ tartışmasıyla birlikte gündeme gelmişti. İkisi de yanlıştı” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKitapPrag
Görüş Bildir