'Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelemez'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelemez'

'Evren ve Şahinkaya Mahkemeye Gelemez'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

12 Eylül Davası 14 Eylül'e Ertelendi

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın beşinci duruşması yapıldı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Evren ve Şahinkaya katılmadı. Duruşmaya, sanıkların avukatları ile müdahiller, müdahil olma talebinde bulunanlar ve avukatlar katıldı.

Evren ve Şahinkaya, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek'' suçundan yargılanıyor.

ADLİ TIP RAPORU

Adli Tıp Kurumu, 12 Eylül davası sanıkları Evren ve Şahinkaya'nın mahkemeye gelerek ifade vermelerinin sağlık durumları nedeniyle hayati tehlike yaratabileceğini bildirdi.

Mahkemeye 26 Haziran'da ulaşan Adli Tıp Kurumu raporunda, 12 Eylül davası sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, kardiyak-nörolojik hastalıklarının tetiklenerek, hayati tehlike yaratabileceğini'' bildirildi.

Raporda, ''Sanıkların doktor eşliğinde gelerek ifade vermesi durumunda dahi, hayati tehlike riski halinde, tıbbi müdahalenin yeterli olmayabileceği'' de kaydedildi. Müdahil avukatları, rapora tepki göstererek, ''bağımsız sağlık kuruluşlarından rapor alınmasını'' istedi.

DURUŞMA EYLÜL'E ERTELENDİ

Duruşmaya verilen aranın ardından davanın bir sonraki duruşması 14 Eylül'e ertelendi.

GATA'da tedavi gören Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ise üniversite hastanelerine sevk edilmesi kararlaştırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraGenelkurmay BaşkanıTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir