Twitter'a Like Düğmesi mi Geliyor?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter, Favorilerin Yerine Beğen Ve Yıldız İfadelerini Test Ediyor

Twitter, Favorilerin Yerine Beğen Ve Yıldız İfadelerini Test Ediyor

Sosyal ağ siteleri için etkileşim büyük önem taşıyor, etkileşim sağlamak için de çoğu zaman oldukça basit yöntemler sunuyorlar. Facebook’un “beğen” butonu, Google+’ın “+1”i ve Twitter’ın “favori”lere ekleme özelliği bunun en yaygın örnekleri.

Tüm bu siteler sürekli olarak yeniliklerle kullanıcılarına daha iyi bir tecrübe sunmak için birbirleri ile yarışıyorlar. The Next Web’in ortaya çıkardığı bir duruma göre şu sıralarda Twitter benzer bir çalışma içerisinde. İddia Twitter’da hoşunuza giden tweet’leri saklamak ve bir arada sergilemek için kullanılan “favori” butonunun adının “beğen” olarak değişebileceğini gösteriyor.

Tabi ki bu kesin bir durum değil. Twitter, tüm internet firmaları gibi sürekli olarak yenilikler deniyor ve bu denemeleri ufak test grupları içerisinde gerçekleştiriyor. Bu testler ölçümleniyor ve analiz edilerek kullanıcıların site üzerinde hedeflenen sonuçları oluşturması için hangi testin daha başarılı olduğu gözleniyor.

“Favori” yerine “beğen” veya “yıldız” ifadelerinin deneniyor olması bundan farklı bir şey değil. Yine de bu yeni ifadelerin test ediliyor olması, ölçümlemelerde olumlu sonuç verecek olurlarsa kullanıma geçebileceği anlamına da geliyor.

Daha önemlisi Twitter’ın “favori” kelimesine neden bir alternatif arıyor olduğu. Kullanıcıların etkileşim amacıyla kullandıkları kelimelerin anlamları tahmin edebileceğiniz gibi etkileşim oranlarını doğrudan etkiliyor. “Favori” ifadesi pek çok kullanıcı için tarayıcılarda sık kullanılanlara eklenen web sitelerini çağrıştırıyor. Bu nedenle de kullanım oranının hedeflenenden daha sınırlı kaldığı düşünülebilir.

Twitter’ın asıl istediği ise aynı Facebook’un “beğen” butonunda olduğu gibi kendi etkileşim sağlayacak butonunu daha yaygın kullanılabilir hale getirmek.

Peki sizce “beğen” (like) veya “yıldız” (star) bu amaç için Twitter’ın işine yarar mı? Yoksa daha farklıb ir yaklaşıma mı ihtiyaç var?

Haberin Tamamı İçin:

Twitter'a Like Düğmesi Mi Geliyor?

Twitter, geçtiğimiz Mayıs ayında blogu aracılığıyla yaptığı açıklamada, daha basit ve daha çok etkileşim sağlayacak bir kullanıcı deneyimi için birçok yeni özelliği test ettiğini duyurmuştu. Twitter’ın önemli testlerinden biri, dün kullanıcılar tarafından ortaya çıkarıldı. Bazı kullanıcılar, Twitter’ın “Favorilere Ekle” (Favorite) düğmesi yerine “Like” ve “Star tuşlarını denediğini takipçileriyle paylaştı.

Twitter’da test edilen “like” düğmesi, Facebook’un alameti farikasından farklı görünmüyor. “Star” düğmesi ise örneğin kullanıcıların şu anda favori tuşu ile yaptıkları, sonrası için beğenilen bir tweeti kaydetme işlemine bir alternatif gibi. Şimdilik sadece birkaç kullanıcının paylaşımları vasıtasıyla haberdar olduğumuz düğmelerin Twitter’ın geleceğinde rol oynayıp oynamayacaklarını kestirmek güç. Ancak farklı kaynaklardan doğrulandığı üzere Twitter, yeni özellikler konusunda herhangi bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

Diğer yandan Twitter kullanıcılarının Facebook’un markalaşan “beğen” düğmesini mantıklı bulmayacağını da eklemek gerekiyor. Zira sosyal ağlara baktığınız zaman, her birinin kullanıcıların beğenilerini ifade etmeleri için farklı fikirler ve araçlar geliştirdiğini görüyoruz. Bu açıdan Twitter’da bir beğen düğmesini görmemiz olasılığı düşük bir ihtimal.

Her ne kadar Twitter, etkileşim oluşturma araçları bakımından Facebook’un gerisinde olsa da, kullanıcıların favori ve retweet düğmelerinden memnun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hatta “like” gibi Facebook ile özdeşleşmiş düğmeler çoğu Twitter kullanıcısını rahatsız bile edecektir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindFacebookStar tvTwitterweb
Görüş Bildir