Keşfedilmiş En Değişik 10 Gezegen

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yaşadığınız yerde havaların sıcaklığından veya soğukluğundan şikayet ediyorsanız bir de bu listedeki gezegenlere bakın. Tüm Evren derken, keşfedilmişlerden bahsediyoruz elbette..

1. Venüs

Venüs Dünya'ya çok yakın ve boyut olarak oldukça benzer. 20. Yüzyıldan önce bilimadamları tarafından Dünya'dan sonra yaşanabilecek ikinci yer olarak nitelendirilmiş.

Ama aslında tam bir cehennem!

Neredeyse tüm yüzeyi lav ile kaplı. Yeryüzü basıncı, okyanusun neredeyse 1 kilometre derinliği ile eşit ki bu kafanızı patlatabilir.

Sıcaklık ortalama 500 derece kadar.

Atmosferin %96'sı karbon dioksit ve sülfürik asitten oluşan bulutlara sahip.

Bilimadamları milyarlarca yıl önce Venüs'ün Dünya ile oldukça benzer koşullara sahip olduğunu düşünüyor. Ancak global ısınma sonucu tüm su buharlaşmış ve bugünkü haline gelmiş.

2. Corot-7b

Corot'ta hava yağışıysa, taş yağıyor demektir. Dünya'dan 489 ışık yılı uzakta olan bu gezegenin sıcaklığı yaklaşık 2500 derece. Bu gezegen, etrafında döndüğü yıldıza o kadar yakın ki, 1 yılı sadece 20 saat sürüyor.

3. TrES-2b

Bu gezegen yaklaşık 750 ışık yılı uzaklıkta. Şeytani gezegen olarak adlandırılıyor. Kömürden bile daha siyah. Üzerine gelen ışığın sadece %1'ini yansıtıyor. Bilimadamları bu karanlığın sebepleri konusunda çok emin değil. Muhtemelen atmosferde ışığı absorbe eden kimyasallar var.

4. WASP-12b

1100 ışık yılı uzaklıktaki bu gezegen, etrafında döndüğü yıldız tarafından yavaş yavaş kendine çekiliyor. Her yıl yıldız bu gezegenden yaklaşık 200 quadrilyon ( sayıyla 200.000.000.000.000.000) ton kütle emiyor. Bilimadamları Jupiter büyüklüğünde olan bu gezegenin büyük kısmının elmas olabileceğini düşünüyor.

5. Kepler-16b

200 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegen Star Wars filminden fırlamış gibi. Bu gezegenin 2 güneşi var! Yani 2 yıldız etrafında dönüyor. Hava yaşam için çok soğuk ama manzara müthiş olsa gerek.

6. Kepler-10b

560 Işık yılı uzaklıkta olan bu gezegende 1 gece geçirirseniz, uyandığınızda 1 yıl yaşlanmış olursunuz. Çünkü bu sıcak gezegen güneş etrafında o kadar hızlı dönüyor ki, tam 20 saatte 1 turunu tamamlıyor.

Nasıl ya diyorsanız, ikiz paradoksuna bir göz atabilirsiniz:
http://evrenbilimi.blogcu.com/ozel-gorelilik-ikiz-paradoksu/3287595

7. CFBDSIR2149

Bu garip isimli gezegen daha yeni keşfedildi. 100 ışık yılı uzaklıkta ve çok hazin bir hikayesi var. Bilimadamları bu gezegenin gezegen olduğuna tam emin değil. Aslında bir kahverengi cüce ve bir yıldız olduğuna inanılıyor ama fazla küçük olduğu için gerekli nükleer tepkimeler gerçekleşmiyor. Gezegen desek, etrafında tur atacağı bir yıldıza sahip olması lazım ama o da yok. Kendi başına Uzay'ın boşluğunda oradan, oraya sürüklenen bir zavallı.

8. Kepler-7b

Bu gezegen, Jupiter'in yaklaşık 1.5 katı ama kütlesi yarısından az. Ve bembeyaz! O kadar çok ışık yansıtıyor ki, NASA bilimadamları tam bir disko gezegeni olarak tanımlıyor.

9. Kepler-13b

Bu gezegen o kadar sıcak ki, katı bir yüzeyi yok. Tamamen sıcak gazlardan ve alevden oluşuyor. Sıcaklığı yaklaşık 3000 derece ve keşfedilmiş en sıcak gezegenlerden.

10. HD 189773b

63 Işık yılı uzaklıktaki bu gezegen, Dünya'ya çok benzese de işin aslı elbette öyle değil. Burada cam yağıyor! Evet bildiğiniz cam. Yüksek yüzey sıcaklığı sebebiyle atmosferdeki parçacıklar tepkimeye girip cam oluşturuyor. Bu cam parçacıkları da gezegende saatte 6000km'ye varan bir rüzgar hızı ile uçuşuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uzumakinaruto

inanılmaz,insan dehşete düşüyor

root

CFBDSIR2149 isimli gezegene acıdım. Zavallı...

Başlıklar

Star WarsUzay
Görüş Bildir