Görüş Bildir

Reuters’a Konuşan Bir Kaynak: 'MB'de Görevden Alınan İki Bürokrat Bazı Kararlara Muhalefet Ediyordu'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın iki başkan yardımcısı ve bir Para Politikaları Üyesini gece yarısı yayımlanan bir kararla görevden alındı. Reuters'a konuşan bir kaynak görevden alınan iki bürokratın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bazı kararlarına muhalefet ettiğini söyledi.

Gece yarısında Resmi Gazete’de yer alan atama kararına göre başkan yardımcılığına Taha Çakmak ve PPK üyeliğine Yusuf Tuna atandı. Atama kararının ardından illikit piyasada dolar/TL 9,19 ile yeni zirveyi gördü. Kur bu sabah da güne 9,15’ten başladı.

Reuters’a bilgi veren kaynaklara göre, piyasanın iktisadi gerekçelerle açıklamakta zorlandığı faiz indirim kararına eylül ayında da itiraz eden Küçük, ABD’de yaşayan ve sadece PPK kararları için Türkiye’ye gelen ve birçok karara katılmayan Yavaş ve başkan olmak istediği basında yer alan Tümen, MB’den gönderilmiş oldu.

MB’de yaşanan bu değişim Reuters’ın geçen hafta yayınlanan ve aynı gün yalanlanan Erdoğan’ın Başkan Kavcıoğlu’ndan da ‘soğuduğu’ haberinin ve dün akşam Erdoğan ve Kavcıoğlu’nun görüşmesi ve ikilinin resminin yan yana paylaşılmasının ardından geldi. Reuters ajansının haberinin ardından piyasada “Kavcıoğlu topun ağzında” yorumları yapılmıştı.

Analistler bir süredir MB’de yönetim değişikliği olup olmayacağını ve bunun politika kararlarına yansıyıp yansımayacağını yakından izliyordu.

"İtirazları devam ediyordu"

"İtirazları devam ediyordu"

Reuters’a bilgi veren bir kaynak, “Yavaş bankada sürekli bulunmadığı için her görüşünü bilmiyoruz. Ancak son dönemdeki kararlara karşı çıkan biri olduğu biliniyor. Uğur Küçük ise geçmişte de rezerv satışı gibi birçok kez karara itiraz etmişti. Bu itirazları son dönemde de devam ettiği bankada biliniyordu” dedi.

Aynı kaynak şöyle devam etti: “(Küçük) Bankada PPK’da hatırlanan bir sözü var: ‘Verimliliğe dayalı kalıcı ekonomik büyüme ve gelişme için TL’nin istikrarı, itibarı ve bununla birlikte gelecek olan fiyat istikrarı ön koşuldur. Bunun dışında bir yolla sağlanacak büyüme kalıcı olmaz. Bugün faizi olması gerekenden düşük yerde tutarsanız, yarın faizi yükseltmeniz gereken yer, bugün olması gereken yerden daha yüksek olur.’ MB açısından kayıp olduğunu düşünüyorum.”

Analistler kredibilite sorun yaşayan MB’de piyasa dostu adımlara yakınlıklarıyla bilinen üyelerin bankadan gönderilmesinin MB’yi daha da zora sokacağına inanıyor.

Bir yabancı yatırımcı, “MB yöneticilerini gece yarısında bir kararla, iyi bir açıklama yapmadan göndermek MB’ye kredibilite sağlamanın yolu ya da piyasaya güven vermenin bir yolu değildir” dedi.

Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
16
12
4
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
lilithtrinity

bu ülkenin insanıyla kaderiyle keyfe keder oynamayın artık yeter yaaa. işini bilen bağımsız birini koyun şu koltuğa yeter artık

Barney

bazı kararlara dedikleri de işte ülkeyi krize sokacak kararlar. adamlar itiraz etmiş yapmayın demiş, görevden alıp yine yaptılar. aha bak dolar kaç oldu aq.

SEMİR DÖNDER

Bu ikisini al yerlerine iki iktisat fakültesi 1. sınıf öğrencisi koy inanın ekonomiyi daha iyi idare ederler.