Kulağından 25 Adet Kurt Çıktı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kulağından 25 Adet Kurt Çıktı

Kulağından 25 Adet Kurt Çıktı

Kayseri’de 52 yaşındaki çiftçinin, sineğin larva bıraktığı iltihaplı kulağından 25 adet kurt çıkarıldı.

Yahyalı ilçesine bağlı Senir köyünde geçimini çiftçilikle sağlayan ve çocukluğundan beri kulak iltihabı rahatsızlığı çeken Ali Aydın, bir sineğin girmeye çalıştığı kulağından kurt çıktığını görünce, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu.

ERÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Külahlı, Aydın’ın kulağından 25 adet kurt çıkardı.

Ali Aydın, çocukluğundan beri kulağında rahatsızlık bulunduğunu, zaman zaman Kayseri’deki çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü anlattı.

Yaklaşık 25 yıl önce Ankara’daki bir hastanede kulağından ameliyat edildiğini, operasyonun ardından rahatsızlığının geçtiğini düşünerek bir daha sağlık kontrolüne gitmediğini belirten Aydın, şunları söyledi: ”Kulağıma girmeye çalışan bir sinekten kuşkulandım. Kaşıntı başladı ve kulağımdan kurt çıktığını gördüm. Korktum ve Yahyalı’daki hastaneye gittim, oradan Kayseri’ye sevk ettiler. Hocam ameliyata gerek duymadan kurtları çıkardı. Kurt çıktıktan sonra rahatladım. Çocukluğumda üzerinde durulsaydı bu rahatsızlığı yaşamazdım. Üstünde durmadım, 52 yaşına geldiğimde aklım başıma geldi.” Prof. Dr. İsmail Külahlı da dünyada enfeksiyon hastalıkları içinde grip ve nezleden sonra en sık görülen enfeksiyon hastalığının orta kulak iltihabı olduğunu vurguladı.

Bu rahatsızlığın daha çok ilk 5 yaşta görüldüğünü, uygun tedaviyle yüzde 80-90 oranında tamamen giderilebildiğini belirten Külahlı, ”Uygun tedavi yapılamayan, tedavisi takip edilemeyen hastalarda kalıcı hasarlar bırakır. Duyma bozukluğu, menenjit, yüz felci gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir” dedi.

”25-30 kurdun kulakta olması dehşet verici bir tablo”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAydınKayseri
Görüş Bildir