Kışanak: 'Mimar Sinan Kafatası Olmadan Yatıyor'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak: 'Irkçılığın En Hayasız Hali'

Kışanak: 'Irkçılığın En Hayasız Hali'

CHP'li Birgül Ayman Güler'in sözlerine BDP'li Kışanak'ın tepkisi sert oldu.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, isim vermeden CHP milletvekili Birgül Ayman Güler'in açıklamalarını sert sözlerle eleştirdi. Güler'i özür dilemeye çağıran Kışanak, ırkçılık ve ayrımcılığın kötü bir hastalık olduğunu belirterek Güler'in bundan kurtulması için yardım istemesi gerektiğini vurguladı.

Kışanak, Paris'teki cinayet konusunda Ömer Güney'in bağlantıları konusunda hükümetin açıklama yapmasını istedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Kışanak, İstanbul'da Ermenilere yönelik saldırıyı hatırlatarak "Az sayıda kalan Ermenilere saygılı olmamak, onların can güvenliğini korumamak, güvenli bir ortamda, huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamamak bu ülke için bir ayıptır ve utançtır." dedi. Herseki Ermenilere sahip çıkmaya çağıran Kışanak, saldırıları kınadı ve olayın arkasını bırakmayacaklarını ifade etti.

Bir CHP'li milletvekilinin ırkçı ve ayrılıkçı bir konuşmayı Meclis kürsüsünden yaptığını hatırlatan Kışanak, "Bu cümlenin kendisi ırkçılıktır; Türklerle Kürtlerle eşit değildir. Cümleler, kimlikler arasında hiyeraji kuruyor ve bunun adı ırkçılıktır. Herkes eşittir, en azından bunun teorik olarak savunulması gerekiyor." dedi.

"IRKÇILIĞIN, AYRIMCILIĞIN BİLİMSELLİĞİ OLABİLİR Mİ?"

"Irkçılığın, ayrımcılığın bilimselliği olabilir mi?" diye soran Kışanak, açıkça kışkırtıcılık yapıldığını ve nefret suçu işlemeye davet edildiğini kaydetti. Yapılacak tek şeyin yapılanlar karşısında mahcup, pişman olunması ve özür dilenmesi gerektiğini dile getiren Kışanak, yardım istemesi, sosyal, psikolojik destek istemesi gerektiğini belirterek ırkçılıktan insanın kurtulması gerektiğini vurguladı.

CHP'den ırkçı ve ayrımcı zihniyetle hesaplaşmaya çağıran Kışanak, bunu yapmaması halinde politik bir aktör olamayacağının altını çizdi. Bu zihniyetle hesaplaşması gerektiğini belirten Kışanak, Kılıçdaroğlu'nun hesaplaşmada birinci derecede sorumlu olduğunu ifade etti. Kışanak, aksi halde 'umumi müfettişlik' görevinin geri getirilip bu milletvekilinin de buraya atanmasını istedi. "Türklerle Kürtler, Alevilerle Sünniler eşit haklara sahip olacaklar mı olmayacaklar mı? Mesele buradadır." diyen Kışanak, bir Türk, çocuğunu sabah Türkçe eğitim veren okula gönderebilme hakkına sahipse, bir Kürdün de sabah çocuğunu Kürtçe eğitim veren okula gönderme hakkına sahip olması gerektiğini ifade etti. Kışanak, ırkçılık ve ayrımcılıkla ancak eşitlik temelinde mücadele edilebileceğine dikkat çekti.

"ÖMER GÜNEY'İN BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKARILMALI"

Paris'te 3 PKK'lı kadının infazı konusunu da değerlendiren Kışanak, tutuklanan Ömer Güney'in Türkiye'ye çok defa gelip gittiğini ifade etti. Ömer Güney'in kim olduğunu AK Parti hükümetinin cevabını vermesi gerektiğini dile getiren Kışanak, cinayetteki rolü, Türkiye'deki bağlantılarını ortaya çıkarmanın hükümetin sorumluluğu olduğunu kaydetti. Bu konuda kamuoyuna bilgi verilmesini isteyen Kışanak, Paris cinayetinin aydınlatılması için ne yapıldığını sordu.

"Eğer bu cinayetin aydınlatılması konusunda birşey yapmadıysanız, bu sizi zanlı yapar." diyen Kışanak, Paris'teki cinayetin aydınlatılması konusunda AK Parti hükümetinin Kürt sorununu çözme konusunda ve derin devletle hesaplaşmayı isteyip istememe konusunda turnosol kağıdı görevini göreceğini söyledi.

"SURİYE'DE ESED'İN OLMADIĞI 7 KENTİ TÜRKİYE DESTEKLEMELİ"

Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren Kışanak, Suriye'de 7 kentte Esad güçlerinin bulunmadığını, halkın kendi imkanlarıyla yönettiğini ve Türkiye'nin buraları desteklemesi gerektiğini ifade etti. Bu kentlere yönelik bir ambargo uygulandığını dile getiren Kışanak, hükümetle görüşmeler yaptıklarını ancak bir mesafe alamadıklarını, ambargonun kaldırılması gerektiğini aksi halde kendi imkanlarıyla topladıkları yardımlarla kapıya dayanacaklarını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Kışanak: 'Mimar Sinan Kafatası Olmadan Yatıyor'

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında 'devlet yönetimindeki tekçi zihniyeti' eleştirdi. Kışanak, 1930'lu yıllardaki 'Türk ırkının kafatasını tespit etme' çalışmalarına atıfla, 'Mimar Sinan kafatası olmadan yatıyor' dedi.

BDP Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP ’li Birgül Ayman Güler’in sözlerine tepki gösteren Kışanak, "CHP artık içeride bazı dengeler kuracağım kaygısı ile bu ırkçı zihniyetle yaşayamaz. CHP’nin bu ülkenin sorunlarını çözme konusunda rolünün olmayacağı kanıtlanmış olur. Bu zihniyetle devam ederse CHP’nin bu ülkenin siyasal geleceğinde etkisi olamaz" dedi.
Kışanak, "Irkçılığın en çılgın hali insanların renklerine kafataslarının yapısına göre kıymet biçmeye göre yaklaşımdır. Mimar Sinan mezarında kafatası olmadan yatıyor. Çünkü kafatasını alıp bilim adına ölçmeye çalıştılar. İşte bu ırkçılığın en hayasız halidir. Bunu bilimsel kılıfa dökmeye kalkışmak bu anlama gelir. O cümlede ırkçılık ve ayrımcılığın ötesinde vahim durum var. ’Saldırı halinde olacağız’ diyor. Bu cümlenin izah edilebilir yanı yoktur yapılacak olan yanlış yaptım yanlış duygulara sahip oldum diyerek insanlardan yardım istemesi gerekir. Özür dilemesi bu ırkçılıktan kurtulmak için sosyal psikolojik yardım alması lazım. Biz bu imkanı ona sunalım. Biz bunu çok bireysel bir kişinin yaklaşımı olarak görmüyoruz. Türkiye’nin son 100 yıldır yaşadığı sorunların temelinde bu zihniyet var. Herkesi Türkleştirmek için kurulmuş zihniyet var" diye konuştu.

"BU IRKÇI ZİHNİYETLE YÜZLEŞMEK GEREKİR"

"Bu ırkçı zihniyetle yüzleşmek gerekir" diyen Kışanak şunları söyledi: "Bu nedenle aslında belki de bu işe olumlu bakacak tek nokta varsa bu derin ırkçılığı bu cümlelerle açık ettiği için bu yönden bakabiliriz. Türkiye’nin gündemine getirmiştir. Bu konuda CHP’ye sorumluluk düşüyor. CHP artık içeride bazı dengeler kuracağım kaygısı ile bu ırkçı zihniyetle yaşayamaz. CHP’nin bu ülkenin sorunlarını çözme konusunda rolünün olmayacağı kanıtlanmış olur. Bu zihniyetle devam ederse CHP’nin bu ülkenin siyasal geleceğinde etkisi olamaz. Olsa olsa 1930’lu yıllardaki araba modeli gibi, eşantiyon gibi orada kalır."

" KILIÇDAROĞLU ZİHNİYETLE HESAPLAŞMANIN SORUMLUSUDUR"

CHP’nin bu zihniyetle hesaplaşması gerektiğini belirten Kışanak, "Kılıçdaroğlu bu partinin başkanıdır bu zihniyetle hesaplaşmanın sorumlusudur. Tüm Türkiye’nin gözü CHP’den çıkacak demokrat ve eşitlikçi sestedir. Bunu yapmayacaklarsa kendilerine tavsiyemiz var. Meclis’e yasa teklifi versinler umumi müfettişlik sistemini geri getirsinler. Bu vekili de umumi müfettiş olarak ataması için hükümetten ricada bulunsunlar. Türklerle Kürtler eşit haklara sahip olacak mı? Olmayacak mı? Mesele buradadır. Konuyu buradan tartışmak lazım. Çözüm buradan çıkacaktır. Irkçılığa ayrımcılığa karşıysanız bunun yolu herkesin eşit haklara sahip olmasıdır. Bir Türk veli çocuğunu sabah Türkçe eğitim alan bir okula gönderiyorsa Kürt’ün de çocuğunu Kürtçe eğitim veren okula göndermesi gerekir. Bir Alevi'nin cemevinde din hizmeti almasının Müslüman’a zararı yoktur. Biz tekçi zihniyetle bu ülkenin barışını bozduk. Asıl zararımız tekçi zihniyettedir. Bunun doğru anlatılması bu doğrultuda düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Irkçılıkça ayrımcılıkla ancak eşitlik temelinde mücadele edebilirsiniz. Kürtçe'yi şu kadar konuşabilirsin diyorsan açıkça zaten eşit haklardan yana değilsiniz demektir. Ben AKP ’nin kendi politikalarını gözden geçirmesi için bu ırkçı sözlerin önemli olduğunu söylüyorum. Bu siyasi manevralarla yönetebileceğimiz süreç değildir" diye konuştu.

AK PARTİ’NİN SURİYE POLİTİKASI

"AKP’nin Suriye’deki Kürtlere ilişkin politikasının kışkırtıcı olduğunu ifade eden Kışanak, "AKP tehlikeli politika içerisinde. Çıkacak savaşta bizim evlatlarımız, sizin evlatlarınız yaşamını yitirecektir. Herkes AKP hükümetinin politikasının karşısında durmalıdır. Neden o silahlı grupları Ceylanpınar’dan gönderiyorsun? Herkes bu soruyu sormalı. Artık Ceylanpınar halkının yaşadıkları kabul edilemez duruma gelmiştir. Yardım kampanyaları yapılmalıdır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviBarış ve Demokrasi PartisiBeşer EsadBilimCumhuriyet Halk PartisiGültan KışanakİstanbulKemal KılıçdaroğluSuriye
Görüş Bildir