Görüş Bildir

Uzay Haberleri

Uzay ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Uzay ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Derya Özel Yazio: Varoluşsal Sancılar
Bir tarafta uzay istasyonlarının bizlere servis ettiği 13, 8 milyar yıllık evrenin 4 milyar yıl öncesine ait olan fotoğrafı, bir taraftaysa şiddetli bir yağmur sonrası melankoliye kapılan insanoğlu… İnsanoğlu var oldu olalı, varoluşsal sancılar duydu ve duymaya devam edecek. Sonsuz evrende bir kum tanesi bile etmeyen bir galaksinin zerreciği bile değilken, kendi içimizde nice evrenleri doğurup öldürebiliyoruz. Bireysel farkındalığımızı yükseltmek veya kimilerinin deyimiyle “içimizdeki evreni keşfetmek” için olmadık dağların tepelerinde meditasyonlar yapıyor, binlerce psikoloji kitaplarında derdimize derman arıyoruz.
NASA, Bir Ötegezegenin Yüzeyini Gözlemleyebilmek İçin Güneşi Dev Bir Teleskopa Çevirmeyi Planlıyor!
Dış gezegenleri doğrudan gözlemlemek son derece zordur. Bizden 100 ışıkyılı uzaklıktaki bir uzaylı türünün, Dünya'yı tek bir piksel olarak görebilmek için 90 kilometre çapında aynaya sahip bir teleskopa ihtiyacı olurdu. Ancak yapımı imkansız teleskoplara ihtiyaç duymadan sadece küçük ötegezegenleri görmek değil, yüzeylerinin haritasını çıkartmak bile mümkün. İşin sırrı, Güneş'i dev bir merceğe dönüştürmek.
  • 1