Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kendi Elimizle Sonumuzu Hazırlıyoruz! Son Dişi Yangtze Dev Softshell Kaplumbağasının Ölümü ile Nesli Tükenmek Üzere Olan 17 Canlı Türü

6PAYLAŞIM

Sizler için The Sun'dan derlediğimiz nesli tükenmek üzere olan canlılara iyice bakmanızı istiyoruz çünkü bazı şeyleri değiştirmezsek çok yakında tamamen yok olacaklar...

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8886579/so...

1. Yangtze Dev Softshell Kaplumbağası

Yangtze dev softshell kaplumbağası esaret altında yaşayan 90 yaşındaki son dişisini kaybettikten sonra dünya üzerindeki neslinin tükenmesine bir adım daha yaklaşmıştır.Son dişi Yangtze dev softshell kaplumbağası Çin’de bir hayvanat bahçesinde yaşamını yitirmiştir ve bu kaplumbağalardan dünyada sadece üç tane kalmıştır. Bunlardan bir tanesi bu kaplumbağaların soylarını kurtarmak için yapay döllenme programı uygulanan Çin’deki aynı hayvanat bahçesinde tutsak altında yaşarken diğer ikisinin cinsiyetleri bilinmemekle beraber Vietnam’ın ormanlarında hayatlarına devam etmektedir.

2. Fil

Fildişi avcıları dünyadaki Afrika fillerinin popülasyonunu 144 bine indirmiştir.

Nerede: Afrika ve Güney Asya

Bilgi: Dünyada üzerindeki en büyük memeli olarak haftada 1 ton dışkı üretmektedir.

Azalma: 26 milyon sayıdaki Afrika fillerinin sayısı fildişi avcıları yüzünden 144 bine indirgenmiştir.

Tehdit: Afrika filleri neslinin tükenmesine duyarlıdır ve Asya filleri tehlike altındadır.

3. Solenodon

Sıradan bir fareyi andırmasına rağmen bu ölümcül memeliler avlarına dişleri sayesinde zehir enjekte ederler. Önceki yıllarda bu türün 2003’e kadar neslinin tükenmiş olacağına inanılmıştı.

Nerede: Küba ve Hispaniola.

Bilgi: Fareye benzemesine rağmen az sayıda bulunan bu memeliler avlarını verdiği zehirle öldürdürdüğünden fareden daha ölümcül özelliklere sahiptir.

Azalma: 2003 yılında bilim insanları yaşayan birkaç Solenodon bulana kadar bu türün dodo kuşu gibi yok olacağına inanılmıştı.

Tehdit: Kritik tehlike altında.

4. Pangolin

Pangolinler insan tırnağının dokusunda bulunan keratin pullarıyla çevrelenmiş olan tek memelilerdir.

Nerede: Orta ve Güney Afrika, Hindistan, Çin, Tayland, Burma, Endonezya ve Malezya.

Bilgi: Bu karıncayiyen baştan aşağı insan tırnağının dokusunda bulunan keratin pullarıyla çevrilmiş tek memelidir.

Azalma: Pullarından dolayı pangolinler dünyanın en çok yasa dışı ticareti yapılan hayvanlarıdır ve yılda 2.7 milyon pangolin öldürülmektedir.

Tehdit: Kritik tehlikeye duyarlı.

5. Saola

Sadece Vietnam’da bulunan saolalar, Asya Ünikornu adıyla da tanımlanırlar. Bu tür ilk olarak 1992 yılında keşfedilmiştir.

Nerede: Vietnam

Bilgi: Bu tür keskin biten ve birbirine paralel 50 santimetreye kadar uzanabilen iki boynuzu nedeniyle Asya Ünikornu olarak da anılır.

Azalma: Bu tür 1992 yılında keşfedilmiştir. Bu nadir benekli öküze benzer hayvanlar sadece Vietnam’ın Annamite Dağlarında ve Laos’da yaşamaktadır.

Tehdit: Kritik tehlikeye duyarlı.

6. Körfez Muturu

Körfez Muturu 1958 yılında keşfedilmiştir ve sıklıkla yasa dışı galsema ağlarına takılarak ölmüştür.

Nerede: Kaliforniya Körfezi

Bilgi: Dünyanın en nadir bulunan deniz memelisi 1958 yılında keşfedilmiştir ama şimdiden nesli tükenme eşiğine gelmiştir.

Azalma: Bu tür liman yunusu sıklıkla ağlara takılarak hayatını kaybetmiştir. Şimdi geride sadece 30 tanesi kalmıştır.

Tehdit: Kritik tehlikeye duyarlı.

7. Dugon

Dugonlar, deniz ineğinin kuzeni olarak bilinirler ve uzunlukları 3,5 metreye kadar ulaşabilir. Sadece 90 yıl içinde bu türün popülasyonunda %20 kayıp olduğu saptanmıştır.

Nerede: Doğu Afrika Sahilleri ve Mercan Üçgeni

Bilgi: Fillere benzeyen bu deniz memelisi, deniz ineğinin kuzenidir ve 3,5 metreye kadar büyüyebilir.

Azalma: 90 yıl içinde sayılarında %20 azalma yaşayan bu varlıklar Hong Kong, Mauritius and Tayvan sularında yok olmuştur.

Tehdit: Neslinin tükenmesine duyarlı.

8. Lemur

Lemurların güneşe taptıkları düşünülür ve bu yüzyılın dönümünde lemur popülasyonunun %95’ten 2 bine düşeceği düşünülüyor.

Nerede: Madagaskar

Bilgi: Lemurlar karınlarındaki tüylerin daha seyrek oluşundan dolayı karınlarını ısıtma ihtiyacı hissederler dolayısıyla bu primatların güneşe taptığı düşünülür.

Azalma: Avcılık ve doğal ortamlarının kaybı yüzünden bu yüzyılın dönümünde lemur popülasyonunun %95’ten 2 bine düşeceği düşünülüyor.

Tehdit: Kritik tehlike altında.

9. Kar Leoparı

Kar Leoparları Himalaya ve Karakoram Dağlarının eteklerinde bulunur ve kürklerinin kullanımı, tıp ve başlarının süs olarak kullanılması üzere avlanılmaktadırlar.

Nerede: Himalaya ve Karakoram Dağları.

Bilgi: Bu büyük kedinin uzun kuyruğu dengesini sağlamada ona yardımcı olur, ki bu da yüksek dağların eteklerinde yaşadığı için önemli bir özelliktir.

Azalma: Doğadaki kar leoparlarının sayısı 4 bine kadar azalmıştır.

Tehdit: Neslinin tükenmesine duyarlı.

10. Gergedan

Gergedanlar birçok kıtada bulunurlar ve avcılar yüzünden nesillerinin tükenme aşamasına gelmişlerdir.

Nerede: Orta ve Güney Afrika, Güney Asya, Sumatra ve Borneo.

Bilgi: Maksimum hızda saatte 54 kilometre koşabilirler.

Azalma: Hayvan dişlerinin satımı yasaklanmasına rağmen Afrika gergedanlarının nesillerinin tükenme eşiğine gelmişlerdir.  Özellikle Java ve Sumatra Gergedanı doğada 67 ve 80 arasında bir sayıda kritik tehlike altındadır.

Tehdit: Sumatra, Siyah ve Java Gergedanı kritik tehlike altında, Beyaz Gergedan tehdide yakın ve Hint Gergedanı neslinin tükenmesine duyarlı.

11. Palmiye Yengeci

Palmiye yengeci Hindistan ve Güney Pasifik Okyanusu adalarında bulunmaktadır. Bacaklarının boyu bir metreye kadar uzanmaktadır.

Nerede: Hindistan ve Güney Pasifik Okyanusu adaları

Bilgi: Tarihin en ünlü biyoloğu Charles Darwin bu yengeçleri bir metreye kadar uzanan  kollarının ve bacaklarının boyundan dolayı “canavar” olarak adlandırmıştır.

Azalma: Bu yengeçlerin doğal boylarına ulaşmaları için 60 yıla ihtiyaçları vardır. Etleri yüzünden fazla avlandıkları için onlardan artık Fiji’de bulunmamaktadır.

Tehdit: Tehlike altında.

12. Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Deri sırtlı deniz kaplumbağaları zarar görmeye oldukça yatkındır çünkü yanlışlıkla poşetleri yutabilirler ve büyük ağlara takılabilirler.

Nerede: Büyük Maya Resifi, Doğu Afrika Sahili, Kaliforniya Körfezi, Galapagos Adaları, Mercan Üçgeni.

Bilgi: Deriye benzer kabuğu aslında sert ve binlerce küçük kemik levhadan meydana gelen lastiksi bir deriden oluşur.

Azalma: Kaplumbağaların yanlışlıkla poşet torbaları yuttuğundan ve okyanusta göç ederken ağlara takıldıklarından dolayı öldükleri bilinmektedir. Yetişkin dişi deri sırtlı deniz kaplumbağalarının sayısı 2,300’e inmiştir.

Tehdit: Neslinin tükenmesine duyarlı.

13. Kaplan

Kaplanlar avcılar tarafından izinsiz avlanmaktadırlar. Kemikleri, gözleri, bıyıkları ve dişleri geleneksel Çin ilaçlarında kullanılmaktadır.

Nerede: Hindistan, Burma, Taylan, Endonezya, Malezya ve Doğu Sibirya.

Bilgi:  Doğada yaşayan kaplanlardan daha fazla sayıda Amerika'da tutsak kaplan bulunmaktadır.

Azalma: Derileri ve vücutlarının diğer kısımları yüzünden avlandıklarından sayıları azalmaktadır. 1900 yılında 100 bin olan kaplan sayısı günümüzde sadece 3,890’a düşmüştür.

Tehdit: Tehlike altında.

14. Borneo Orangutanı

Borneo orangutanı avcılık ve doğal ortamlarının tahribinden dolayı kritik tehlike altındadır.

Nerede: Borneo ve Sumatra

Bilgi: Orang- utan ismi Malay dilinde “ormanın adamı” anlamına gelmektedir.

Azalma: Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na göre son 60 yılda orangutan popülasyonunda sayılarının yarısından fazla azalma olmuştur.  Son araştırmalar Borneo orangutanlarının sayısının 104,700 olduğunu belirtmiştir.

Tehdit: Kritik tehlike altında.

15. Yabanarısı Yarasası

Yabanarısı yarasası sayısının kireç taşı madenciliğinin yanı sıra  turizm ve dini ziyaretlerden dolayı 6,600’e düştüğü görülmektedir.

Nerede: Tayland ve Myanmar

Bilgi: Dünyanın en küçük memelisi sayılan yabanarısı yarasasının kilosu 2 gramdır ve boyutu büyük bir yabanarısının büyüklüğündedir.

Azalma: Kireç taşı madenciliğine ek olarak yaşadıkları 35 mağaraya turistik ve dini ziyaretlerden dolayı sayıları 6,600’e düşmüştür.

Tehdit: Neslinin tükenmesine duyarlı.

16. Sıçrayan Lezbiyen Kertenkele

Sıçrayan lezbiyen kertenkele ismini sadece dişilerle birlikte soyunu devam ettirebilme yeteneğinden almıştır.

Nerede: Arizona ve New Mexico, ABD

Bilgi: İsmini sadece dişilerle birlikte soyunu devam ettirebilme yeteneğinden alan sıçrayan lezbiyen kertenkele ayrıca New Mexico Kamçıkuyruk Kertenkelesi olarak da anılır.

Azalma: Dünyada sadece iki yerde bulunurlar.

Tehdit: Çok az sayıda.

17. Dağ Gorili

Dağ gorilleri ormanların yıkımından ve kanunsuz avlanmanın artışından dolayı ölmeye başlamıştır.

Nerede: Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Rwanda ve Uganda

Bilgi: İnsan DNA’larının yaklaşık %98’i dağ gorilleriyle aynıdır.

Azalma: 1981 yılında Kongo’nun Virunga Milli Parkı’nda 254 tane dağ gorili bulunmaktaydı. Ancak sonra insanların güvenliklerini arttırmak istemelerinden dolayı sayıları 880’e inmiştir. Bu hayvanlar hala kürkleri yüzünden avlanmakta.

Tehdit: Tehlike altında.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pembe_pati

Şunları okudukça insanlığımdan utanıyorum. Bu hayvanları yok kürk yapalım yok süs eşyası yapalım diye katletmek nası bi vahşiliktir ya...

birinci-tekil-birey

Yazık hayvancıklara.... İnsanın olmadığı doğa ne güzel halbuki. Ayrıca lemuru görünce Madagaskar filmindeki kral Jülyen geldi aklıma. Efsane karakterdir.

supreme

*16 SIÇRAYAN LEZBİYENİN AKRABALARI BİZİM ÜLKEDE BENCE... NİSAN MAYIS AYINDA VE YAZ BOYU ÇOK OLUR EGEDE ÇİZGİLERİ VE KAFA TİPİ AYNI...AMA SIÇRADIKLARINI GÖRMEDİM :)))

rivaille

gergedan, kar leoparı, kaplan.. ne kadar da az kalmışlar kar leoparının güzelliğine bak birçok insan onun kadar etmez. kaplan da çok az kalmış, gergedanı biliyordum da, son erkek beyaz gergedan 2018'te öldü, böylece beyaz gergedanların nesilleri tükenmiş oldu. beyaz olmayanları da hâlâ boynuzları için avlıyorlar. kaplanın sayısını görünce şaşırdım. 3 bin ne lan :(

armagan-gunduz

arkadaş neden aynı bilgileri bir satır aşağıda tekrar tekrar veriyorsunuz? manyak mısınız lan?

Görüş Bildir