Katliam Sanıklarına Tahliye Yolu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Katliam Sanıklarına Tahliye Yolu

Katliam Sanıklarına Tahliye Yolu

TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen 3. Yargı Paketi'ne son anda sürpriz bir düzenleme girdi.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre 12 Eylül öncesinde eylemleri örgütlü suç dışında tutularak cezaları ayrı ayrı uygulanan kişiler ile örgüt kapsamında değerlendirilerek haklarında tek bir ceza uygulanan kişiler arasındaki eşitsizliğin giderileceği iddiasıyla" verilen önergesinn perde arkasından 1980 öncesi dönemde işledikleri cinayetlerin cezalarına af gibi ceza indirimi getirildi.

AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilen önergeye göre, 12 Eylül 1980 tarihinden önce işlenen suçlardan dolayı lehe kanun, TCK’nın cezaların içtimaına ilişkin hükümleri uygulandıktan sonra ortaya çıkan ceza gözönünde bulundurularak belirlenecek.

Haberin Tamamı İçin:

Ülkücülere tahliye yolu / Türkiye / Radikal İnternet

Ülkücülere tahliye yolu / Türkiye / Radikal İnternet

Yurdagül Şimşek - TBMM Adalet Komisyonu'nda 3. Yargı Paketi'ne AKP ve MHP'nin ortak verdiği önerge ile 12 Eylül döneminde cezaevine giren ülkücülere tahliye yolu açılacak. Düzenlemenin aynen yasalaşması halinde 30'a yakın ülkücü cezaevinden çıkacak.

TBMM Adalet Komisyonu’nda 3. Yargı Paketi’ne AKP ve MHP’nin ortak verdiği önerge ile 12 Eylül döneminde cezaevine giren ülkücülere tahliye yolu açılacak. Düzenlemenin aynen yasalaşması halinde 30’a yakın ülkücü cezaevinden çıkacak. TBMM Adalet Komisyonu, geçicilerle birlikte 108 maddeden oluşan 3. Yargı Paketi’ni yoğun çalışmanın sonunda kabul etti. Tasarının önceki günkü görüşmelerinde sürpriz bir önerge verildi. Önergenin gerekçesi ise 12 Eylül öncesinde örgüt dışında tutularak cezaları ayrı ayrı uygulanan kişiler ile örgüt kapsamında değerlendirilerek haklarında tek bir ceza uygulanan kişiler arasındaki eşitsizliği giderme olarak dile getirildi.

AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilen önergeye göre, 12 Eylül 1980 tarihinden önce işlenen suçlardan dolayı verilen cezalar, lehe hükümler içeren kanuna göre infaz edilecek. Düzenlemenin, hâlâ cezaevinde bulunan eski ülkücülerin tahliyesini sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisitahliye
Görüş Bildir