Kaspersky Lab’in Fendi Patent Canavarını Yendi!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kaspersky Lab’in Fendi Patent Canavarını Yendi!

Kaspersky Lab’in Fendi Patent Canavarını Yendi!

35 şirkete patent ihlallerini ileri sürerek dava açan patent canavarı IPAT, 34 şirketi dize getirirken, Kaspersky Lab karşısında yenildi. Üç buçuk yıl süren dava sonunda ABD Yerel Mahkemesi, IPAT’ın bundan sonrası için Kaspersky Lab patentiyle ilgili herhangi bir yargı sürecinde bulunmasını da engellediğini açıkladı.

Kaspersky Lab’in dünyanın önemli teknoloji şirketlerine adeta savaş açan IPAT ile davasının geçmişi üç buçuk yıl öncesine dayanıyor. IPAT’in, program ve veri görüntülemeyle alakalı patent ihlallerini ileri sürerek açtığı davada, Kaspersky Lab’in yanı sıra içlerinde Microsoft, Apple, Symantec,Sophos, McAfee, F-Secure, CA, Trend Micro, Novellve ESET gibi global teknoloji firmalarının yer aldığı 35 şirket hedef alındı. Sonuçta, dava açılan şirketlerden 34’ü ABD patent canavarına boyun eğmek zorunda kaldı ve patent toplayıcı RPX’e her yıl 5 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

IPAT, bundan sonrasında yeni bir dava açamayacak
Kaspersky Lab ise bu konuda sergilediği net duruşundan taviz vermeyerek, IPAT’in yarattığı baskıya boyun eğmeyeceğini ve önerilen hiçbir lisans anlaşması ya da uzlaşma teklifine “evet” demeyeceğini açıkladı. Karşılıklı meydan okuma ve hukuk davalarıyla geçen üç yılı aşkın sürenin sonunda Haziran 2012’de IPAT, Kaspersky Lab lehine Teksas’ın Doğu Bölgesi ABD Yerel Mahkemesi’nde çıkan karar sonucunda yenilgiyi kabul etti. Buna ek olarak mahkeme ayrıca, “ön yargılı” yargı kararı talebini kabul ederek,IPAT’ın bundan sonrası için Kaspersky Lab patentiyle ilgili herhangi bir yargı sürecinde bulunmasını da engellediğini açıkladı.

Teknolojik gelişmeleri tehdit ediyorlar
Kaspersky Lab’in zaferiyle ilgili konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortak Eugene Kaspersky, “Bu büyük bir başarı. 2008 yılında avukatlara asla geri çekilmeyeceğimizi ve mahkemeye gidip sonuna kadar savaşacağımızı söylemiştim. Patent savaşındaki ilk deneyimimizdi ve biz haklarımız için savaşmayı seçtik. Şimdi, patent canavarlarından intikam almak için yeni fikirler üretiyoruz. Ve bunu sadece para gasp ettikleri için değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri engellemeye çalıştıkları için de sürdüreceğiz” dedi.

Kaspersky Lab Üst Düzey Fikri Mülkiyet Danışmanı NadezhdaKaschenkoise konuyla ilgili şu şekilde yorum yaptı: “Bu süreç, hem Kaspersky Lab takımı hem de savunmamızı başarılı bir şekilde sürdürmemiz için çalıştıkça her gün birçok sorun ile yüzyüze gelen avukatlarımız için oldukça zorlayıcı oldu. Ancak elde ettiğimiz sonuç, patent canavarlarını yenmek için daha da kararlı olmamızı sağladı.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleMicrosoftSavaştrend
Görüş Bildir