İstanbul'da "Oyun Teorisi Dünya Kongresi"

-

İstanbul'da "Oyun Teorisi Dünya Kongresi"

İstanbul'da "Oyun Teorisi Dünya Kongresi"

İstanbul'da başlayan kongre Nobel ödüllü bilim insanlarını da ağırlıyor. İstanbul, "Oyun Teorisi Dünya Kongresi"ne evsahipliği yapıyor.
Kongreye, Nobel ödüllü bilim insanlarının yanısıra, çok sayıda matematikçi ve araştırmacı katılıyor.
Nobel ödülü sahibi bilimadamları John Nash, Eric Maskin, Reinhard Selten ve Roger Myerson'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda matematikçi, ekonomist ve araştırmacı İstanbul'da buluştu.
Oyun Teorisi Cemiyeti'nce dört yılda bir düzenlenen "Oyun Teorisi 4'üncü Dünya Kongresi" Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.
Açılışta bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, sözlerine Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını kınadığını belirterek başladı ve
''Orada yaşananlar insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Uluslararası toplum orada yaşananlar için derhal harekete geçmelidir '' dedi.
İstanbul'un bir uzlaşı yeri olduğuna dikkati çeken Bağış, '' Bütün denklemler İstanbul'da barış sonucu verir. Tüm sorunlar uyum ve hoşgörü ile çözülür '' diye konuştu.
Binin üzerinde bilimadamının katıldığı kongrede 26 Temmuz'a kadar 550'ye yakın sunum ve Nobel paneli başta olmak üzere çok sayıda oturum düzenlenecek.
Hem rekabetçi hem de işbirlikçi ortamlarda stratejik etkileşim alanları konusunda geliştirilen Oyun Teorisi, günümüzde bilgisayar, siyaset, yönetim bilimleri, sosyoloji, felsefe ve biyoloji gibi çeşitli alanlarda da uygulanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBilimEgemen BağışİstanbulNobeloyun
Görüş Bildir