Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İran'da Kovid-19'A Yakalanan Çocuk Sayısı Artıyor

0PAYLAŞIM

İran'da Kovid-19'A Yakalanan Çocuk Sayısı Artıyor

TAHRAN Anadolu Ajansı - MUHAMMET MERMİ - İran'ın yeni tip koronavirüsle Kovid-19 gayreti günden güne ağırlaşırken salgına tutulan çocuk rakamında da çoğalış yaşanıyor.

İran'da ağustos ayının sonlarına doğru düşüşe geçen Kovid-19 olayları, Aşure Günü merasimlerinin ardından yine yükselişe geçti. Ülke genelinde 31 Ağustos'ta 642 olarak açıklanan günlük hadiseler dün 1000'in üzerinde çoğalışla 2 bin 705 olarak kaydolundu. Yaşamını kaybedenlerin rakamı da 1 Eylül'de 101 bireye düşerken 14 Eylül'de 156 dün de 140 oldu.

-Tahran'da Kovid-19'a tutulan çocuklar için pandemi kısmı

Sıhhat Bakanlığı Lafçısı Sima Sadat Lari, insanların gidiş gelişlerinin ve hareketliliğinin tesirinin 2 hafta sonra hadise ve yatırılan rakamında ve 4 ila 6 hafta sonra da can kayıplarında tesirini göstermeye başladığını dile getirdi.

Sıhhat Bakanlığı bilgilerine göre İran'da koronavirüs salgının görülmediği hiçbir bölge yok. Ülkenin 31 eyaletinden 28'i "kırmızı" ve "tehlikeli" bölgeler olarak duyuru edildi. Hadiselerin yine yükselişe geçmesinin ardından her sene binlerce İranlının katıldığı Erbain Yürüyüşü töreni iptal edildi. Kovid-19 salgını tam dünyada olduğu gibi İran'da da tesirini artırmaya devam ederken Tahran yönetimi, ilkokul, ortaokul ve liseleri surat surata eğitime açtı. Hükümetin bu adımına bazı politikler ve sıhhat yetkilileri itiraz ederken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, derslere katılımda gereklilik koşulu aramayacaklarını ve çocukların konuttan uzaktan eğitim için hazırlanan programları takip edebileceğini açıkladı.

İran'da mekteplerin açılmasının çocukların sıhhatini riske atıp atmadığıyla alakalı münazaralar sürerken Anadolu Ajansı takımı Tahran'daki Ali Asgar Çocuk Sağlık Kurumu Kovid-19 kısmını ve burada rehabilitasyon gören koronavirüs hastası çocukları görüntüledi.

-"Güzde grip salgını ve Kovid-19 salgını aynı zamana denk gelecektir"

Sağlık Kurumunun Kovid-19'a tutulan çocuk hastalar kısmı başhemşiresi Süreyya Şucai Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada ağustostan bu yana pandemi kısmına yatırılan hasta rakamında çoğalış olduğunu söyledi.

Çocuklara yapılan testlerde pozitif oranın yükseldiğini ve 6 testten 3'namın pozitif çıktığını aktaran Şucai, "Güzde grip salgını ve Kovid-19 salgını aynı zamana denk gelecektir. Bu vaziyette risk daha da çoğalacaktır. O surattan ciddi temkinlerin alınması gerekiyor. Şimdiye kadar Kovid-19 hastası çocuklara iyi bakabildik ve bu mevzuda rastgele bir meselemiz yok fakat grip salgını da tesirli olursa bizi güç günler bekliyor demektir." biçiminde konuştu.

Ailelerden çocuklarını gözetmelerini ve sıhhat kaidelerine riayet ederek kendilerine destekçi olmalarını isteyen Şucai, rehabilitasyonla alakalı olarak da şunları söyledi:

"Koronavirüs hastalığı çocuklarda büyüklere göre daha hafif oluyor. Kovid-19'un çocuklardaki bulgusu daha çok ateş oluyor. Öksürük ve hapşırık gibi bulgular büyüklere oranlara daha az."-"Mektepler kapalı kalmaya devam etmelidir"

Sıhhat Bakanlığının çocukların salgına tutulmaması için önlem aldığını ve mektepleri tatil ettiğini andırdıran Şucai, "Çocukların birbirinden ayrı kalması gerekmektedir. Mektepler kapalı kalmaya devam etmelidir." dedi.

Şucai, Kovid-19'un tespit edilmesi için çocuklara ve büyüklere uygulanan testler aynı olduğunu ve değişik bir uygulamanın olmadığına sözlerine ilave etti.

İran Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede yeni tip koronavirüs sebebiyle yaşamını kaybedenlerin yaş ortalamasının 67, hastalığa tutulanların yaş ortalamasının da 54 olduğu açıklanmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir