İnternet Dünyası Aaron Swartz'un İntiharıyla Sarsıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Reddit'in Kurucusu Aaron Swartz İntihar Etti

Reddit'in Kurucusu Aaron Swartz İntihar Etti

Reddit’in eş kurucularından 26 yaşındaki Aaron Swartz dün New York’ta bulunan dairesinde ölü bulundu ve intihar ettiği amcası tarafından da doğrulandı.

Swartz’ın arkadaşları kendisinin zaten bir depresyon geçmişine sahip olduğunu ve bu konuda sık sık kişisel blogunda yazdığından bahsettiler. Aynı zamanda MIT’ye sızarak JSTOR çevrimiçi makaleler sisteminde yüklü sayıda makale çaldığı bilinen Swartz’ın bu nedenle potansiyel bir tutsaklık yaşama olasılığı da yüksekti.

Aaron Swartz Reddit’I kurmadan önce hepimizin sıklıkla kullandığı RSS 1.0’ ın yazılmasında da rol oynamıştı ve internet özgürlüğüne darbe vuracak olan ABD’deki SOPA ve PIPA yasalarının durdurulmasında büyük bir paya sahipti.

Blogunda fiziksel ve ruhsal acıya karşı nasıl direnilmesi gerektiğinden kısa süre önce bahseden Aaron Swartz’ın intiharı internet dünyasında büyük yankı uyandırmış durumda. Geçtiğimiz yıl da Diaspora’nın kurucusu 22 yaşındaki Ilya Zhitomirskiy intihar etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

İnternet Dünyası Aaron Swartz'un İntiharıyla Sarsıldı

İnternet Dünyası Aaron Swartz'un İntiharıyla Sarsıldı

İnternet ve bilişim dünyası, sosyal paylaşım ağı Reddit’in kurucusu ve ünlü internet aktivisti Aaron Swartz‘un New York’taki evinde ölü bulunduğu yönündeki haberle sarsıldı. Kendini asarak intihar ettiği belirtilen genç programcı, 26 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Swartz’un kız arkadaşı tarafından fark edilen intiharın nedeni bilinmezken, tahminler bu üzücü olayın meydana gelmesinde genç bilişimcinin yargılandığı mahkemece hapse mahkum edilme olasılığının etkili olduğu üzerinde yoğunlaşıyor. Zira Swartz, akademik belgelerin yayınlandığı JSTOR adlı internet sitesinden 1.5 milyon dolar değerindeki 4.8 milyon dökümanı çalmak ve dağıtmak suçundan yargılanıyordu.

Belirtilene göre yargı sonucundan hüküm giyme ihtimalini yüksek gören Swartz’un depresyonda olduğu yakın çevresi tarafından bir süredir biliniyordu. Psikolojik tedavi gören Swartz aynı zamanda yaşadığı ruhsal sıkıntıları blogunda da dile getiriyordu.

RSS yaratıcısı olarak da tüm dünyaya ismini duyuran Swartz, kısa yaşamına çok sayıda başarı sıkıştırabilmiş geleceği parlak bilişim dahilerinden biriydi. 2005 yılında Alexis Ohanian, Steve Huffman ve Christopher Slowe ile Reddit’in kurucu ekibinde yer alan Aaron Swartz, bilgisayar programcılığına erken yaşlarda başlamıştı.

Henüz 14 yaşında RSS’in doğuşuna katkıda bulunan Swartz, yine aynı dönemde telif hakkı standardı Creative Commons’ın oluşturulma çalışmalarında da yer aldı. Birçok internet projesinin oluşumunda pay sahibi olan bu internet efsanesi, aktivist kimliğiyle de tanınıyordu. Demand Progress adlı gruba liderlik eden Swartz, SOPA internet sansürü eylemlerine destek vermişti.

Swartz’ın ölümü ardından Anonymous MIT’in internet sitesine saldırı düzenledi. Bunun genç bilişimcinin yargılanmasına sebep olan dosyalar da torrent sitelerine yüklenerek tüm internet kullanıcılarına açıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDarbeİntihar
Görüş Bildir