“İmralı Görüşmeleri” İçin Kim Ne Diyor?

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

AKP'den İmralı Yorumları | Hürriyet

AKP'den İmralı Yorumları | Hürriyet

AK Partili bakan ve milletvekillerinden İmralı görüşmeleri ile ilgili açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Bu süreçte sonuç alınmazsa gövdesini taşın altına koyan bedel öder. Bedel varsa ödeyecek iktidardır. Yapıcı bir durum olursa bundan herkes faydalanır.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Eminiz ki bu terörle mücadele başarıyla sonuçlanacak ve ülkede artık kardeşlik hakim olacak. Bunun için her şeyi yapmak zorundayız. Bugünlerde yapılanlar da bu her şeyi yapmak zorunda olduklarımızdan bir tanesidir. Ümitli olmalıyız, destek vermeliyiz. Yeter ki silahlar sussun, yeter ki ateş bitsin, yeter ki kanayan yaralar artık tedavi olmaya başlasın

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bu sorunun çözülebilmesi için elimizden gelen her türlü gayretle, güçle çalışıyoruz. Herkesin aynı şekilde elini taşın altına sokması lazım. Herkesin dilini ve elini bu kanlı oyundan çekmesi lazım.

AB Bakanı Egemen Bağış (CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ''AK Parti'ye yeni kredi açıyoruz. Sorunu çözün'' şeklindeki açıklaması) Bütün muhalefet partilerinin bu sürece destek vermesi lazım.

Haberin Tamamı İçin:

“İmralı Görüşmeleri” İçin Kim Ne Diyor? | TRT Haber

Siyasetin ana gündemi, terör sorunun çözümü için İmralı ile yapılan görüşmeler...

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında konu detaylarıyla görüşüldü. Toplantının ardından açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Tek amaç terör örgütüne silah bırakmaktır" dedi.
Konu muhalefetin ve görüşmeye katılan Ahmet Türk'ün de gündemindeydi.

Başbakan'ın Danışmanı Akdoğan’dan süreçle ilgili uyarılar

Konu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlığını yapan, AK Parti milletvekili Yalçın Akdoğan'ın da gündemindeydi.

Akdoğan, "Ana muhalefetin, muhalefetin nasıl tavır takınacağı da önemli. BDP'nin mutlaka söylemini, üslubunu, dilini de değiştirmesi gerekiyor. Bu süreç önemli bir süreç, oyalamaya dönük bir taktik hamle değil, doğrudan nihai çözüme dönük bir çaba. Eğer neticeye varırsa hepimizin ortak bir sorunu çözülmüş olacak. Bu yüzden sağduyuyla, sabırla, bu sürecin devam ettirilmesi gerekir" dedi.

AK Parti MYK’da da bu konu konuşuldu

Yaklaşık 3 saat süren, yılın ilk AK Parti MYK'sında da konu ele alındı.

Çelik: “AK Parti bu taşın altına elini değil gövdesini koymuştur”

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “ Biz taşın altına elimizi koymak istiyoruz’ derse biz BDP’ye eyvallah deriz. BDP Türkiye’nin barışına katkıda bulunabilir. AK Parti bu taşın altına elini değil gövdesini koymuştur" diye konuştu.

Çelik: “Tek amaç terör örgütüne silah bıraktırmaktır”

Çelik, görüşmenin istismar edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "AK Parti terörle mücadeleden vazgeçti şeklindeki tez doğru değildir. İhanet diye nitelendiriliyorsa bu çok komiktir. Tek amaç terör örgütüne silah bırakmaktır, silahların susması değil" dedi.

Bir yorum da Davutoğlu’ndan

Krtik görüşme Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na da soruldu. Davutoğlu, "Türkiye'nin terörle ilgili olarak gündemde olan sıkıntıların tümü ile aşılması yönünde her türlü çaba sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.

Görüşme muhalefetin de gündemindeydi.

MHP’li Vural: “Hükümet terörle mücadeleden vazgeçmiştir”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görüşmelerle ilgili olarak, “AK Parti hükümeti, terörle mücadeleden vazgeçmiş, müzakereyi başlatmış ve müzakereden de bugün İmralı’da bir mütareke dönemine girmiştir" dedi.

Ahmet Türk: “Amaç bu kanayan yaraya merhem sürmektir”

İmralı görüşmesinde yer alan isimlerden Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de, ayrıntıları açıkladı.

Türk, "Yıllardır kanayan bir yara var. Hepimizin görevi, basınımızın da bizlerin de, bu kanayan yarayı durdurma, merhem çekme olmalı. Bu konuda kim ne katkı bulunabilirse bu çalışmanın içinde olmalıdır" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

İmralı görüşmesine BDP'li vekiller ne dedi? | İnternethaber

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, sürece ilişkin kişisel bir değerlendirmede bulunmak istemesede bu görüşmelerin bir anlam taşıdığını düşünüyor:

"Biz parti olarak sürekli diyalog ve müzakerenin çözümün anahtarı olduğunu söyledik. Dünyadaki örnekler de böyledir. Bu yol denenmesi gereken tek yoldur. Bu tür görüşmelerin amacı olumlu bir sonuç almaktır."

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, barışın herkesin beklentisi olduğunu, artık silahların susması gerektiğini söyledi:

"Türküyle Kürdüyle herkesin istediği akan kanın durması. Tabi, barış istemek ayrı, barışın nasıl olacağı ayrı bir şey. Barıştan kastedilen, bir tarafın diğer tarafa teslim olacağı değildir. Barış, hak ve hukukun teslim edilmesi demektir. Barış olabilmesi için savaşa sebebiyet veren unsurların, ortadan kaldırılması gerekir. Barışın olabilmesi için hak ve hukukun teslim edilmesi gerekir. En önemli faktör bu. Tabi bu bir süreç işi, bir günde sonuç alınacak bir şey değil. Nasıl bir yol haritası izlendiğini biz de bilmiyoruz. Her barışın bir stratejisi ve projesi olur ve bu adım adım gerçekleşir. Önümüzde bir yol haritası yok, neler öngörülüyor bilemiyoruz. Mesele sadece PKK'nın dağdan indirilmesi değil, Kürt meselesinin çözümü de var. Bunun iki boyutu var, birincisi, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü, ikincisi, PKK'nın dağdan indirilmesi ve siyasal hayata katılması. Şu an için henüz bu tasarım nedir bilmiyorum, Kürtlerin meşru taleplerini karşılamayan ve karşılayamayan hiçbir çözüm çözüm değildir.

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, süreçten çok umutlu. İmralı'dan gelen partili arkadaşlarının gözlerinde barışı ve umudu gördüğünü söyleyen Buldan, sürecin olmulu geçeceğini düşünüyor:

"Son gelinen aşamada yapılan görüşmelerin mutlaka olumlu bir şekilde sonuçlanacağına inanıyorum. Dün İmralı'da neler konuşuldu bilmiyorum. Ama şunu söylemek isterim ki, dün görüşmeye giden arkadaşlarımız Ahmet Türk ve Ayla Akat'ın yüzlerinden çok olumlu bir sonuç çıkabileceğini gördüm. İkisinin de gözlerindeki ışıltıdan, yüz ifadelerinden, mimiklerinden görüşmenin çok olumlu geçtiğini ve onların d abu görüşmeden çok etkilendiğini söyleyebilirim. Saçlarını bu uğurda ağartmış bir siyasi olarak Ahmet Türk'ün yüzünden bu görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkacağı izlenimi edindim. Sayın Öcalan'ın içerisinde olmadığı bir müzakere sürecinin barışa katkı sağlamayacağını hep söylüyordum. Dün itibariyle böylesi bir adım atıllması ve Sayın Öcalan'ın bu sürece dahil edilmesiyle birlikte ben bu ülkede çok güzel şeylerin yaşananacağına, barışa ve demokratikleşmeye olan umudumun arttığını söyleyebilirim. Bundan sonraki süreci çok temkinli ve hassas bir şekilde izlememiz gerekiyor. İktidarından muhalefet partisine kadar herkes elini taşın altına sokmalı ve BDP de üzerine düşeni yerine getirmelidir. Biz BDP olarak üzerime ne düşüyorsa, ne yapmamız gerekiyorsa yapmalıyız. Barış sürecini hep birlikte örebilmeliyiz. Bu ülkede akan kan kardeş kanıdır, artık akan bu kanın durması lazım. son olarak şunu söylemek isterim bu görüşme Abdullah Öcalan'ın katılımıyla da taçlanacaktır."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırEgemen BağışHüseyin ÇelikİmralıKemal KılıçdaroğluMardinMilliyetçi Hareket PartisiNuman KurtulmuşRecep Tayyip ErdoğanŞırnakTRTTerör
Görüş Bildir