Gezi Eylemcilerine 'Darbe' Sorgusu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gezi Eylemcilerine 'Darbe' Sorgusu

Gezi Eylemcilerine 'Darbe' Sorgusu

Başkent'teki gösterilerde gözaltına alınan şüphelilere polisin sorduğu sorular dikkat çekti.

Hürriyet'in haberine göre, soruşturmanın, Türk Ceza Kanunu’nda "Hükümete karşı suç" başlığı altında düzenlenen 312. maddesine göre yürütüldüğü ortaya çıktı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde Gezi potestoları nedeniyle gözaltına alınan 600'ü aşkın kişiden 76'sının Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312'nci maddesindeki ''Hükümete karşı darbe'' suçundan da sorgulandıkları ortaya çıktı.

Gözaltındaki diğer kişilerin sorgusu ise 2911 sayılı toplantı ve gösteri yüyüşleri kanununa muhalefet suçu kapsamında yapıldığı belirtildi. Darbe suçundan sorgulanan kişilere 'Talimatı kimden aldıkları, eylemi neden yaptıkları' gibi sorular yöneltildi. 76 şüpheliden bazılarının sorgularının ardından özel yetkili savcılığa tutuklama talebiyle sevkedilebilecekleri öğrenildi.

Yargı çevrelerinden alına bilgiye göre darbe suçundan sorgulanan kişilerin Facebook ve Twitter hesapları da incelemeye alındı. Bu kişilerin hesaplarına erişim ve içerik bilgilerinin yabancı servis sağlayıcısı konumundaki Twitter ve Facebook'tan isteneceği belirlendi. Ancak Türkiye'de hala kişisel verilerin korunması kanunu çıkarılmadığı için daha önce bu yönde savcılıklardan yapılan taleplerin Twitter ve Facebook tarafından reddedildiği de belirtiliyor.

İŞTE SORULAN SORULAR

Şüphelilere şu sorular yöneltildi :

"İstanbul İli Beyoğlu ilçesi Taksim Gezi Parkında yapılan yol çalışmasını protesto adı altında ilimizde düzenlenen; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemleriyle devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, Başbakanlık, Bakanlıklar ve TBMM binalarının işgal edilmeye çalışıldığı, kamu malına ve özel mülke zarar verilen, mevcut hükümeti yıkmak, uluslararası platformda zor durumda bırakmak amacıyla gerçekleştirilen eylemlere neden katıldınız? Bu eyleme katılma talimatını kimden aldınız? Katılmış olduğunuz eylemleri kim/kimler organize etti?"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeFacebookİstanbulTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir