Facebook'tan Şiddet ve Cinsel İçerikli Reklamlara Sansür

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook'tan Şiddet ve Cinsel İçerikli Reklamlara Sansür

Facebook'tan Şiddet ve Cinsel İçerikli Reklamlara Sansür

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon aktif reklamverene ulaşan Facebook, reklam politikasında değişiklikler yapmaya devam ediyor. Resmi blogundan bir açıklama yayınlayan sosyal ağ, bugün itibarıyla sayfalar ve gruplardaki şiddet ya da cinsel öğeler içeren sakıncalı reklamları kaldırmaya başlıyor.

Haziran başında reklamlarda sadeleştirmeye ve reklam türlerini azaltmaya gideceğini duyuran Facebook, reklamverenler için doğru bir platform olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Bu yeni reklam politikası doğrultusunda ilk olarak sponsorlu arama sonuçlarını kaldıracağını belirten Facebook, şimdi de Facebook sayfaları ve gruplarında yer alan reklamlarda bir düzenlemeye gitme peşinde.

Mashable‘ın haberine göre geçtiğimiz ay bir düzine şirketin sosyal ağdaki şiddet görüntülerini boykot ederek reklamlarını çekmesi üzerine Facebook, daha fazla reklamveren kaybetmemek için şiddet ve cinsel içerik taşıyan reklamlarda düzenlemeye gitmeye karar verdi. Facebook, resmi açıklamasında da belirttiği üzere sayfa ve gruplarda reklam yayını konusunda yeni bir değerlendirme sürecine giriyor. Bu hafta sonuna doğru Facebook reklam yayınlamamasına karar verdiği Facebook sayfaları ve gruplarından var olan tüm reklamları kaldırmış olacak.

Grup ve sayfaları ilgilendiren bu yeni reklam politikasına göre, şiddet ve cinsel içerikli reklamlar öncelikli olarak kısıtlanacak. Tartışmalı Facebook sayfaları ve gruplarında yayınlanan reklamların yol açtığı tatsız durumları engellemek için daha detaylı bir çalışmaya girmeleri gerektiğini farkeden sosyal ağ, bu değişimlerin Facebook’un reklam gelirlerine çok fazla etki etmeyeceğini ama kullanıcılar ve reklamverenler için olumlu sonuçlar doğuracağını savunuyor. Facebook, ilk etapta sakıncalı grup ve sayfaları tek tek inceleyerek yapacağı bu çalışmanın yakında otomatik bir sisteme oturtulacağını da açıklamasında ayrıca belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Google, Blogger servisinden cinsel içerikli reklam içeren blogları kaldıracağını duyurmuştu. Facebook’un da şiddet ve cinsel öğeler içeren reklamlara savaş açması ile paylaşım platformlarında bu içeriklerin paraya dönüşmesinin önüne geçilmesine çalışıldığını söylemek mümkün.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

Facebook Zararlı Sayfalarda Reklam Göstermeyecek

Facebook aldığı son karar ile belli sayfalarda reklam göstermeyebilecek. Bu işlem için bir kara liste sistemi geliştiren Facebook şiddet içeren veya cinsel içerikli sayfaları bu listeye ekleyecek. Sonrasında ise bu sayfalarda herhangi bir reklamın görüntülenmesi önlenecek.

Bu karar aslında Facebook'un yaşadığı bir olaydan ders çıkarması şeklinde ortaya çıkmış. Birkaç büyük firmanın reklamlarının zararlı içeriğe sahip sayfalarda görüntülenmesinin ardından reklam kampanyalarını sonlandırması sonucu bu yeni sistem geliştirilmiş. Nissan bu firmalardan bir örnek.

Facebook bu uygulamanın farklı bir yönünü şu şekilde açıklıyor:

"Daha önceden yetişkinler için ürünler satan bir sayfanın sağ tarafında reklam bulunabiliyordu; şimdi ise burada herhangi bir reklam görüntülenmeyecek."

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindFacebookSavaş
Görüş Bildir