En Büyük Minyatür Parkı Konya'ya Yapılacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

En Büyük Minyatür Parkı Konya'ya Yapılacak

En Büyük Minyatür Parkı Konya'ya Yapılacak

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında, hazırladıkları projenin Konya'nın turizm potansiyelini büyük oranda artıracağını söyledi.

Bu projenin hem Konya'da, hem de Türkiye'de ilk olacağını belirten Kalaycı, ''Üç bölümden oluşacak projemiz, tarih, kültür, sanat, bilim ve teknolojinin buluştuğu 80 bin metrekare alanda yapılacak'' dedi.

Parkta, yüksek kalite standartlarında ve en ince detayına kadar yapılmış 120 minyatür olacağını ifade eden Kalaycı, ''Milletimizin tarih içerisinde büyük bir coğrafya üzerinde kurduğu medeniyetin taştan yapılmış abidelerini Konyamız'a getireceğiz. İnsanlarımız, yabancı konuklarımız ve çocuklarımız, ecdadımızın hakim olduğu tüm coğrafyadaki kültürümüzü tanıyacak, anlayacak ve onları yapanlar hakkında bilgi sahibi olacak'' diye konuştu.

''Miniatürk'ü de aşan proje''

Kalaycı, Türkiye'deki ilk minyatür parkın Miniatürk olduğunu vurgulayarak, ''Belediye olarak Miniatürk'ü de aşan bir proje gerçekleştirmeyi kendimize hedef koyduk'' ifadelerini kullandı.

Parkta, gemi, tren ve arabaların yanı sıra insanların minyatürünün bulunacağını vurgulayan Kalaycı, şöyle devam etti:

''Eserlerin büyük bir kısmı Miniatürk'te bulunmayan eserlerden oluşuyor. Projenin birinci bölümünde, ülkemizin tarihi eserlerinden başka, atalarımızın kurduğu medeniyet coğrafyasından Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Türkmenistan, Özbekistan, Suriye, Kazakistan ve Arabistan'dan tarihi eserlerin maketleri bulunacak. Eserler 40 yıl dayanacak şekilde yapılacaktır. Projenin ikinci bölümünde dünyada tarihte yaşamış varlıklar sergilenerek, dünyanın ne denli ilginç canlılara ev sahipliği yaptığı gösterilecektir.''

Parkta, bugüne kadar fosili bulunmuş bütün büyük dinozor çeşitlerinin de bulunacağını aktaran Kalaycı, bu bölümün Avrupa'daki müzeler de dahil en geniş alan ve en hareketli dinozor maketlerinden oluşacağını kaydetti.

Projenin üçüncü bölümünde çizgi ve masal kahramanlarının görsel olarak sunulacağını anlatan Kalaycı, ''Masalların bulunduğu bölge Türkiye'de daha önce yapılmış parklardan her yönüyle farklı. Bu bölgede animasyonların da seyredilebileceği elektronik görüntü sistemleri kurulacak'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanBilimSuriyeYunanistan
Görüş Bildir