Dünyayı İyilik ve Bilim Kurtaracak! Kapan Yüzünden Kollarını Kaybeden Sincap Karamel'e Protez Yapılacak

 > -

Batman’da yabani hayvanlar için kurulan kapana sıkışarak ağır yaralanan Karamel isimli sincaba hayvanseverler sahip çıktı. Kollarında ciddi hasar oluşan Sincap Karamel'in yaşamasına pek şans verilmediği halde zorlu iki ameliyatın ardından hayata tutunmayı başardı ancak ne yazık ki kollarını kaybetti. Karamel için şimdi yeni bir umut doğdu. Sincabın durumunu öğrenen İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri ona protez kol için çalışma yürütüyor...

Batman’da yaşayan 19 yaşındaki Rüzgar Algan kapana sıkışarak ağır yaralı halde bulduğu sincabı okul harçlığıyla veterinere götürdü.

Fakat Veteriner hekim, sincabın durumunun ağır olduğunu, bir uzmana götürülmesi gerektiğini söyledi. 

Algan, internette yaptığı araştırma sonucu sincaplara özel ilgi duyan, hayvansever Tayfun Demir’e ulaştı ve ağır Sincap Karamel'i İstanbul'a getirdi. 

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi‘ne götürülen talihsiz hayvanın her iki ön ayak kemiği ile 2 humerus kemiğinin kırıldığı anlaşıldı. 6 saat süren ameliyatın ardından Karamel hayata döndü.

"Pek umut yoktu fakat başardı ve yaşadı"

Tayfun Demir, bir süre önce Yotube'da paylaştığı videoda Karamel'in durumunu anlatmıştı 👆

Demir, sincapların ameliyatı ve genel anesteziyi kaldıramadıklarını ama Karamel’in 6 saat anestezide kaldığına değindi ve süreci anlattı: 

“Karamel’in iki koluna birden pin takıldı ve doktorları çok uğraştılar. Ama bir hafta sonra kollarında nekrozlar oluştu. Kapan kollarını çok fazla parçalamış, sinir ve doku kayıpları oluşmuştu. Doku ölümünün tüm vücuduna yayılmasının önüne geçmek için, riskli ikinci bir ameliyat yapıp kollarını kurtarmak gerekiyordu. Yine benzer bir şekilde ameliyat çok uzun sürdü ve ikinci ameliyatı yaptılar. Pek umutları yoktu, yine başardı ve yaşadı. Daha sonra dokularını yakarak yaralarını iyileştirmek için Karamel’i özel bir kliğine götürmeye başladık. İnanılmaz canı yanıyordu ve gözleri yaşarıyordu. 15 gün açık yara tedavisi gördü. Şimdi çok iyi, kendi yemeğini yiyebiliyor, suyunu içebiliyor. Ülkemizde sincaptan anlayan hekim maalesef çok yok.”

Sincap Karamel’e bu hafta sonuna kadar, hazırlanacak ilk geçici protez takılacak. Bu geçici proteze Karamel’in tepkisi ve uyumu gözlenecek, ardından da sürekli kullanacağı asıl proteze son şekli verilecek.

Türkiye’de sincapların görüldüğü yerde öldürüldüğünü söyleyen Tayfun Demir, İstanbul Aydın Üniversitesi’ne göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür etti ve şöyle devam etti: 

"Karamel birilerinin ormana kurduğu kapan yüzünden diğer sincaplar gibi daldan dala atlamak yerine ne yazık ki küçücük kutuda yaşama savaşı veriyor. Maalesef ülkemizde yıllardan beri yasak olmasına rağmen sincaplar, ormanlarda yakalanmakta ya da toplanarak satılmakta, bu süreçte istiflendikleri yerde hayatlarını kaybetmektedirler. Tüm bu süreci atlatsalar dahi ev ortamları onlar için uygun değildir. Artık birilerinin buna dur demesi gerekiyor”

"Bu duruma sebep olan bir insan ve bu açıdan bakıldığında bizim bir sorumluluğumuz var”

Ergonomi konusunda çalışmaya destek verdiğini dile getiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolgay Şatana “Sincabın kolları kangren olmuştu ve kurtarılması olanaksızdı. Ancak gayet başarılı bir ameliyat geçirdi. Hayvanlara da protez yapılabilir. Protezi takıldığında daha rahat edecek. Bu duruma sebep olan bir insan ve bizim bu açıdan bakıldığında bir sorumluluğumuz var” diye konuştu.

Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri Mustafa Gültekin, protezi insanlara ve hayvanlara daha önce yaptıklarını ancak ilk defa bir sincaba uyguladıklarını söyledi.

Gültekin, “Sincabın yaşaması için hareket etmesi gerekli, bu hareketi sağlayacak bir düzenek kurmamız lazım. Bu düzeneği kurduğumuzda kendi temel ihtiyaçlarını görecek. Yapacağımız protezin tekerlekli ve amortisörlü olmasını planlıyoruz. Şu anda protez için ölçülerimizi aldık, hazırlayıp önümüzdeki hafta yapacağımız bir prova ile buna nasıl adapte olacak, onu gözlemleyeceğiz. Ardından gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra işlem tamamlanacak. Ama zaman içinde revizyon ihtiyacı doğabilir, süreci takip ederek gereğini yapacağız” dedi.

"Uzun bir süreç bizi bekliyor"

Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Eylem Küçük ise fonksiyonelliğin devam etmesi ve uyum için fizik tedavinin önemli olduğunun altını çizdi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Adaptasyonu, günlük yaşamda yiyeceğine ulaşması için bir rehabilitasyon programı uygulayacağız. Hareket etmesi, yürümesi, protezi kabullenmesi gibi uzun bir süreç bizi bekliyor. Tedavi sonrasında hareketliliğini kendisi sağlayabilir”

Sincap Karamel'in hayata tutunmasını sağlayan herkese teşekkürler, iyi ki varsınız 🙏

DHA ve Habertürk 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBatmanBilimİstanbul
Görüş Bildir