Brunei'de Eşcinsel Bireylere Yönelik 'Ölüm Yasası' Üzerine Hollywood Yıldızlarından Boykot Çağrısı!

-
Abone ol

Geçtiğimiz çarşamba günü, Güneydoğu Asya'da Borneo adasında yer alan sultanlık devleti olan Brunei'de eşcinsel seks ve zina yapan kişilerin 'taşlanarak öldürülmesi' yasası resmiyet kazandı. Şeriat ile yönetilen ülkede, hırsızların el ve kollarının kesilmesi gibi antik çağ kanunları da maalesef hala geçerli... Ayrıca bu kanunların tamamı, Müslüman olmayanlar, çocuklar ve yabancılar için de uygulanıyor.

Kaynak: https://www.usatoday.com/story/travel/ne...

Kanunun çıkmasının arkasında bulunan Sultan Hassanal Bolkiah, Dorchester Collection otel grubunun da sahibi. Bu grubun otelleri arasında ultra zenginlerin tercihi The Bel-Air ve The Beverly Hills Hotel de bulunuyor.

Resmi açıklamalar yapıldıktan hemen sonra Ellen DeGeneres ve George Clooney gibi ünlüler, Bruneili tüm otellerin boykot edilmesi için çalışma başlattı.

Sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak paylaşım yapan ünlüler, otel listesini yayınlıyor ve bu işletmelerin boykot edilmesi konusunda çağrı yapıyor.

Dünya çapında bir seyahat acentası olan STA ise Royal Brunei Hava Yolları ile tüm ilişiğini kestiğini, biletlerin iade edileceğini açıkladı.

"Brunei'de son günlerde meydana gelen kanun değişikliklerini kınamak amacı ile, STA'nın Royal Brunei Hava Yolları ve ismini taşıyan herhangi bir uçak ya da gemiye bilet satmayacağını açıklamaktan gurur duyarız."

Royal Brunei Hava Yolları'nın 40'a yakın hava yolu şirketi ile iş ortaklıkları bulunuyor.

Bu firmalardan biri olan British Airways de şirket ve ülke ile olan tüm iş ortaklığını sonlandırdığını açıkladı. 

Londra büyükşehir belediyesi ise Brunei turizm reklamlarını şehrin çeşitli yerlerinden kaldırdı.

Brian Kelly de sosyal medya üzerindeki boykot paylaşımlarına katıldı.

"Kanunları değiştiremesek de, biz tüketiciler cüzdanlarımız ile konuşabiliriz. Bu lüks otellerin sahibi Brunei Sultanı, yanı oraya her gittiğinizde para onun cebine akıyor. Sesinizi hemen çıkarmalısınız!"

Ünlü İngiliz sanatçı Dua Lipa da, sosyal medya paylaşımını yapmakta gecikmedi.

"Eşcinsellik hakları, insan haklarıdır. Bu sektörleri ve onların insanlık dişi LGBT+ kanunlarını mutlaka boykot edin. Bugün ayağa kalkın ve daima ayakta durun ve destek olun. Bu kavga asla bitmez ve aslında sadece ilk adımı atıyoruz belki ama şimdi sesimizin en çok çıkması gereken zaman." 

BBC ise giderek yükselen bu boykot sesini, farklı bir açıdan ele alarak haberleştirdi. 2014'ten bu yana Bruneili otellerin hiçbirinde herhangi bir zorluk çekme belirtisi olmamıştı...

Ünlü TV yıldızı Ellen DeGeneres de "Yarın Brunei eşcinsel bireyleri taşlayarak öldürmeye başlayacak. Şimdi bir şey yapmalıyız. Brunei Sultanı'nın otellerini boykot edin. Sesinizi yükseltin. Mesajı yayın. Ayağa kalkın!"

Kaliforniya Demokratik Parti'den Los Angeles baş muhasibi Ron Galperin de anti-Brunei paylaşımlarına destek verdi.

"Bugün Brunei'nin yaptığı LGBTQ bireylere yönelik ölüm yasası açıklamasını büyük bir öfke ve dehşet ile karşıladım. Bel Air Hotel ve Beverly Hills Hotel Brunei sultanına ait. Bazı insanların hayatları söz konusu iken bu işletmelere kesinlikle destek olmamalıyız."

Bruneili yetkililerden ve dolar milyarderi sultandan henüz herhangi bir cevap gelmedi. Tıpkı BBC'nin şüphelendiği gibi; acaba bu boykotun ne kadar büyük bir etkisi olabilir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
riverdale-and-narcos

Bence bu ülke öncelikle GERÇEKTEN SUÇ OLAN şeylere bakıp ona göre götlerinden kanun yazsınlar. Bu ülkedeki tüm LGBT bireylerine acıyorum ve boykot eden tüm ünlüleri de gerçekten canı gönülden tebrik ediyorum.

metojen

Pembe gözlüklü batılılara GERÇEK İSLAM ŞOKU :D

soyledim-gitti

Acaba bu ülkedeki hırsızlık oranı ne kadar? Gerçekten de suçu engelliyor mu acaba? Ya da bu el kesme işlemi her adi hırsızlık için uygulanıyor mu yoksa belli koşullarda mı bu ceza veriliyor?

polatt

İnsanlar neden tanrıya inanmaktan çok, onu oynamayı tercih eder ve buna 'ibadet' der?!..

can_can

Ankara kadar bir yerin sultanı on milyarlarca dolar paraya hükmetsin. Çoluğu çocuğu son model hayat yaşasın. Beyinsiz halk da bu adamdan hesap soracağına şeriat var diye rahatlasın.

Görüş Bildir