Avrupa'da Çocukla Gezilecek En Güzel 5 Müze

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Avrupa'da Çocukla Gezilecek En Güzel 5 Müze

Öğretirken eğlendiren, hatıralarınıza unutulmaz sayfalar ekleyen müzeler bunlar. Özellikleri yetişkinler kadar çocuklara da hitap etmeleri. Okurumuz Behiye Işın, gitti, gördü, yazdı...

DOĞAL TARİH MÜZESİ / İNGİLTERE Dinazorun böylesi

Natural History Museum, Londra’nın South Kensington bölgesinde. Exhibition Road üzerindeki üç büyük müzeden (diğerleri Bilim Müzesi ve Victoria ve Albert Müzesi) biri. 1881’de koleksiyonları British Museum’dan kaynaklanan Coğrafya Müzesi olarak açılmış. Kurumun yaşı göz önüne alındığında, koleksiyonları, Darwin tarafından toplanan örnekler gibi, büyük tarihsel ve bilimsel değere sahip. Müzenin beş ana koleksiyonunda 70 milyon obje bulunuyor. Botanik, Entomoloji, Mineraloji, Paleontoloji ve Zooloji bölümlerinden oluşan müze, araştırma ve taksonomi, tanımlama ve koruma konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü bir merkez. Özellikle, tonozlu merkez salonuna hakim büyük Diplodocus örneğinin olduğu katedrali andıran süslü mimarisi, dinozor iskeletleri sergisiyle ünlü. Darwin Merkezi, kısmen değerli koleksiyonları saklamak için modern bir tesis olarak tasarlanmış yeni bir bölüm. Giriş ücretsiz. ()

İngiltere’ye gitmişken

  • Londra’da, Ripley’s Beleive İt Or Not () müzesine girecekseniz, aynalar labirentinde (Mirror Maze) kaybolmamak için yanınıza bir yün yumağı alın.

  • Stansted Oyuncak Müzesi: House on the Hill Toy Museum, 1991’de açıldı. Avrupa’nın en geniş oyuncak müzesi. 7 bin metrekarede Victoria döneminden günümüzü 80 bin örnek sergileniyor. En kıymetli parçalar Prenses Diana’nın bisikleti, Sindy ve Barbie bebek koleksiyonları, kraliyet ailesi mücevherlerinin replikaları. ()

NEMO / HOLLANDAÇocuğa, yetişkine eğlenceyle bilim

Nemo Science Center, 1997’de açıldı. Bilim ve teknolojideki gelişmeler, her yaşın ilgisini çekecek oyunsal kurguyla anlatılıyor. Hollanda’nın en büyük bilim merkezi. Dokun-çalıştır sergileri, beş konu başlığı altında toplanmış. Beş katlı yapının her katı farklı konulara ayrılmış: Enerji, insan, etkileşim, bilim ve teknoloji. Merkezin, modern tasarımlı bir gemiyi andıran binası bile bir teknoloji harikası. Nemo’yu ziyaret ettikten sonra, köprülerin neden sağlam olduğunu, 30 sene sonra nasıl görüneceğinizi, neden anne ve babanıza benzediğinizi, yağmurun nasıl temizlendiğini, elektrik oluşumunu, uyduların ne şekilde çalıştığını ve daha fazlasını öğrenebileceksiniz. Ayrıca, merkezdeki bilgisayarda, borsada oynanabilir, mikroskopla insan vücudundaki hücrelere bakılabilir. ()

Hollanda’ya gitmişken

  • Muiderslot Şatosu: Amsterdam’ın güneydoğusundaki küçük Mueden kasasında. 1280’de yapılan şato Rijkmuseum tarafından restore edilip çocuklara ortaçağ yaşamını anlatan bir müzeye dönüşmüş. İnteraktif oyunlarla, kapıdan saldıran düşmana kızgın yağ dökebilir, güvercinle haberleşmeyi öğrenebilir, soğuk mühür basmayı deneyebilirsiniz. 31 Ekim’e kadar hergün açık. ()

  • Cadı Evi: Oudewater’da, 16’ncı yüzyıldan kalma cadı evinde (The Witches Weighhouse), cadı avına çıkıp, sertifika alabilirsiniz. ()

LE BOURGET / FRANSAKanatlanıp uçmak isteyeceksiniz

Le Bourget Uzay ve Havacılık Müzesi (Musée de L’Air et de L’Espace), Paris merkezine 10 kilometre uzaklıkta. Havacılık fuarlarının düzenlendiği Le Bourget Havaalanı’nda. Fransa’nın en önemli, dünyanın sayılı havacılık müzelerinden. 1919’da kuruldu. Koleksiyonunda havacılık tarihinde önem taşıyan 150 uçak bulunuyor. Uçan Tanrı İcare ile başlayan “Büyük Galeri,” çok sayıda maket ve resim içermekte. Sayısız motor ve havacılık ekipmanına sahip müzede, aynı zamanda 19’uncu yüzyıla ait uçan makinelerin kopyaları sergileniyor. Son iki dünya savaşı ve arasındaki dönemde ülkelerin tasarladıkları uçakların ilk örnekleri de koleksiyonun kıymetli parçaları. 11 bölümden oluşan müzede uçak maketleri, mankenli mizansen odaları, planetarium, yerçekimsiz oda, uzay çalışmaları ve gezilerek simülasyon yapılan Dakota uçağı, Arian uydusunun maketi ile Frelon kurtarma helikopteri ve bir Concorde uçağı bulunuyor. ()

Fransa’ya gitmişken

  • Minyatür ve Sinema Müzesi (Musée miniature et Cinéma), Lyon’un tarihi merkezinde. Minyatür koleksiyonunda, farklı ülkelerden sanatçıların yaptığı, dekorlar, minyatür maketler, teknik ve sanatsal özel efektler ile 200 otantik objeden oluşan minyatür çalışmaları sergileniyor. Sinema koleksiyonunda ise, filmlerde kullanılan orijinal objeler, Starwars gemi maketi, Kıyamet’in şehir maketi, robotlar, yaratıklar, hayvanlar, kostümler, unutulmaz filmlerin set maketleri, gerçeküstü objeler ve efektler bulunuyor. ()

  • Paris’te, Disneyland Eğlence Parkı’nda (Eurodisney), sınırsız eğlencenin tadını çıkarın… ()

ST BERNARD MÜZESİ / İSVİÇREDağcının sadık dostları

Bernard ve Caroline de Watteville çiftinin 2006’da kurduğu Musée et Chiens du St.Bernard, Valais kantonunun Martigny kasabasında. Alplerin efsanevi kurtarma köpekleri St Bernard’lara ithaf edilen müzede bu türün öyküsü anlatılıyor. 1049’da İtalya ile İsviçre arasındaki St. Bernard geçidine kurulan manastır asırlar boyunca Alp Dağları’nı geçerken yolunu kaybeden hacılara sığınak olur. 17’nci yüzyılda hacıları kurtarmak için bu köpekler eğitime alınır. Müzede ziyaretçiler St. Bernard köpekleriyle de zaman geçirebiliyor. ()

İsviçre’ye gitmişken

  • HR Giger Müzesi: Bu korku müzesi, La Gruyere kasabasında, tarihi surların içindeki 400 yıllık St. Germain Şatosu’nda. Koleksiyonunda 1960’dan bu yana sanatçıların tasarlarığı doğaüstü yaratıklar bulunuyor. En üst katı çocuklara tavsiye edilmiyor. ()

  • Cenevre’deki Patek Philip Saat Müzesi’nde (Patek Philip Museum) antika saatlerin bir kopyasından edinin... ()

ÇOCUK SANAT MÜZESİ / NORVEÇ180 ülkenin çocukları sanatla birleşti

Uluslararası Çocuk Sanatları Müzesi, dünyayı çocukların gözünden görmek sloganıyla kurulmuş. Oslo’nun Lille Frøens semtinde. Sergilenen eserler çocukların sanata yaklaşımını, folklorik değerlerin ön plana çıkarılmasını, ulusal boyutun evrensel kültüre dönük etkisini gözler önüne seriyor. UNESCO’nun uluslararası müzeler zincirinde yer alan kurum, çocuk sanatını ilk kez uluslararası ölçekte ele almasıyla öne çıkıyor. Koleksiyonunda 180 ülkeden çocukların eserleri var. ()

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BarbieBilimFransaİngiltereİsviçreİtalyaSinemaUzayet
Görüş Bildir