Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Madde de Amerika'nın Çapkın Başkanı: William 'Bill' Jefferson Clinton

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

9 Madde de Amerika'nın Çapkın Başkanı: William 'Bill' Jefferson Clinton

Clinton dönemi tüm dünya için fırtınalı bir dönemdi.Öyle ki ben bile Clinton dönemi diyerek belki de bilinç altımdan "hegemonya"yı kabul ediyorum.Zor bir çocukluk, iyi bir eğitim dönemi ve politika.Sonra da skandallar ve iddialarla anılan bir başkanlık.

1. Anne ile büyükanne arasında sıkışan zor bir çoçukluk.

Clinton, 19 Ağustos 1946 yılında Arkansas'ın Hope şehrinde dünyaya geldi.Babası o doğduktan üç ay sonra öldü ve annesi onu alıp büyükannesine yerleşti.Clinton bir süre bu disiplinli büyükanne ve eğlenceli annenin arasında arabuluculuk görevini sürdürdü.Hem de çocukluk yıllarında!

2. Clinton olmak

Bill, 10 yaşındayken annesi bir araba pazarlamacısı ve alkolik olan Roger Clinton'la evlendi.Bill ise bir zaman sonra kendi isteğiyle bu soyadı kullanmayı seçti.Tamam, resimdeki abla biraz korkunç ama Amerikan tarihinin önemli başkanlarından birinin annesi! :)

3. Müzik; bazen muhteşem kariyerlere sebep, bazense başlamadan bitirme tehdidi!

Mister President lise yıllarında saksafon çalmaya başlıyor.Bundan dolayı bir çok kez de okulu terk edip profesyonel müzik kariyeri yapmayı düşünüyor.Ama bir olay ideallerini değiştirecek ve başkanlık propagandasında da oldukça işe yarayacak.AZ SONRA!!! Yok, bir sonraki madde de :)

4. Kennedy'le tanışınca işler değişir.

Lisedeki okul müdürü Mackey, başarılı olabilecek öğrencileri kamu hizmeti projelerine katmaktaydı.Mackey'in en büyük projesi ise Clinton oldu.Onu Boys Nation (Amerikan işi öğrenci kulübü) üyesi olarak Kennedy ile tanışmaya gönderdi.Daha sonra bu fotoğraf Demokratların Kennedy-Clinton devamlılığını vurgulaması açısından oldukça işe yaradı.

5. Üniversite, Hillary ile tanışma ve Politika

İdealler değişmişti.Georgetown'da,Yale'de ve Oxford'da üniversite eğitimi de aradan çıkartıldı.Yale'de eğitim görürken evleneceği kadın Hillary Rodham ile tanıştı.Arkansas'a döner dönmezde politikaya atıldı.Valilik seçimlerini ilk deneme de kaybetti, sonra üst üste seçimleri kazandı.Valilik kariyerinden sonra da1992 yılında ABD tarihinin en genç başkanı oldu.

6. Başkanın politikaları hem iç hem dış ilişkilerde oldukça barışçı ilerliyordu.Fakat bir olay yaşandı ve her şeyi gölgede bıraktı.

Clinton, ordudaki eşcinseller için ''sorma,söyleme'' politikasını açıkladı.Bu orduda görev almak isteyen eşcinsellerin önünü açıyordu.Öğrencilerle ve refah sistemiyle ilgili üst üste değişiklikler yapıldı.İsrail-Ürdün savaşına arabuluculuk edildi, Bosna'da savaş zor da olsa bitirildi ve Vietnam'la ilişkiler normalleşti.

7. Hiçbir zaman 22 yaşında olmak istemeyen kadın: Monica Lewinsky!

Clinton'ın Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişki yaşadığı ortaya atıldı.Bundan daha önce de Paule Jones adında bir kadın da taciz edildiğini iddia etmişti.İlişki ortaya çıkınca Clinton senato tarafından yargılandı.Senatoda ise Cumhuriyetçiler çoğunluktaydı ve Clinton başkanlığından olabilirdi.Ama Clinton aklandı.Sonuçta Amerikan Başkanlığı'nın imajı tehlikedeydi ve bunun yanında oval ofiste oral seks bir hiçti! Lewinsky ise çok sonra bu günlerini başlıktaki sözüyle anlattı:"22 yaşında olmak istemeyen tek 40'lı yaşlardaki kadınım.22 yaşında patronuma aşık oldum.24'ünde yıkıcı sonuçlarının ne olduğunu öğrendim.''

8. Clinton Amerika'sının özeti

Yaşanan Lewinsky skandalının tüm detayları uzun süre basını meşgul etti.Detaylar çarpıcı ve tahrik ediciydi.Clinton dönemi Amerikalılar'ın birçoğu tarafından barış ve refah dönemi olarak anılmaktadır.Bütçe ilk defa fazla vermiş, birçok savaş Amerikan etkisiyle bitirilmiştir.Dış borçda da azalma görülmüştür.Eşi Hillary Clinton'ın ise önümüzdeki başkanlık seçimleri için aday olacağı dillendirilmektedir.

9. Clinton'ın bugünleri

Bill Clinton bugünlerde ise kendi adına kurduğu vakıf adına çalışmalar yapıyor.Çeşitli konferanslara katılıp konuşmalar gerçekleştiriyor.Bu amaçla ülkemize de birkaç yıl önce gelmişliği bulunmaktadır.

10. BONUS-Monica Gölgesi

Clinton'ın portresini çizen ressam Nelson Shanks resmine önemli bir detay eklemiştir.Uzun süre tartışılan bu detay bir süre sonra ressam tarafından açıklanmıştır.Shanks, "Clinton ve ekibi mutlaka iyi şeyler de yapmıştı, ama Monica olayını aklımdan çıkaramıyorum" diye konuştu.Ne diyelim, sanatçı da olsa o da bir erkek :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCinsellikİsrailSavaşannemüzikolay
Görüş Bildir