Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'KPSS'deki Değişim Adayları Mağdur Eder'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Kpss'deki Değişim Adayları Mağdur Eder'

'Kpss'deki Değişim Adayları Mağdur Eder'

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) konu ve dağılımların güncellenmesine ilişkin, “ÖSYM adeta öğretmenleri ve KPSS adaylarını mağdur etme merkezi gibi çalışıyor” iddiasında bulundu.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) öğretmenlik için alan sınavının ilk kez yapılacağını hatırlatarak, sınava iki ay kala ÖSYM’nin KPSS’deki testlerindeki konu ve dağılımlarını güncellediğini anımsattı. ÖSYM’nin güncelleme gerekçesi olarak, mevcut konu dağılımlarının yükseköğretimdeki derslerin çeşit ve ağırlıklarının değişmesiyle güncelliğini kaybetmesi ve ortak konular içeren konu gruplarının ağırlığının azaltılması olarak gösterildiğini belirten Koncuk, “Bu durumda biz de sormadan edemedik, ÖSYM’nin aklı yeni mi başına geldi? Bu son dakika golü öğretmenler arasında infial uyandırdı” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler ÖSYM’ye karşı tepkili

KPSS başvurularını 6-15 Mayıs arasında alınacağını, KPSS A Grubu ve öğretmenlik sınavlarının 6-7 Temmuz’da, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin ise 14 Temmuz’da yapılacağını anlatan Koncuk, ÖSYM’nin güncellemeyi ise 17 Nisan’da kamuoyuna açıkladığını belirtti. Sınava bu kadar kısa süre kala konuların ve dağılımların değiştirilmesini eleştiren Koncuk, şunları söyledi: “Yarış sürerken kuralları bir anda değiştirmek nasıl bir yönetim anlayışı? Zira öğretmenler hazırlıklarını daha önce ilan edilen konulara göre yapmışken, yeni konular eklemek, dağılımları değiştirmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozuyor. Şu anda öğretmenlerden ÖSYM’ye karşı büyük bir tepki var. Çalışma şevki kırılan, kendisini neyin beklediğinden habersiz olarak sınava hazırlanan öğretmenlerin çektiği eziyetler artık son bulmalı. Bunlar yaşanırken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan ses çıkmaması, Avcı’nın kulağının üzerine yatması da kamuoyu tarafından yadırganıyor.”

Koncuk, sendika olarak taleplerinin ağustosta yapılacak öğretmen atamalarının sayısının artırılması olduğunu da vurguladı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kamu Personel Seçme SınavıÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmen
Görüş Bildir