Avrupalı Gazeteciler de Türkiye İçin Ayakta

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

'Gazetecilik İçin Ayağa Kalk' Yürüyüşü

'Gazetecilik İçin Ayağa Kalk' Yürüyüşü

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” günü dolayısıyla 5 Kasım’da İstanbul’da Tünel’den Taksim’e bir yürüyüş düzenleyecek ve basın açıklaması yapacak. “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” günü olan 5 Kasım’da birçok Avrupa ülkesinde de benzeri etkinlikler gerçekleştirilecek. Bazı ülkelerde ise gazeteci örgütleri, Türkiye Büyükelçilikleri önünde basın açıklamaları yaparak, hapisteki gazeteciler sorununa ve basın hakları ihlallerine dikkati çekecek.

GÖP'ten yapılan açıklamada, 5 Kasım "Gazetecilik İçin Ayağa Kalk" gününde birçok Avrupa ülkesinde de benzeri etkinlikler gerçekleştirileceği, bazı ülkelerde gazeteci örgütlerinin, Türkiye Büyükelçilikleri önünde basın açıklamaları yaparak, hapisteki gazeteciler sorununa ve basın hakları ihlallerine dikkati çekeceği bildirildi. Türkiye'de siyasi iktidarı eleştiren ve hak talebiyle alanlara çıkan herkesin "terörist" olmakla suçlandığı, gazetecilerin, yazarların, aydınların, bilim insanlarının, avukatların, sendikacıların, öğrencilerin, yerel yöneticilerin, siyasetçilerin fikirlerinden dolayı yargılanarak, hapse konulduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"Basın ve ifade özgürlüğünün kullanılmasını engelleyen tekelleşme ve sermaye yoğunlaşmasına karşı; her türlü sansür ve otosansüre karşı; niteliksiz ve yozlaşmış, dezenformasyon ve manipülasyon amaçlı yayıncılığa karşı; medyanın yol açtığı kişilik hakkı ihlallerine karşı; medya üzerindeki politik baskılara ve tehditlere karşı; editoryal bağımsızlık ve nitelikli yayıncılık için; bağımsız haberciliğin teminatı olan sendikal örgütlenme hakkı için; basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki yasakların kaldırılması için; hapisteki gazetecilerin ve tüm fikir suçlularının serbest bırakılması için; halkın gerçekleri öğrenme, haber alma ve bilgi edinme hakkı için; Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması için; Türk Ceza Kanunu'ndaki basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümlerin değiştirilmesi için; özel yetkili mahkemelerin ve terör mahkemelerinin kaldırılması için; yalnızca protesto etmek değil çözüm için, dayanışma ve güç birliğini geliştirmek için; gazetecileri, tüm basın emekçilerini, ezilen ve talebi olan tüm toplum kesimlerini, işçileri, işsizleri, emeklileri, sendikacıları, yazarları, aydınları, bilim insanlarını, avukatları, öğrencileri, siyasetçileri, 5 Kasım 'Gazetecilik İçin Ayağa Kalk' gününde alanlarda buluşmaya, dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da Tutuklu Gazeteciler İçin Yürüyüş

İstanbul'da Tutuklu Gazeteciler İçin Yürüyüş

İstanbul'da tutuklu gazeteciler için yürüyüş yapılıyor

Gazeteciler, tutuklu gazetecilerle dayanışma ve TCK ile TMK'nın özgürlükleri kısıtlayıcı biçimde kötüye kulanımına dikkat çekmek için Tünel'den Taksim'e yürüyecek.

Avrupa’da her 5 Kasım’da "Gazetecilik İçin Ayağa Kalk" sloganıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında bugün Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) öncülüğünde Tünel’den Taksim’e yürüyüş yapılacak. GÖP tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan tüm kurum ve kuruluşlara karşı, yalnızca protesto etmek değil çözüm için dayanışma ve güç birliğini geliştirme çağrısı yapıldı.

Yarın ise Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Belçika Profesyonel Gazeteciler Birliği (AGJPB) öncülüğünde Avrupa Parlamentosu’nun Brüksel’deki binası önünde Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması talebiyle eylem gerçekleştirileceği öğrenildi.

Tünel’de bugün saat 12:00’de toplanacak olan gazeteciler, saat 12:30’da Taksim’e doğru yürüyüşe geçecek. Gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının durumuna ve Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) özgürlükleri kısıtlayıcı biçimde kötüye kullanımına dikkat çekecek.

Bu arada, Agence France Presse'in (AFP) geçtiği haberde, 30’dan fazla ülkede 310 bin gazeteciyi temsil eden EFJ'nin bu yılki "Gazetecilik İçin Ayağa Kalk" gününü Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilere adamayı kararlaştırdığı bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gazeteciler İçin Ayağa Kalk!

İSTANBUL - Avrupa ülkelerinde Gazetecilik İçin Ayağa Kalk günü olarak kabul edilen 5 Kasım’da İstanbul’da da bir yürüyüş yapıldı. Bu yıl Avrupa’daki yürüyüşlerde Basın Meslek Örgütleri, yürüyüşlerini Türk büyükelçiliklerinin önünde sonlandırıp, basın açıklamaları yaptı. Türkiye’de de Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) öncülüğünde bir araya gelen gazeteciler tutuklu arkadaşları için Beyoğlu Tünel’de toplandı. Tutuklu gazetecilerin posterlerini taşıyan gazeteciler, basın özgürlüğü talebinde bulunup, tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep etti. Taksim Meydanı’na yürüyen ve "Özgür basın olmadan, özgür toplum olmaz" yazılı pankart açan gazeteciler, "Ölüm haberi yapmak istemiyoruz", "Editoryal bağımsızlık için ayağa kalk", "Sendikal özgürlük için ayağa kalk", "Medyada kıyıma son" dövizler taşıdı. Yürüyüşe İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık başta olmak üzere çok sayıda basın emekçisi katıldı.

EN SIRADAN ELEŞTİRİLERE ‘TERÖR’ DENİYOR

Haberin Tamamı İçin:

Avrupalı Gazeteciler De Türkiye İçin Ayakta

Gazetecilik İçin Ayağa Kalk Günü’nde gazeteciler yine sokaktaydı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) “” nedeniyle Taksim’de yaptığı açıklamada, Avrupa’daki basın meslek örgütlerinin çeşitli ülkelerdeki Türkiye büyükelçilikleri önünde eylemler yaparak, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların kaldırılmasını talep edeceklerini belirtti.

GÖP, yaptığı basın açıklamasında, medya üzerindeki yoğun baskılara, basın ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran uygulamalara son verilmesini istedi.

Eyleme katılan gazeteciler " Özgür Basın Varsa, Özgür Toplum Vardır " pankartı önünde toplanarak, " Özgür Basın Susturulamaz ", “ Tutuklu Gazeteciler Serbest Bırakılsın ” sloganlarıyla bugün Taksim Meydanı’na yürüdü.

“74 gazeteci tutuklu”

GÖP adına basın açıklamasını okuyan Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye’de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğunu, 74 gazetecinin uzun süredir cezaevlerinde olduğunu ifade etti.

Abakay, başta Terörle Mücadele Yasası (TMY) olmak üzere birçok yasa nedeniyle iktidarı hedef alan en basit eleştirilerin “terör propagandası” ya da “terör örgütü üyeliği” kapsamında yorumlandığını, gazetecilerin bu sebeple cezaevlerine doldurulduğunu söyledi.

“ÖYM’ler gazetecilik ve gazetecilik faaliyetlerini yargılıyor”

Abakay, ÖYM’lerin isimlerinin değiştirildiğini, adalet ve hukusuzluğun egemen olduğunu, gazetecilik faaliyetlerinin yargılandığını vurguladı.

“Yandaş olmayan” ve kendisine karşı görüşleri savunanlar üzerinde iktidarın baskı uyguladığını söyleyen Abakay, “Sessiz olmazsanız siz de onlar gibi cezaevlerini boylarsınız” tehditlerinin dışarıdaki gazetecilerle yayıncılar için tehdit unsuru olarak kullanıldığını açıkladı.

Hükümetin Kürtçe televizyon yayını yapmakla övündüğünü dile getiren Abakay, neden Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesinin yönetici ve muhabirlerinin yargılanıp 130-140 yıla varan cezalar aldığını sordu.

“Türkiye’nin itibarı zedeleniyor”

Abakay, Türkiye’yi basın ve ifade özgürlüğü konusunda eleştiren Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nun Ak Parti Milletvekili Burhan Kuzu tarafından çöpe atıldığını, Merkezi ABD’de bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) medya çalışanları üzerindeki baskıları dile getirdiği raporunun ciddiye alınmadığını hatırlattı:

“Aynı iktidarın temsilcileri geçen yıl CPJ’nin raporunu tutuklu gazetecilerin sayısını az gösterdiği için sahiplenmiş ve referans göstermiştir. Gazetecilerini, yazarlarını haksız ve hukuksuz gerekçelerle cezaevlerinde tutmak, Türkiye’nin hem ulusal hem de uluslararası alanda itibarını zedelemektedir.”

Suriye’de tutuklu bulunan Kameraman Cüneyt Ünal ile Ürdünlü muhabir Fehmi Kadumi’nin serbest bırakılmasını talep ettiklerini söyleyen Abakay, medya sahiplerine de seslendi:

“Medya sahiplerine anımsatmak isteriz ki, gazetecilik doğruyu söyleme mesleğidir. Toplumsal sorumluluk gerektirir. Medyalarını bu amaçlar dışında, iktidarlarla iyi geçinmek ve gemlenemez bir kar hırsıyla kullananlar tarih karşısında sorumlu olacaklardır.”

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine de değinen Abakay, yıllardır ölen, öldürülen, şehit edilen vatandaşların haberlerini yapmaktan yorulduklarını, şimdi de cezaevlerinde açlık grevinde yaşamını yitiren insanların ölüm haberlerini bu haberlerin üstüne eklemek istemediklerini söyledi. Yetkililerin yükselen seslere kulak vermesini isteyen Abakay, gazeteci ve yazarları, haksız ve hukuksuz şekilde cezaevinde tutulan meslektaşlarına sahip çıkmaya ve mesleklerini savunmaya davet etti.

CNNTURK’te yayınlanan “Medya Mahallesi” programcılarından Gazeteci Ayşenur Arslan , OdaTv Davası’nın tutuksuz sanıkları Ahmet Şık , Nedim Şener , Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan da eyleme katılanlar arasındaydı.

Etiketler : göp, gazeteci, gazetecilik için ayağa kalk, ahmet şık, nedim şener, barış pehlivan, barış terkoğlu, ayşenur aslan, tgs, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, cpj, akp

İlişkili Haberler

Gazeteciler 'ölüm haberi'ne karşı açlık grevinde

CPJ, tutuklu gazeteciler için cevap verdi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet ŞıkAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBelçikaBilimİstanbulŞehitSuriyeTerör
Görüş Bildir