Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yolu Bir Şekilde Uyuşturucu ve Alkol İle Kesişmiş 12 Yaratıcı Beyin

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

1. Marcel Proust

Proust eğlenceye düşkün bir adamdı. Bu sebeptendir ki çoğu yazar gibi disiplinli bir hayatı da yoktu. Güne başladığında ilk işi kronik astımını rahatlatmak için bir tutam afyondan yapılma Legras tozunu yakmaktı... Bazen sadece birkaç tutam yakar, bazen de odası duman altı olana kadar saatlerce “tüttürürdü”. Proust, zatürreye yakalanıp akciğer apsesi yüzünden öldü.

2. Franz Liszt

O kadar beste o kadar piyano dersi, koca orkestranın şefliği derken -dayanmak için olasa gerek- Franz Liszt yaşamının son yılların­da her gün bir-iki şişe konyak ve iki-üç şişe şarap tüketirmiş. Arada sırada bir bardak absent içmesi bunların yanında bir hiç olsa gerek.  Ölümünün alkolden kaynaklanması gerekirken kendisi suikaste kurban gitmiş. İlkin zatürre süsü verilse de gerçek sonradan açıklanmış tabii.

3. W.H. Auden

Şair enerjisini ve konsantrasyonunu korumak için amfeta­mine güvenirdi; pek çok insanın her gün multivitamin alması gibi, her sabah bir doz Benzedrin alırdı. Geceleri uyumak için­se Seconal ya da başka bir sakinleştirici kullanırdı. Kendisinin “kimyasal hayat” dediği bu rutini yirmi yıl boyunca, haplar artık etki etmez hale gelene kadar sürdürdü. Auden amfetaminleri, alkolün, kahvenin ve tütünün yanı sıra, “zi­hin mutfağı”nda bulunan “emek koruma araçları”ndan biri olarak görüyordu; bununla birlikte “bu mekanizmaların son derece ham olduğunun, aşçıda hasar oluşturmasının ve daimi bir ruhsal çöküntüye yol açmasının muhtemel olduğunun”da gayet farkındaydı. Farkındalık önemli...

4. Louis Armstrong

Armstrong neredeyse her gün, bir de herkesin içinde esrar ya da kendi deyimiyle “ayar” içer ve bunun alkol­den çok daha üstün olduğunu iddia edermiş.

5. Henri de Toulouse

Ressamın kendi icadı olan “Bekar Kız Utanması” ab­sent, mandalina, acı likör, kırmızı şarap ve şampanyanın bir karışımıydı. “Ağızda tavus kuşu kuyruğu varmış gibi” bir duygu yaratmak istediğini söylemişti. Tüm bunların ışığında sizin de tahmin edeceğiniz gibi Toulouse Lautrec sürekli içiyor ve çok az uyuyordu. Frengi ve alkol sebebiyle sağlığı git gide psikolojisiyle orantılı bir şekilde bozuldu ve Paris’te annesinin yanında vefat etti.

6. Sigmund Freud

Freud abimiz ise kokain bağımlılığıyla bilinir. Bir dönem üzerinde araştırma yaptığı kokaini mucizevi ve enerji veren ilaç olarak tanımlar. Şimdi ne derdi, kim bilir!

7. Paul Erdős

Ünlü matematikçi Erdős dillere destan enerjisini amfetaminlere borçluymuş.  Hatta her gün on ila yirmi miligram Benzedrine ya da Ritalin kullandığı biliniyor.

Bir keresinde ilaç kullanımı yüzünden endişelenen bir arkadaşı, bir ay boyunca amfetamin kullanmayı bırakamayacağı konu­sunda Erdős’le iddiaya girmiş. Erdős iddiayı kabul etmiş ve otuz gün boyunca temiz kalmayı da becermiş. 500 doları almaya gittiğindeyse arkadaşına, “Bana bağımlı olmadığımı göster­din. Fakat hiç çalışamadım. Sabahları uyanıp boş bir kağıda bakıyordum. Sıradan bir insan gibiydim, aklımda hiçbir fikir yoktu. Matematiğin bir ay geri kalmasına sebep oldun,” de­miş.

İddianın ardından Erdős sert espresso ve kafein tab­letleriyle takviye ettiği amfetamin alışkanlığına hemen geri dönmüş. Ama tabi, matematik bir ay geri kalmış.
Yazıkmış.

8. Ayn Rand

Rand’in romanın üçte birlik kısmını yazması yıllar almış olmasına rağmen, Benzedrine deste­ğiyle sonraki on iki ay boyunca haftada ortalama bir bölüm bitirmeye başlamıştı.

Evde denemeyin dememize gerek yok sanırım...

9. Vincent van Gogh

Alkole ve uyuşturucuya düşkün Van Gogh'un kulağını Absent içtikten sonra kestiği rivayet edilir.

10. Jean- Paul Sartre

Sartre hayatının büyük bir kısmını, günlük altı saatlik çalışmasıyla zengin öğünler, yoğun içki, uyuşturucu ve tütün arasında gidip gelen bir yaratıcılık hezeyanı içinde geçirdi. Corydrane adlı amfetamin ile aspirin karışımından oluşan bir ilaç almayı seçti. Tavsiye edilen doz sabahları ve öğleleri bir-iki tabletti. Sartre ise günü yirmi tabletle tamamlıyordu. Her bir tablet karşılığında, ikinci büyük felsefi eseri olan Diyalektik Aklın Eleştirisi kitabının bir ya da iki sayfasını yazmıştı.

11. Samuel Beckett

Gece geç saatlerde yaptığı Montparnasse barları turu için evden çıkar, hatırı sayılır miktarda ucuz kırmızı şarap içer, şafak sökmeden önce döner ve uyuyabilmek için uzun bir mücadeleye girişirdi.

12. William James

Pragmatizmin kurucusu olan bu filozof, özellikle bir yazı projesine odaklandıysa uykusuzluk çe­kerdi. 1880’lerde uykuya dalmak için kloroform kullanmaya başlamıştı. Bildiğimiz kloroform. Hani şu anestezide kullanılanlardan...

Kaynak: Günlük Ritüeller, Mason Currey

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Kurt Cobain yok. Ayıp !

max

özendirici olmuş!yanlış...

birgaripyolcu

Bu nasıl bir haber uyuşturucudan alkolden bu kadar insan zarar görürken bunu böyle tanıtmak (!). Aşırı kınadım bu haberi

hyemia

Vincent van Gogh doctor who da bir bölüm konu olmuştu :D aklıma direk o geldi niyeyse :P

derya2

amfetamin virali

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

ŞarapUyuşturucuVan
Görüş Bildir