Valilik ve Bakanlığa Mektup Gönderdi: Öğretmene ‘İstismar’ İftirası Atan Rektöre Hapis Cezası

 > -
Abone ol

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, aralarında husumet bulunan okul müdürüne 'erkek çocukları istismar ediyor' şeklinde iftira attı. Aldemir, hakkında açılan davada suçunu kabul etti. Yerel mahkemenin verdiği 2 ay 15 günlük ceza Yargıtay tarafından onaylandı. 

İntedependent Türkçe'nin haberine göre, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, aynı binada oturduğu okul müdürü A.Ş. ile anlaşmazlık yaşadı. 

Okul müdürü A.Ş.’nin eşi 6 ay sitenin yönetiminde yer aldı. Bunun üzerine Aldemir ile A.Ş arasında tartışma çıktı. Aldemir, komşularını “zimmetine para geçirmekle” suçladı.

Tartışmalar, tehditlere dönüşünce A.Ş., Rektör Aldemir hakkında şikayetçi oldu

Şikayetin ardından Aldemir, öğretmen A.Ş.’nin görev yaptığı okulda “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu” ileri sürdü. Bir birleri hakkında 11 dava açan taraflar arasındaki husumet tehditlere vardı. Aldemir, o zamanda okul müdürü olan öğretmene ve işine iftira atmaktan dolayı ceza aldı.

A.Ş.'nin okulunun öğretmenler odasına, valiliğe ve Milli Eğitim Bakanlığına iftira mektupları gönderdi

Aldığı hakaret cezasına sinirlenen Aldemir, A.Ş.’nin müdürlük yaptığı okulun bulunduğu mahalle muhtarlığına, okulun öğretmenler odasına, valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hakkında “erkek çocuklara cinsel tacizde bulunduğu” iddialarını içeren mektuplar gönderdi.

A.Ş, Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aydın Valiliği'ne gönderilen mektuplar nedeniyle soruşturma geçirdi ve açığa alındı.

Suç duyurusunda bulundu

Adı geçen kurumlara gönderilen mektuplardan haberdar olan A.Ş., Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek suç duyurusunda bulundu. Mektupların Aldemir tarafından yazıldığını öğrenen A.Ş. husumetli bulunduğu kişi hakkında yeni davacı oldu. 

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/508 dosya numarasıyla dava açıldı.

Suçlamayı kabul etmedi, parmak izi ele verdi

Aldemir, önce üzerine atılan suçu kabul etmedi. Ancak mektuplardaki parmak izi ve ilgili evrakın postaya verilmiş anını gösteren kamera kayıtlarından sonra Aldemir suçunu kabul etti. Görülen sonraki duruşmalarda “kızgınlıkla böyle bir şey yaptım” diyerek suçlu olduğunu itiraf etti. Aldemir, mahkemede; “Bu durumlara sinirlenerek iddianame konusu parmak izim olan zarftaki mektubu ben muhtarlığa gönderdim, süreçte yıprandığım için kızgınlıkla böyle bir şey yazdım. Karşı taraf ile barıştık, etki pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” savunmasını yaptı.

Mahkeme Aldemir için önce 1 yıl hapis cezasına hükmetti. Ardından sanığın iftiradan dönmesi ve etkin pişmanlık göstermesi nedeniyle cezayı 3 aya düşürdü. İyi hal nedeniylede ceza 2 ay 15 gün hapis cezasına indirildi.

Aldemir cezayı temyize götürdü, ancak ceza Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı

Öte yandan Aldemir'in daha önce veteriner olarak çalıştığı işletmede 'zararlı sucuk' ürettiği için ceza aldığı ortaya çıktı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir