Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter ve Facebook Artık Vergi Verecek

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter Vergisinde Sona Gelindi

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinin ardından Türkiye'de de dünya devi arama motorları ve sosyal medya mecralarına 'vergi' için sona yaklaşıldı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yaptığımız çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye'den kazanan vergisini de Türkiye'ye ödeyecek. Şu an bir rakam vermek için erken ama çalışma tamamlandığında ve bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz” dedi.

YÜZDE 70'İ VERGİSİZ

Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığının altını çizen Bakan Şimşek, arama motorları ile facebook, twitter, linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin on-line reklam gelirlerinin gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. Şimşek, söz konusu sitelerin sahibi olan şirketlerin, reklamlar için istedikleri bedelleri çoğunlukla kredi kartı aracılığıyla tahsil ettiğini ve paraların, bankalar aracılığıyla yurt dışına çıktığını hatırlattı. Bakan Şimşek, Fransa, Almanya ve İngiltere örneklerini de incelediklerini ve çalışmada sona yaklaştıklarını belirterek, yakın bir zamanda konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunacaklarını ifade etti.

HİZMET GELİRİ GÖRÜLECEK

Şimşek şunları söyledi: “Konuya ilişkin bir çalışma başlattık. Söz konusu reklam gelirleri bir ticari kazanç sayıldığı için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. On-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız. Adalet sağlanacak.” Haberin alındığı kaynak » www.borsagundem.com

Haberin Tamamı İçin:

Twitter Ve Facebook Artık Vergi Verecek

Twitter Ve Facebook Artık Vergi Verecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70'inin vergisiz bir şekilde yurt dışına çıktığını belirterek, 'Yaptığımız çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye'den kazanan vergisini de Türkiye'ye ödeyecek' dedi. Google ve Yandex gibi arama motorları ile facebook, twitter, linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinin on-line reklam gelirleri gün geçtikçe artıyor.

PARA YURTDIŞINA GİDİYOR

Söz konusu sitelerin sahibi olan şirketler, reklamlar için istedikleri bedelleri çoğunlukla kredi kartı aracılığıyla tahsil ediyor ve para, bankalar aracılığıyla tek tıkla yurt dışına çıkıyor. Bu şirketler, bir çok ülke arasında yapılan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde hem bu kazançları elde ettikleri ülkelerde hem de merkezlerinin bulunduğu ülkelerde vergi ödemiyor. Türkiye'de de durum farklı değil. Mevcut sistemde reklam pastasından elde edilen söz konusu gelir, ticari kazanç sayılıyor ve Türkiye'nin bir çok ülke ile yaptığı çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde vergilendirilmiyor.

HİZMET GELİRİ KAPSAMINA ALINACAK

Bakan Şimşek, mevcut sistemdeki eksiklikleri belirledikleri ve dünya örneklerini de dikkate alarak, bir çalışma başlattıklarını söyledi. Yapılan bir araştırmaya göre sadece Google'ın, on-line reklamlar sayesinde dünya çapında bir yılda 45 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu gelirin 22-23 milyar dolarının Avrupa kıtasından sağlandığını belirten Şimşek, Türkiye'ye ilişkin rakamların ise kesin olmadığını ifade etti. Buna karşın, Türkiye'deki toplam pazarın ise yıllık 1 milyar dolar civarında olduğunu Şimşek, 'Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye'de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. On-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız' şeklinde konuştu.

Vergide adalet için

Söz konusu kazançların vergilendirilmesinin günümüzde, diğer ülkelerin de sorunu olduğuna işaret eden Şimşek, birçok ülkenin de bu sorunu aşmaya çalıştığını bildirdi. Bakan Mehmet Şimşek, Fransa, Almanya ve İngiltere örneklerini de incelediklerini ve çalışmada sona yaklaştıklarını belirterek, yakın bir zamanda konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunacaklarını ifade etti. Çalışmanın, vergilendirmede adaleti sağlayacağını ve vergi gelirlerini artıracağını anlatan Şimşek, 'Adaleti sağlayacak çünkü reklam geliri elde eden diğer kuruluşlar vergisini verirken, bu şirketlerin bir şekilde vermiyor oluşu adaleti de bozuyor. Ayrıca, vergi gelirlerinde de bir kayba neden oluyor. Şu an bir rakam vermek için erken ama çalışma tamamlandığında ve bu şirketler de vergilendirildiğinde, buradan 100 milyon lira civarında bir vergi geliri bekliyoruz' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaDeepMindFacebookFransaGoogleİngiltereİtalyaKredi KartıMehmet ŞimşekSosyal MedyaTwitterYandexvergi
Görüş Bildir