Twitter'da Onay Rozeti Kandırmacasına Dikkat!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter'da Onay Rozeti Kandırmacasına Dikkat!

Twitter'da Onay Rozeti Kandırmacasına Dikkat!

Twitter’ın sahte profillere önlem olarak 2009 yılında kullanıma sunduğu onaylanmış hesaplar, başka bir sahteciliğe malzeme oldu. Geliştiricisi belli olmayan ve Twitter onay uygulaması olarak lanse edilen onayrozeti.com adlı site, giriş yapan kullanıcılara onaylanmış Twitter hesabı vaat ediyor. Nitekim kullanıcıların teknik olarak mümkün olmayan bu vaatten kaçınmalarında fayda var.

Bilindiği gibi genellikle ünlü kişilerin sahip olduğu onaylanmış hesaplar ile birlikte gelen onay rozeti, havalı durdukları gerekçesiyle birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Ancak tanınmış hesapların orijinalliğini ve bu hesaplara ait tweetlerin güvenilir kaynaklar tarafından yazıldığını kanıtlamak amacıyla kullanılan bu hesapları herhangi bir kullanıcının kolayca elde etmesi mümkün değil. Zira Twitter bazı denemelerin ardından herkese açık başvuru imkanını uzun bir süre önce kapattı.

Onayrozeti.com’a gelirsek sitenin sahte olduğununu anlamak için kısaca bir göz atmak yetiyor. Twitter’ın Yardım Merkezi’ndeki “Onaylanmış Hesaplar Hakkında” bölümünden alınan kısa bir bilgi ve görselin yer aldığı sitede, uygulamanın ne işe yaradığıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

Giriş yapmak istediğinizde ise sahte Twitter Onay uygulamasıyla karşılaşıyorsunuz. Uygulamanın onay listesinde ise profilinizi güncellemek, sizin adınıza tweet göndermek ve bilgilerinize erişmek gibi güvenliğinizi tehlikeye düşürebilecek istekler yer alıyor.

Muhtemelen kısa bir süre içinde Twitter tarafından engellenecek olan bu uygulamaya izin verdiyseniz ve hesabınızda kontrolünüz dışında eylemlere rastlıyorsanız Twitter tarafından önerilen aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz.

Lütfen derhal hesap ayarlarınızda yer alan Şifre bölümüne giderek Twitter hesabınızın şifresini değiştirin. Lütfen daha önce kullanmadığınız güçlü bir şifre oluşturun. Eğer hesabınıza giriş yapamıyorsanız lütfen bu sorun giderme sayfasını okuyun.

Giriş yaptıktan sonra hesap ayarlarınızda yer alan Uygulamalar sekmesine gidin ve tanımadığınız veya güvenmediğiniz tüm üçüncü parti uygulamaların hesabınıza erişimini kaldırın.

Eğer güvenilir bir dış kaynaklı uygulama veya widget Twitter şifrenizi kullanıyorsa, uygulamanın içindeki şifrenizi güncellemeyi unutmayın. Aksi halde başarısız giriş denemeleri nedeniyle hesabınız geçici olarak kilitlenebilir.

Artık hesabınızın güvenliği sağlanmış olmalı ve bundan sonra beklenmedik hesap davranışlarıyla karşılaşmıyor olmalısınız. Eğer hala sorun yaşıyorsanız daha fazla yardım için lütfen bir Destek başvurusu yapın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Twitter
Görüş Bildir