Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türklerin Serveti 1.1 Trilyon Doları Buldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türklerin Serveti 1.1 Trilyon Doları Buldu

Türklerin Serveti 1.1 Trilyon Doları Buldu

Wealth Insight araştırma şirketinin raporuna göre Türkiye'de nüfusun binde on ikisi yani 94 bin kişi, dolar milyoneri. Bu 94 bin kişi ülkedeki kişisel servetin yüzde 43'ünü elinde bulundururken, dolar milyonerlerinin servetlerinin toplamı da 500 milyar doları buluyor. Bu arada aynı rapora göre Türkler'in toplam servetinin 2012'de 1,1 trilyon doları aştığı belirtiliyor.

Türkiye'de serveti 30 milyon doları aşan ultra zenginlerin sayısının 1923 olduğunun belirtildiği araştırma milyonerlerin servetlerinin dörtte birinden fazlasını yurt dışında tutmayı tercih ettiğini de ortaya koyuyor. Milyonerlerce yurtdışında tutulan servet lerin toplamı 38 milyar doları bulurken, 2017'de bu rakamın 195 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Well Insights'a göre İstanbul 1100 kişiyle en çok ultra zenginin yaşadığı şehir. İstanbul'u, 200 ultra zenginin yaşadığı Ankara takip ediyor. İzmir'de 50, Antalya'da 40 kişinin 30 milyon dolar yada üzeri serveti bulunuyor. 2012'de 30 ultra zengin çıkaran Bursa ise oran olarak ultra zengin sayısında en fazla artışın yaşandığı şehir oldu. 2007'de 19 ultra zenginin yaşadığı şehirde artış oranı yüzde 58'i buldu. Bursa'daki zengin sayısının artmasında yabancı şirketlerin merkezlerini Bursa'da kurmaları etkili oldu.

Dünyadaki kişisel servet toplamı 222,7 trilyon doları bulurken, bu serbetin beşte birinin Türklerin elinde olduğu ifade ediliyor. İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse 'in Küresel Servet Raporu'na göre dünyada dolar milyoneri sayısı 2012'de 29 milyona ulaştı. Milyonerler dünyadaki bireysel servetin yüzde 39,3'üne sahip konuma geldi. Dünyada en çok milyoner ise 11,1 milyon kişiyle ABD'de bulunuyor. Milyoner sayısında Japonya ikinci, Fransa üçüncü, İngiltere dördüncü ve Almanya ise beşinci oldu. ABD'deki milyoner sayısı 2012'de bir önceki yıla göre yüzde 9,5 arttı.

OECD verilerine göre Türkiye, üye ülkeler arasında en adaletsiz gelir dağılımına sahip 3. ülke olarak yer alıyor . Sadece Şili ve Meksika, Türkiye'den daha adeletsiz bir gelir dağılımına sahip.

Fercan Yalınkılıç - wsj.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaBursaFransaİngiltereİstanbulİzmirJaponyaTercih
Görüş Bildir