Tıp Fakültesinin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tıp Fakültesinin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

Tıp Fakültesinin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu yıl birinci sınıfa başlayan 193 öğrenci beyaz önlük giyerek, hekimliğe ilk adımı attı.

Bu yıl tıp fakültesini kazanan 193 öğrenci için Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda “beyaz önlük giyme” töreni düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muharrem Kılıç, törende yaptığı konuşmada, akademik beklentisi olan öğrencilerin ilgisini özellikle tıp ve hukuk ilminin çektiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere isabetli bir karar verdiklerini dile getiren Kılıç, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sadece ulusal değil, uluslararası düzeyde başarılara imza attığını belirtti. Kılıç, bu başarıda üniversitenin akademik kadrosunun, eğitim ve öğretim düzeyindeki nitelik, kapasite ve geleneklerinin etkin rol oynadığını savundu. Hekimlik mesleğinin önemli bir misyon üstlendiğini ifade eden Kılıç, “Hekimlik mesleği doğrudan insanın derdine derman olan, şifa aracı olan bir mesleği icra ediyor. Böyle bir mesleğin maddi ve manevi anlamda getirisi de büyük olduğuna inanıyorum” dedi.

Antalya Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Can Ertürk de her mesleğin yaşam ve insan için önemli olduğunu ancak doktorluk mesleğinin olmazsa olmazları arasında yer aldığını anlattı. Hekimlerin zaman zaman hak etmediği saldırılara maruz kaldıklarını ancak değerlerini kaybetmediklerini dile getiren Ertürk, bu mesleğin temelinde kurtuluş mücadelesinde kan dökmüş atalarının olduğunu belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Dinç de şunları söyledi: “6 yıllık eğitim sonunda birinci basamakta bireye ve çevreye yönelik koruyucu hekim yapabilen, toplumda sık görülen hastalıkları ve ölüm nedenleri tanıyan ve tedavi edebilen, meslektaşlarına saygılı, mesleğini seven, meslek yaşamı boyunca öğrenme ihtiyacı duyan ve bilgiye ulaşmayı bilen 6 eğitim sonunda hasta ve çevresindeki insanlar ile uyum içinde ilişkiler kurabilen, ekip çalışmasına önem veren ve bir ekibi yönetebilecek bilgi ve becerilere sahip, bilimsel çalışmalar yapabilen hekimler olacaksınız.”

Konuşmaların ardından öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaTercih
Görüş Bildir