'Atarak, Çiğneyerek, İmha Ederek Türkçe Büyümez'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tdk Başkanı: Atarak, Çiğneyerek, İmha Ederek Türkçe Büyümez

Tdk Başkanı: Atarak, Çiğneyerek, İmha Ederek Türkçe Büyümez

Türk Dil Kurumu Başkanı (TDK) Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, “Atarak, çiğneyerek, imha ederek Türkçe büyümez” dedi. Mustafa Sinan Kaçalin, 10 Kasım Atatürk Haftası kapsamında Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda “Dilimiz-Halimiz’ adlı konferans verdi. Türkçe’nin TDK’nın dışında daha çok halk tarafından eğitimle geliştirilebileceğini savunan Kaçalin, Türkçeye daha çok ticari ve sınai anlamda yabancı kelimeler girdiğini anlattı. Kelimelerin Türkçe olmasının sağlıklı düşünmeyi, güzel bağlantılar kurmayı sağlayarak bilim adamı yetiştirmeyi çabuklaştıracağını dile getiren Kaçalin, “Böyle olmadığı zamanlarda dilimizin malı gibi kabul ettiğimiz kelimeleri de anlayarak, düşünerek konuşursak o zaman iyi bir fizikçi, iyi bir matematikçi, iyi bir tabip yetişir” diye konuştu.

Dünyada Türkçenin konumuna değinen Kaçalin, şöyle devam etti:

“Türk dünyasını bir avuç içi gibi düşündüğümüzde, bunu bir göl olarak hesap edelim. Bu gölün 10 santim su kaybettiğini düşünelim. Bu gölden kaç metreküp su eksilmiştir? Suyun geri çekildiğini düşünelim, çok büyük bir kayıp. İşte Türkçe şimdi bu hali yaşıyor. Turfan’da, Kaşkar’da, Türkistan’da Türkçe konuşuluyor ama artık 9 yaşından itibaren Çince öğrenmeye mecbursun. Ondan sonra da denilecek ki ‘Türkçe mutfakta geçiyor, sokakta geçiyor, üniversitede geçmiyor, Türkçe’ye ne gerek var’. İşte burada deniz suyu Türkçe aleyhinde çekilmekte.”

Prof. Dr. Kaçalin, TDK’nın masa başında Türkçeye müdahale etmesinin yanlış olduğunu, bu durumun bir kişiye bırakılmaması gerektiğini vurgulayarak, mesleklerin ve insanların kendilerinin ilgilenmesi gerektiğini, TDK’nın ise piyasaya çıkıp onları tespit edip duyurması ve tanıtması gerektiğini belirtti. Konferansa, Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, davetliler, akademik ve idari kadro ile öğrenciler katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir