Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tayyar: Ergenekon AKP'ye Sızarak Yaşamaya Çalışıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tayyar: Ergenekon AKP'ye Sızarak Yaşamaya Çalışıyor

Tayyar: Ergenekon AKP'ye Sızarak Yaşamaya Çalışıyor

AKP'li Şamil Tayyar, Ergenekon yapılanmasının AKP ile uzlaşamayacağı için parti içine sızarak varlığını korumaya çalıştığını iddia etti.

GAZİANTEP - AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti tarafından bir otelde düzenlenen “Pazar Sohbeti”nde, çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Gündemlerindeki en önemli konulardan birinin yeni anayasa çalışmaları olduğunu belirten Tayyar, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmadan önce “Bu komisyon çalışmalarından hiçbir şey çıkmayacağını, zaman kaybı” olduğunu söylediğini hatırlatarak, aradan geçen sürenin kendisini haklı çıkardığını ifade etti.

“Sayın Başbakanımız Mart sonuna kadar süre verdi, fakat görünen o ki Mart sonunda ortak bir metnin çıkması mümkün gözükmüyor” diyen Tayyar, geçen sürenin de Türkiye için zaman kaybı olduğunu savundu.

Mart sonundan sonra sürenin uzatılmadan yeni anayasa metninin bir an önce meclise getirilmesi gerektiğini belirten Tayyar, başkanlık sisteminin, kuvvetler ayrılığı ilkesinin en keskin olduğu modellerden biri olduğunu savundu.

“ERGENEKON AK PARTİNİN İÇİNE SIZMAYA ÇALIŞIYOR”

Yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Tayyar, “Ergenekon” ve “Balyoz Planı” davalarıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'de bu mücadelenin gerçek manada sonuçlandığını düşünmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Yıllardır mücadele ettiğimiz o derin ve merkezi yapı, her ne kadar dizlerinin üzerine çökmüş gibi görünse de tümden yok edilmiş değildir. Eğer biz 12 Eylül Referandumuyla birlikte bu derin devletin tasfiye edildiğini düşünüp rehavete kapılırsak, yarın güç kaybettiğimiz anda bunlar bizim sırtımızda tepinirler. AK Parti'ye hayat hakkı tanımazlar.

Bu yeni süreci okuma konusunda genelde bir problem var. Sebebi ise şu; bu derin yapı 12 Eylül 2010 referandumuna kadar iktidar partisiyle, siyasi otoriteyle çatışarak ayakta kalacağını ve rakibini yok edeceğini zannediyordu. Referandumla beraber bunun mümkün olmadığını gördü. Şimdi yeni bir arayış içerisinde ve mücadele konseptini değiştirmektedir. Zannediyorum ki bizim arkadaşlarımızın bir kısmı derin devletin bu yeni konseptini yorumlamakta zorlanıyor. Bu yapı, yeni dönemde uzlaşarak ayakta kalmanın yolunu arıyor. Fakat bu teknik olarak çok da mümkün gözükmüyor. O zaman AK Parti'yi kendine kalkan yaparak ya da AK Parti'nin içinde yer alarak varlığını koruma ve güçlendiği zaman siyasi idareyi alt etme mücadelesi içerisindedir.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBalyoz DavasıErgenekon
Görüş Bildir