Sosyal Alışveriş Ve Sosyotik.Com Üzerine, Hasan Başusta Röportajımız

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sosyal Alışveriş Ve Sosyotik.Com Üzerine, Hasan Başusta Röportajımız

Sosyal Alışveriş Ve Sosyotik.Com Üzerine, Hasan Başusta Röportajımız

Sosyal Alışveriş ve Sosyotik.com Üzerine, Hasan Başusta Röportajımız

Online teknolojiler üzerine ülkemizin önde gelen değerlerinden olan Hasan Başusta ile yeni girişimleri olan Sosyotik.Com 'u konuştuk. İşte sizler için hazırladığımız Hasan Başusta röportajımız..

İdris Cin: Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Hasan Başusta kimdir?

Hasan Başusta Uzun zamandır teknoloji odaklı işler ile uğraşıyorum. Son birkaç senede Türkiye’deki büyük markaların sosyal medya stratejilerini geliştiren ve uygulayan bir ekibin parçası olarak güzel işler yapma şansı buldum. Buradan edindiğim deneyim ile birlikte Eticaret’in sosyal teknolojiler ile daha etkin bir şekilde yapılabileceğine dair inancım arttı ve Sosyotik ’i Aralık 2012’de ortaklarımız ile beta olarak açtık.

İdris Cin Sosyotik.Com nedir? Ne iş yapar?

Hasan Başusta Sosyotik, kişiye özelleşebilen yeni nesil bir eticaret sitesi. Temeli Amazon gibi eticaret şirketlerinin “sosyal verileri anlamlandırma” teknolojisine dayanıyor. Sosyotik’ e girdiğinizde sosyal ağlarda beğendiğiniz markalardan, cinsiyetinize, yaşınızdan, burcunuza tüm site size özelleşiyor ve en çok satın alma ihtimaliniz olan ürünleri görmeye başlıyorsunuz.

İdris Cin: Fikir olarak nasıl ortaya çıktı? Fikri hayata geçirirken yaşadığınız ve paylaşmak istediğiniz deneyimler neler oldu?

Hasan Başusta : Dünya’yı çok yakından takip ediyorduk. Bu konuda Dünya’da yeni modeller deneyen eticaret şirketlerini ve sosyal ağları işimiz dolayısı ile sürekli incelerken, bu işi Türkiye’de yapmanın güzel bir fırsat olacağını fark ettik. Sosyotik ’in Dünya’da birebir örneği yok, tamamen kendi ekibimiz ile yaptığımız beyin fırtınaları sonrası gelişti ama fikir olarak zaten Dünya’da çok örneği olan ve oldukça popüler olan bir fikir.

İdris Cin: Bize Sosyotik.Com kurucularından ve şuan ki ekibinden biraz bahsedebilir misiniz?

Hasan Başusta: Sosyotik ’in arkasında Pordiva var. Teknik ve finans olarak güçlü bir şirket. Ben de işin kurucu ortağı ve üst düzey yetkilisiyim. Şu anda üçü teknik olmak üzere 7 kişilik bir ekibimiz var.

İdris Cin: Sosyotik.Com ne zaman yayın hayatına başladı ve kullanım düzeyiniz ne durumda?

Hasan Başusta Sosyotik betaya açılalı henüz bir ay oldu. Bir şey söylemek için çok erken ama oranların beklediğimizden iyi gittiğini söyleyebilirim.

İdris Cin: Sosyotik.Com hangi ihtiyacı karşılıyor ve nasıl çalışıyor?

Hasan Başusta Sosyotik ’e, Facebook ’unuz ile giriş yaptıktan sonra, Sosyotik’ in algoritması sizin cinsiyetiniz, burcunuz gibi bilgilerini kullanarak size özel bir site sunuyor. Daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için sitedeki ilgimizin çekmeyen ürünlerin görmesini engelliyor. Böylece kişiye özel ürünler görebiliyoruz.

İdris Cin: Sosyotik.Com'dan en üst derecede faydalanmak kullanmamızı için önerdiğiniz püf işlevler nelerdir?

Hasan Başusta: Sosyotik, ilk başta sosyal veriye dayanarak hareket ediyor. Bu, kişiselleştirme için güzel bir başlangıç olsa da yeterli değil. Sosyotik içerisinde favorilere ekleme, yorum yapma, sepete ekleme, satın alma gibi aksiyonların gerçekleştirilmesi sitenin daha da özelleşmesini sağlar.

İdris Cin: Sosyal ticaret'in bugünkü konumunu ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hasan Başusta Sosyal ticaret olarak henüz emekleme aşamasındayız. Önümüzdeki dönemde sosyal veri kullanımı konusunda büyük eticaret siteleri adımlarını atmaya başlayacaklardır. O zaman, bugün sosyal ticaret dediğimiz olgunun zaten olması gereken bir eticaret sitesi olduğunu görebiliriz. Ama gidecek daha çok yolumuz var. Bizi heyecanlandıran taraf da burası.

İdris Cin Bu keyifli röpotajınız için teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Hasan Başusta Çok memnun oldum, ben teşekkür ederim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookSosyal Medya
Görüş Bildir