Şırnak'ta Çekilen PKK'lıları İzlemek İçin Çadırlar Kuruldu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şırnak'ta Çekilen PKK'lıları İzlemek İçin Çadırlar Kuruldu

Cudi Dağı'nda, PKK'lıların çekilme sürecini izlemek için çadırlar kurdu. BDP'li Aydoğan ise bir açıklama yaparak "Çekilen PKK'lıları Türkiye'de siyaset yapmaya bekliyoruz. Gidişiniz kadar dönüşünüz de muhteşem olsun" dedi.

Şırnak'ın Balveren Beldesi'nde Cudi Dağı ile Bestler-Dereler Bölgesi'nin kesiştiği bölgede BDP ile Demokratik Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi kadınlar PKK'lıların Türkiye'den çekilme sürecini izlemek için çadırlar kurdu. İlk gün yaklaşık 200 kadının bulunduğu bölgede, kadınların bir ay boyuncu dönüşümlü olarak nöbet tutacağı belirtildi.

Şırnak DÖKH bileşenleri adına açıklama yapan Zeynep Kayaş, "Nöbet çadırı kurarak 1999'daki geri çekilme sürecinde yaşanan kayıpların tekrar etmemesi ve dönemin sağlıklı ilerlemesi için kendimizi gözlemci ve izlemci müzakereciler olarak kamuoyunu deklare ediyoruz. Bu günden itibaren devletin operasyon güçlerini izlemeye alıyoruz" dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 1999 yılındaki geri çekilme sırasında, 500'ün üzerinde PKK'lının öldürüldüğünü söyledi. Aydoğan, şöyle dedi:

"Bu süreçte bulundukları ortamdan ayrılmak için yola çıkan PKK'lıların 1999'daki akıbete uğramamasını istiyoruz. O nedenle buradayız. O nedenle bu çekilme sürecini kadınlar olarak adım adım izlemeye çalışacağız. Biz kadınlar olarak şunu çok iyi biliyoruz, eğer geri çekilmede bir sıkıntı, bir problem yaşanırsa, geçmişi çok aşacak yeni çatışmalı bir süreç başlayacaktır. Ebetteki bu yeni başlayacak çatışmalı süreçte en çok biz kadınları etkileyecektir. Çünkü savaştan en fazla zarar gören çocuklarımızın yaşamını yitirmesine yüreği yanan biz kadınlarız, analarız. Savaşın çatışmaların en ağır yükünü çeken biz kadınlarız. Tacize, tecavüze uğrayan, göçlerle metropollerde en ağır en zor koşullarda yaşamak zorunda kalan biz kadınlarız. O nedenle bu geri çekilmesinin, barışa ve çözüm sürecine katkı sunmak amacıyla sunulan bu fırsatın en iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünen, isteyen, arzu eden, bir çaba, mücadele içerisinde bulunması gereken, bunu isteyen kadınlar biziz. O nedenle en az bir ay burada bu çadırda bu bölgedeki PKK'lıların alanlarından dışarıya çıkış faaliyetlerini biz kadınlar olarak izleyeceğiz, gözleyeceğiz."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırŞırnakkadınlar
Görüş Bildir